DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN 2089466-4,22%
Hatay
13°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ALTINÖZÜ’NDE HİZMET ATAĞI

ALTINÖZÜ’NDE HİZMET ATAĞI

ABONE OL
14 Aralık 2021 14:46
ALTINÖZÜ’NDE HİZMET ATAĞI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ALTINÖZÜ BELEDİYE BAŞKANI RIFAT SARI:

“İŞİMİZ HİZMET GÜCÜMÜZ MİLLET”

Zeytin Diyarı Altınözü’ndeyiz. Sanat, kültür, turizm, spor çalışmaları ile Altınözü’nde büyük değişimin temellerini atan iki dönemdir Altınözü halkının teveccühü ile görevini ifa eden Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, dergimize konuk oldu. Çalışkanlığı ve mütevazı kişiliği ile halkın takdirini kazanan Başkan Sarı, “İşimiz Hizmet Gücümüz Millet” diyerek yapılan hizmetlerini dergimiz aracılığı ile okuyucularımızla paylaştı.

Başkan Sarı; “Yapılan hizmetlerle Altınözü’nde büyük değişimin temellerini ortak akıl sayesinde hep birlikte attık. Bu çalışmalarımız sadece bir başlangıç olup artarak devam edecek.” Dedi.

Sarı, AK Belediyecilik döneminde Altınözü’nün bambaşka bir çehre kazandığını da vurguladı.

Son yıllarda Altınözü ilçesi sadece Hatay’ın değil Tüm Türkiye’nin ilgisini çekmeye başladı. Bunun sırrı nedir?

Hiç kimsenin elinde sihirli bir değnek yok. Her şey ekip işi.  İlçenin güzelliği için ne yapabiliriz derdinde olduk. Biz bu uyumu 2014 yıllından bu yana tüm renkleri ile hem seçilmişlerimizle hem de atanmışlarımızla yakaladık. Bu ilçeye katma değer katacak insanlarımız ile hep koordinasyon ve uyum halindeyiz. Tabi birazda bu işin lokomotifini yapacak insanlar olması lazım. Arkadaşlarla beraber değerlendirip istişareler ediyoruz ve projelerimizi öyle uyguluyoruz. Başarı için kesinlikle istişare ve proje uygulaması oldukça önemli. Bakanlıklarımızın da desteklerini her zaman yanımızda hissettik. Dar bütçeyle çıktığımız yolda on kez düşünüp bir adım atıyoruz. Ortak akıl sayesinde bugün Altınözü’nde çok önemli hizmetlere imza attık. Sevgi gibi bilgi de paylaşıldıkça çoğalır, davayı güçlendirir ve her geçen gün yeni başarılara imza atar.  Zira “istişare eden yanılmaz” sözünü hepimiz biliyoruz. Tüm bu çalışmalarımız sonucunu hafta sonları 10 ila 15 bin arası vatandaşımızı şirin ilçemiz Altınöz’ünde misafir ederek aldığımızı düşünüyorum.

Cam Seyir Terasının açılışının ardından sadece Altınözü değil Hatay’ın dört bir yanından vatandaşlarında ilgisini Altınözü’ne çekmeyi başardınız.  Siz, Cam Terasla ilgili ne düşünüyorsunuz? Cam Teras Altınözü’ne nasıl bir ivme kazandırdı?

Evet, yaptığımız projelerin en başında Cam Teras geliyor. Altınözü Kaymakamlığımız, Altınözü Belediyemiz ve DOĞAKA işbirliğiyle ilçe turizmine katkı sağlamak amacıyla 15 Temmuz Milli İrade Parkı Beyazdere Vadisi üzerinde 78 metrekare büyüklüğünde cam teras yapıldı. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisiyle karşılanan cam terasa Tur şirketleri tarafından özel seyahatler düzenlenmeye başlandı. Türkiye’nin en uzun Hatay’da ise tek olan cam teras, açılışından bu yana binlerce ziyaretçi ağırladı. Cam seyir terasımız 8 milimetrelik üç kat camdan oluşuyor. Hafta sonu için ilimizin en önemli ziyaret merkezlerinden biri oldu. Şu ana kadar gelen misafirlerimizden olumlu geri dönüşler alıyoruz. Her gelen, bir daha geliyor. Hatay’ın çeşitli yerlerinden ziyaretçilerimizi ağırlamaya devam ediyoruz. Teras, başta ilçemiz olmak üzere Hatay için iyi bir cazibe merkezi oldu.

Ters ev yoğun bir sezonu geride bıraktı. Bu manada Hatay’da bir ilke imza attınız. İnsanların güzel zaman geçireceği mekânlara şehir olarak ihtiyacımız vardı. Ters ev ile ilgili görüşler, kazanımlar nedir? Ziyaretçi sayısı beklediğiniz gibi mi oluştu?

Altınözülü hemşerilerimiz her şeye değer, bu bilinçle onlar için hazırladığımız birçok proje güzel sonuçlara vesile oldu. Ters ev ise iki katlı, Tarihi Antakya Evlerinin dokusuna uygun şekilde dizayn edildi. Şunu belirtmeliyim ki ters ev ziyaretçilerinin resmen başını döndürdü. Birebir gerçek eşyaların kullanıldığı evde, araba, perdeler, mutfak mobilyaları, tuvalet, yatak odası, dolaplar, oturma grupları ile çamaşır makinesi gibi tüm eşyalar tavanda konumlandırdık. Bu projeye karar verirken bizleri çok heyecanlandırmıştı. Hatay da ilk olmasıyla özellikle yerli turistlerin oldukça ilgisini çekti. Çok şükür ki meyvelerini almaya başladık. Türkiye geneline baktığınızda da en ucuz giriş ücreti olan Ters Ev’in Altınöz’ünde olduğunu göreceksiniz.

