DOLAR 32,6012 0.38%
EURO 34,8742 0.39%
ALTIN 2.494,660,42
BITCOIN 21275695,94%
Hatay
16°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

AK PARTİ’DE KADIN

AK PARTİ’DE KADIN

ABONE OL
26 Mart 2022 11:44
AK PARTİ’DE KADIN
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adalet ve Kalkınma Partisi( AK Parti) İl Kadın Kolları Başkanı Zehra Eren ile siyasette kadın olmak başlığı ile yürüttükleri saha çalışmaları hakkında bilgi aldık.

Ayrıca, devletimizin kadınlara sosyo-ekonomik ve daha birçok alanda sunduğu hakları AK Parti Kadın Kolları Hatay İl Başkanı Zehra Eren, anlatıyor.

İşte detaylar;

Gün geçtikçe birçok kadınımız Şiddete maruz kalıyor, cinsel istismara uğruyor. Evinden çıkamaz, içine kapandığı için de kimseyle konuşamaz hale geliyor.  Bu tür kadınlarımızı topluma geri kazandırmak için parti olarak yaptığınız çalışmalar var mı?

AK Parti olarak, kurulduğumuz ilk günden itibaren bu konu ile alakalı reform niteliğinde adımlar attık. 2002 seçim beyannamemizden itibaren, kadına yönelik şiddetle mücadelede kararlılığımızı ifade ettik. 2003’te aile mahkemelerini kurduk. Aile içi problemlerin, evli hâkimler tarafından ihtisas mahkemelerinde görünmesini sağladık.  2004’te anayasada “pozitif ayrımcılık ilkesini” düzenledik. 2005’te Türk ceza kanununda toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadına karşı şiddet konusunda düzenleme yaptık.  2009’da TBBM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonunu kanunla kurduk.2012’de “ailenin korunması ve kadına yönelik şiddet” in önlenmesine dair 6284 sayılı kanunu çıkardık. 2013’te Aile ve Sosyal Politikalar bünyesinde şiddete maruz kalan kadın mağdurlar için yönlendirme ve destek amaçlı “kadın konukevlerin açılması ve işletilmesi” yönetmeliğini yürürlüğe koyduk. Konukevlerimizde kalan kadınlarımızı meslek edindirme kurslarına yönlendirilerek sosyal ve iş hayatına entegre çalışmaları yapıldı. Töre cinayetleri faillerinin en yüksek ceza ile cezalandırılmasını sağladık.Kadına yönelik şiddetle ilgili suçları “şahsa bağlı suçlar kavramı” içine almak suretiyle, cinsel istismar ve tecavüz kavramlarını kanunlarda netleştirerek cezalarını arttırdık. Yakın zamanda, Cumhurbaşkanımız Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Ulusal Eylem Planı’nın 4.’sünü açıkladı. Ardından boşanmış eşe karşı işlenen şiddet suçuna da ağırlaştırılmış hükümler bu yargı paketinde düzenlendi.81 İlde ŞÖNİM’leri kurduk. KADES, elektronik kelepçe, 183 çağrı hattı, bakanlıklar arası koordinasyonun güçlendirilmesi, eğitimler, eylem planları ile şiddetle topyekûn mücadele karalılığımız artarak devam ediyor, edecekte.Biz AK Parti olarak; şiddeti uygulayana, şiddete taraf olana, şiddet üzerinden siyaset yapana, mobing ve sözlü şiddet uygulayana, şiddeti olumlayan zihniyete karşı kadın-erkek omuz omuza mücadeleye devam edeceğiz.

Son zamanlarda artan kadın cinayetleri ile ilgili düşünceleriniz nedir?

Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri sadece ülkemizde değil maalesef tüm dünyada bir sorundur. Bizim medeniyetimiz; kadın, erkek, çocuk, her bir insana ve tüm yaratılmışlara muhabbeti, sevgiyi ve saygıyı esas alan bir medeniyettir. 2004, 2005 ve 2014’te TCK’da yapılan köklü değişikliklerle devrim niteliğinde adımlar attık. “Töre-namus saiki ile işlenen cinayetleri” şahsa bağlı suç kavramına alarak ağırlaştırılmış ceza almalarını sağladık. Bu tür cinayetler, bugün çok şükür Türkiye’de yok denecek kadar azdır.  Asıl arzum; bir tek kadın dahi, bir tek can dahi zarar görmesin. Çünkü her can bizim için çok kıymetlidir.

