DOLAR 32,8436 -0.03%
EURO 35,6719 -0.06%
ALTIN 2.555,310,41
BITCOIN 2177910-0,48%
Hatay
19°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

AÇIKALIN: DANIŞTAY’DAN DURUŞMA GÜNÜ BEKLİYORUZ

AÇIKALIN: DANIŞTAY’DAN DURUŞMA GÜNÜ BEKLİYORUZ

ABONE OL
16 Haziran 2022 12:52
AÇIKALIN: DANIŞTAY’DAN DURUŞMA GÜNÜ BEKLİYORUZ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hatay Baro Başkanı Cihat Açıkalın, zeytinlik alanlardaki madencilik faaliyetlerine ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yönetmeliğinin iptali ve yürütmesinin durdurulması yanı sıra İstanbul Sözleşmesi ve son olarak Elektrik tarifelerinde yapılan fahiş yükselişi dava ettiklerini dile getirdi.

Bu nedenle konuyu dava ettiklerini belirten Açıkalın, “Danıştay’dan duruşma günü bekliyoruz. Dava dilekçemizi yakından takip ediyoruz. Ancak yoğunluk nedeniyle duruşma günü verilmiş değil. Kısa bir süre içinde duruşma günü verilecektir” dedi.

DAVAYI TAKİP EDİYORUZ

Barolar olarak ortak hareket ettiklerini söyleyen Cihat Açıkalın, “Elektrik tarifesinde yapılan düzenleme gerek Anayasanın 2., 10. ve 167. maddelerine gerekse Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 14. maddesine açıkça aykırıdır” şeklinde konuştu. Başkan Açıkalın “Enerjinin ulaşılabilir ve insani yaşam koşullarında ödenebilir olması temel bir insan hakkı olduğu gibi enerjinin adil ve herkese ucuz bir şekilde ulaştırılması da Sosyal Devletin en temel görevidir. Yapılan fahiş zamlardan bizlerde etkileniyoruz. Tıpkı zeytinlik alanlarla ilgili endişelerimizi ve İstanbul Sözleşmesini olduğu gibi bu davayı da takip ediyoruz” dedi. İstanbul Sözleşmesi ile ilgili başvurularının ise değerlendirilmeye alındığını ve 14 Haziran Çarşamba günü ilk duruşmanın yapılacağını aktaran Hatay Baro Başkanı Cihat Açıkalın, Zeytinlik alanlardaki madencilik faaliyetlerine ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yönetmeliğinin iptali ve yürütmesinin durdurulması içinde başvuruları olduğunu bu dava içinde gün verilmesini beklediklerini söyledi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r