DOLAR 32,7527 -0.15%
EURO 35,1169 -0.37%
ALTIN 2.439,96-0,20
BITCOIN 2148585-0,83%
Hatay
22°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

BELEN GEÇİDİ, KİLİKYA’YI SURİYE’NİN İÇİNE BAĞLAYAN EN ÖNEMLİ YOL
  • Hatay Avlu
  • Gündem
  • BELEN GEÇİDİ, KİLİKYA’YI SURİYE’NİN İÇİNE BAĞLAYAN EN ÖNEMLİ YOL

BELEN GEÇİDİ, KİLİKYA’YI SURİYE’NİN İÇİNE BAĞLAYAN EN ÖNEMLİ YOL

ABONE OL
14 Aralık 2021 14:33
BELEN GEÇİDİ, KİLİKYA’YI SURİYE’NİN İÇİNE BAĞLAYAN EN ÖNEMLİ YOL
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül,  Belen geçidinin önemine değinerek, Ülkemizin Suriye’ye açılan kapısı olarak da bilinen bu Geçit, tarihi bir öneme sahiptir.” Dedi.

Gül açıklamasının devamında; “Akdeniz Bölgesinin en önemli geçitlerinden birisi olarak anılan Belen Geçidi, Türkiye’nin Ortadoğu’ya açılan önemli geçitlerindendir. Kilikya’yı Suriye’nin içine bağlayan en önemli yol olan Belen Geçidi, Büyük İskender’in Pers imparatoru III. Darius’u İsos Savaşı’ndan sonra gözetlediği zamanda da çok iyi biliniyordu.

Belen ilçemiz; dünya tarihinde ilk defa Osmanlı İmparatorluğu döneminde iskâna açılmıştır. Sultan Selim Han 1516 yılında Mercidabık Zaferi ve Kilis ovasında Mısır Memluklarının bozgunu öncesinde Belen geçidini bir kurmay gözüyle incelemiş ve Anadolu’nun Kuzey Suriye’ye açılan en uygun geçit olduğunu tesbit etmişti.

Ülke güvenliği açısından stratejik önemi olan Belen’de; Kanuni Sultan Süleyman, babası Sultan Selim Han’ın projesini hayata geçirmiştir. 1535 yılında Bağdat seferinden dönen Padişah İstanbul’a doğru giderken Belen Boğazından geçmiş, buranın askeri önemini bir kere daha müşahede etmiş ve geçide bir derbend kurulmasını emretmiştir.

Günümüzde “Osmanlı Şehri” olarak da anılan ilçemiz; 28 Temmuz 1832 tarihinde, Ağa Hüseyin Paşa komutasındaki Osmanlı Ordusu, Kavalalı İbrahim Paşa yönetimindeki Mısır ordusuna Belen de yenilmiştir.

Tarihten bu güne uzanan Belen İlçemizde; halkımıza güven veren, halka hizmet, hakka hizmet için planlı ve programlı çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İlkeli, doğru ve dürüst bir yönetim anlayışı ile hareket ediyor ve bu anlamda başarılı olduğumuza olan inançla Belen’imize, bölgemize ve ülkemize sorumluluk bilinciyle hizmet ediyoruz.” Dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r