Mecliste uygulanan kadın KOTASI’nı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Siyasette kadın temsili, en temel demokratik haklardan biridir. Kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkı 1934 yılında verildi. Ülkemizde 2000 yılları öncesinde ortalama % 2’nin altında olan siyasette kadın temsil oranı 2002 seçimlerinden sonra 20 yıl içerisinde Cumhuriyet tarihinin en yüksek rakamlarına ulaşmıştır. Bugün TBMM’deki kadın temsil oranı %17.35’tir. AK Parti’nin 295 milletvekilinin 52’si kadın vekillerden oluşmaktadır. Elbette yeterli değildir. Ama kat edilen mesafeyi gözden kaçırmamalıyız. Kadın politikalarımızdaki düzenlemeler ile yetki ve karar alma mekanizmalarındaki kadınlarımızın katılım ve temsil oranlarını da artırdık. AK Parti geçtiğimiz 20 yıldaki birikimi ile sadece kapı kapı dolaşan bir teşkilat olmaktan çıkmış, yılın her gününü yürüttüğü faaliyetleri ile adeta kadın siyasetçi yetiştiren bir okul haline gelmiştir. Bugün meclisteki kadın milletvekillerinin büyük bir bölümü, belediye meclislerindeki kadın üyelerimizin %85’i, kadın belediye başkanlarımızın %80’ni bu okulda yetişmiştir.

Kadınların siyasete bakış açısı nasıl?

AK Parti 20 yılda girdiği 12 seçimden zaferle çıktı. Bu büyük zaferlerin en büyük ortağı kadınlardı. Cumhurbaşkanımız “Kadını dışlayan bir toplum potansiyelinin yarısından vazgeçmiş demektir” sözü ile kadını siyasette verdiği önemi her fırsatta dile getirerek kadınların siyasette önemli rol üstlenmesini teşvik etmektedir. Böylece kadınlar siyasete kadın nezaketini, inceliğini ve üretkenliğini katarak Türkiye’nin büyümesi ve güçlenmesi yolunda verilen mücadeleyi omuzlamaktadırlar. Sayısı 5.5 milyon kadın üyesi ile dün olduğu gibi bugünde kadınlarımız bu bakış açısıyla siyasette sorumluluk üstlenmektedirler.

Hatay merkezde ve ilçelerde yaşayan kadınların kırsal kesimlerde yaşayan kadınlara nazaran daha aktif rol oynadığını görüyoruz. Kırsalda yaşayan kadınların aktif siyasete kazandırılması için ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

AK Parti kadın kollarında kırsaldaki ya da kentteki kadın ayrımı yoktur. Teşkilat yapılanmamızda mahalle başkanlılarımız bulunmaktadır. Mahalle başkanlıklarımız mahallelerinin büyüklüklerine göre yönetimlerini ve sandık kurulu üyelerini oluştururlar. Bu yapılanma şehir merkezindeki mahallelerde olduğu gibi kırsal mahallerimizde de aynı şekildedir.

Siyasette kadın olmanın zorlukları nelerdir?

Hayat insanın cesaretine göre şekillenir, büyür ya da küçülür. Kendinizi büyük hedeflere adarsanız, dünyanız genişler ve ufkunuz açılır. Küçük hedeflerle yetinirseniz küçük hedeflere, dünyanızda o oranda küçük olur. Biz AK Parti teşkilatları olarak hep büyük hedeflere talip olduk. Türkiye’yi kalkındırmaya, demokrasimizi güçlendirmeye, milletimizi yüceltmeye baş koyduk. İmkânsızlıkların, çile ve zorlukların içerisinde çalışıp çabaladık ama aşkımızı, heyecan ve samimiyetimizi hiç yitirmedik. Bugün geldiğimiz noktada bu yolun yoldaşı kadınlarımızın alın teri çilekeş gayretlerinin, zorluk tanımamalarının çok önemli bir yeri vardır. Siyasetteki kadın, bir yandan eş, çocukları ve evleri ile ilgili sorumluluklarını yerine getirirken bir yandan da siyasetin içerisinde çok aktif rol alabilmektedirler. Çünkü kadınlar zorluklar karşısında bile çok yönlü pratik ve çözüm odaklı hareket edebilen nadide varlıklardır. Bizleri yani davasına inanmış AK Kadınları yolundan çevirebilecek hiçbir şey yoktur.

