DOLAR 32,2015 -0.01%
EURO 35,0232 0.02%
ALTIN 2.501,520,05
BITCOIN %
Hatay
19°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

AFRİN ZEYTİNYAĞINDAN DOLAYI YERLİ ZEYTİN ÜRETİCİSİ 3 YILDIR ZARAR EDİYOR!
  • Hatay Avlu
  • Çevre
  • AFRİN ZEYTİNYAĞINDAN DOLAYI YERLİ ZEYTİN ÜRETİCİSİ 3 YILDIR ZARAR EDİYOR!

AFRİN ZEYTİNYAĞINDAN DOLAYI YERLİ ZEYTİN ÜRETİCİSİ 3 YILDIR ZARAR EDİYOR!

ABONE OL
30 Kasım 2021 09:14
AFRİN ZEYTİNYAĞINDAN DOLAYI YERLİ ZEYTİN ÜRETİCİSİ 3 YILDIR ZARAR EDİYOR!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Afrin’den ihraç kaydıyla getirilen ancak iç piyasaya sürülen zeytinyağı miktarının 2020’de 35 bin tona çıktığını, bunun yerli üretimin %20’sine tekabül ettiğini, dolayısıyla yerli üreticiyi çok ciddi zarara uğrattığını söyledi.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur konuyu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

YERLİ ÜRETİMİN %20’SİNE ULAŞAN AFRİN ZEYTİNYAĞI İÇİN ŞİMDİ DE ÖNEMSİZ DİYEBİLECEKLER Mİ?

Geçtiğimiz yıllarda, Afrin zeytinyağı için Bakanlık “Tarım Kredi Kooperatiflerine 5 bin tonluk görev yazıldı, bu yıllık yaklaşık 200 bin tonluk zeytinyağı üretimi yapan Türkiye için önemsiz” şeklinde açıklama yapmıştı.

CHP milletvekili Mehmet Güzelmansur şunları dile getirdi:

“2018 yılında Tarım Kredi Kooperatifleri’ne 5 bin tonluk görev yazılarak Suriye’den ihraç kaydıyla Afrin zeytinyağı getirilmesi süreci başlatıldı. Ancak 2020 yılında Türkiye’ye getirilen Afrin zeytinyağı miktarı 35 bin tona yaklaştı. Aynı yıl için Türkiye’nin zeytinyağı üretiminin 173 bin ton olduğu düşünüldüğünde ülkemize getirilen Afrin zeytinyağının yerli üretime oranı %20 gibi çok yüksek bir rakama ulaştı. Bakanlık buna da önemsiz diyebilir mi? Türkiye’ye getirilen ve iç piyasaya sürülmesine engel olunmayan Afrin zeytinyağının miktarının sürekli artması, yerli zeytinyağı fiyatının litre başına 4-5 TL düşmesine ve zeytinyağı üreticilerimizin maliyetine dahi zeytinyağı satamaz duruma gelmesine neden oluyor.”

DENETİM ZAYIF, İÇ PİYASAYA SÜRÜLEN MİKTAR GİZLENİYOR

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur’un Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplanmasını istediği sorular şunlar:

  1. Son 3 yılda Afrin’den ithal edilen zeytinyağının ne kadarı ithal edilmiş ne kadarı iç piyasaya sürülmüştür?
  2. Tarım Kredi Kooperatiflerinden ihraç kaydıyla Afrin zeytinyağı alan alıcıların bu zeytinyağını ihraç mı ettiği, iç piyasaya mı sürdüğü nasıl denetlenmektedir?
  3. Tarım Kredi Kooperatiflerinden Afrin zeytinyağı alıp bunu ihraç etmeyerek iç piyasaya süren kaç firma tespit edilmiştir? Bu alıcıların iç piyasaya sürdüğü Afrin zeytinyağı miktarı ne kadardır? Bu firmalarla ilgili ne işlem yapılmıştır?
  4. Afrin zeytinyağları nedeniyle zarar eden yerli üreticinin mağduriyetinin giderilmesi için yapılan bir çalışma var mıdır?

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r