Hatay’da Kadın Kolları olarak ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

AK Parti Hatay kadın kolları olarak yaptığımız çalışmaları burada birkaç cümle ile anlatmak imkânsız ama kısaca özetlemeye çalışayım. Çalışma alanımızı çok geniş tutup, çalmadık kapı ve girmedik gönül bırakmama gayreti içerisindeyiz.

Ben, AK Parti Hatay İl Kadın Kolları Başkanlığına Temmuz 2020 de atandım. Her bir yönetim kurulu üyemiz adına diktiğimiz fidanlarla Ocak ayında kongremizi gerçekleştirdik. 20 yıl önce Cumhurbaşkanımızın diktiği, yeşertip büyüttüğü bir AK Parti fidanının tohumlarıydık çünkü bizler.

 Pandeminin yoğun olduğu günlerde dahi bizler evlerimize kapanmadık. Sağlık çalışanlarına küçük bir C vitamini molası verdirerek “İYİ Kİ VARSINIZ” pankartı açtık ve onlara moral vermeye çalıştık. Çevreyle ilgili farkındalık oluşturmak için, tamamen Atık malzemelerden kedi ve kuş evleri yaparak şehrin birçok noktasına yerleştirdik, sevimli dostlarımızı düşündük.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü için 15 İlçedeki;

•             Tüm şehit annelerimizi kendi ellerimizle ektiğimiz çiçeklerle ziyaret ettik.

•             Tüm Hatay’daki Kadın polis ve filyasyon ekibindeki kadınlarımıza kendi isimlerine özel ajandalar hazırlattık tek tek ve 1600 kadınımıza ulaşarak Cumhurbaşkanımızın selamını ilettik.

 Gaziler haftasında gazi derneği üyelerine küçük birer hediye ile giderek onların bizim için kıymetini hissettirmeye çalıştık. Huzur evindeki büyüklerimizi de unutmadık elbette. Ev özlemi çektiklerini düşünerek ev kokulu keklerle gittik yanlarına. Her birimizin bir engelli adayı olduğumuzun farkında olarak fiziksel, bedensel, ruhsal hiçbir engellinin gününü atlamadık, onların yanında olarak onları sardık sarmaladık. Bizim geleceğimiz olan çocuk ve gençlerimiz için okul kütüphanelerine kitap bağışlarında bulunduk, onlarla ve öğretmenleriyle karne günü karne heyecanlarını paylaştık. Evet, pandemi vardı ama Ramazan Ayı boyunca gönül sofralarında buluşamamaya gönlümüz razı gelemezdi, o nedenle iftar öncesi ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın evlerine konuk olduk. Ekmeğimizi bölüştük, onları dinledik. 23 Nisan’ ın Ramazan Bayramına da denk gelmesiyle hazırladığımız bir program ile çifte bayram kutladık minik yavrularımızla, bayramlıklarımıza hep birlikte sevindik. Yeni yıl gecesini hastanede geçirmek zorunda kalan ailelerin yanında olmak adına, özel bir Doğum ve Çocuk hastanesine giderek taze anneleri tebrik ettik, hasta çocuklarımızı mutlu etmeye çalıştık. Özel günleri vesile kılarak birçok ziyaret gerçekleştirdik, Cumhurbaşkanımızın da dediği üzere gönüllere girmeye çalıştık. Günün önemine uygun etkinlikler de planlayarak kutladık ve her kesime ulaşmaya çalıştık. Tüm bunların yanında devlet yardımlarından yararlanabilecek ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız ile devlet arasında köprü olduk, elimizden gelen yardımı, yönlendirmeyi esirgemedik. Sosyal sorumluluk projelerinden farkındalık uyandırma çalışmalarına, şehit yakınları ve gazi ziyaretlerinden ihtiyaç sahibi ailelere, özel günler vesilesi ile temas edilebilecek her kitleye ve STK’lara ziyarete, teşkilat içi eğitimlerden mahalle ve ev toplantılarına, üyelik çalışmalarından vefa programlarına, taziye ve hasta ziyaretlerinden üye ziyaretlerine kadar her alanda milletimizle beraberiz ve milletimizin dertleri ile dertlenmeye devam edeceğiz.  

Görüldüğü üzere AK Kadın Hatay olarak 12 ay, 365 gün, 24 saat milletimizle beraberiz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r