Geçtiğimiz yıl açılışını gerçekleştirdiğiniz Kültür Evi projesinde kadın istihdamı ön plana çıkıyor. Kadınlar Altınözü’nde de ev ekonomisini katkı sağlıyor diyebilir miyiz?,

Altınözü Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Aile Destek Merkezi ve Altınözü Belediyesi işbirliğiyle açılışını gerçekleştirdik. Aile Destek Merkezi’mizde özellikle kadınlarımıza yönelik ekonomik, sosyal, hukuki, psikolojik danışmanlık hizmetleri veriliyor. Yine kadınlarımızın ekonomik ve sosyal bağımsızlıklarını kazanmaları noktasında bir dizi faaliyet ve etkinlikler gerçekleştiriliyor. Bu merkezimizle birlikte “Zeytineli Kadın Emeği Derneği’ni “de kurduk. Bu derneğin işletmesi aracılığıyla merkezimizde üretimini yaptıkları yöresel ürünlerin satışını gerçekleştirerek ekonomilerine ciddi bir katkı sağlanıyor.  Aynı zamanda çocuklarımızı zararlı alışkanlıklardan uzak tutmak ve kitap okuma alışkanlığını kazandırmak için İlçe Kütüphanesi oluşturuldu. Çocuklar hem kitap okumanın tadına varacak hem de sosyal manada yapılan sinevizyon ve animasyonlarla eğlenebiliyor. Aynı zamanda ‘sağlıklı bir nesil sağlıklı gelecek’ sloganıyla yola çıkarak spor hocalarımızın eşliğinde yediden yetmiş yediye haftanın altı günü Altınözlü halkımızın ücretsiz bir şekilde spor yapma imkânı sunuyor. Yöresel ürünler üretim atölyesinde Altınözü’nde yetişen ürünlerin üretimi ve satışını yapıyoruz. Bununla birlikte kadın istihdamına da yön vermiş olduk. Bu proje, kent ekonomisi açısından büyük önem taşıyor. Atölyelerdeki üretim sürecine özellikle ev hanımlarını dâhil ederek ev ekonomisine katkı sağlamalarının yolunu açtık. Özellikle burada yaşayan kadınların üretime dâhil edilerek yaşam standartlarını yükseltecek bir proje olarak tanımlamak mümkün. Ayrıca açılışını yaptığımız Yöresel Ürünler Pazarı da kadın istihdamı ve ev ekonomisine önemli bir katkı sunacak.

Altınözü’nde yetişen başarılı sporcuların yanı sıra spor alanında gerçekleşen yatırımlar ve destekler hakkında neler söyleyeceksiniz?

Geleceğe ve gençliğimize yatırım yapmaya devam ediyoruz. Değişen, Güzelleşen ve gelişen Altınözü ilçemize, yeni eserler bırakmanın heyecanını yaşamaktayız. 2020 yılı Altınözü ilçemiz için değişim yılı oldu. Emeğimiz ve çalışmalarımız Altınözü hemşerilerimizin yaşam kalitesini arttırarak geleceği kuşakların sağlam temeller üzerinde yaşam sürmelerini sağlamaktır. Bizler bu anlamda çalışmalarımızı hedeflerimizi hayata geçirmeye devam edeceğiz, kapalı spor salonunun tamamlanmasıyla ilçe genelindeki çocuklarımız ve gençlerimiz modern çağın gerektirdiği imkânlara sahip olarak sportif aktivitelerde bulunacaklar. Her mahalleye halı sahalar yapılarak gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak durmasını amaçlıyoruz.  İlçe Merkezimizdeki Kapalı Spor Salonu da aktif bir şekilde sporcularımızın müsabakalarına hazırlanma aşamasında da aktif olarak kullanılıyor. Yapım çalışmaları devam eden projelerin, vatanına, milletine faydalı, ülkemizin kalkınmasına, gelişmesine, değişim ve dönüşümüne katkı sağlayacak bireylerin yetişmesine vesile olmasını diliyorum.

Marka şehirlere geleneksel olarak yaptığınız festivalle Altınözü’nü Zeytin ve Zeytinyağı ile ön plana çıkardınız. Amacınıza ulaşabildiniz mi? Altınözü’nde zeytin ve zeytinyağı sektörü avantaj yakaladı mı?

Her şeyin en mükemmelini yapmaya çalışıyoruz. Her şey dört dörtlük olmasa da amacımız burada üretilen zeytinden çıkan zeytinyağının hem üretici açısından hem de tüketici açısından en avantajlı duruma getirebilmenin gayretindeyiz. Bu yıl beşincisini düzenlediğimiz festivalimizde şunu gördük, artık Altınözü zeytin ve zeytinyağını sadece Türkiye’de değil dünya çapında ismini duyar olduk. Altınöz’ündeki fabrikalarımızda bunun ithalatına başlamış oldular.

Altınözü ilçemizde üretilen zeytin ve zeytinyağının taşınabilirliğini ve marka değerini arttırmayı hedefledik. Altınözü ilçemizin tanıtımı noktasında düzenlemiş olduğumuz festivalde, tanınmış sanatçılarımızı ilçemizde ağırlayarak, Zeytinyağlı yemek yarışması, en güzel traktör süsleme yarışması, dağ bisiklet yarışı, aba güreşi vb etkinlikler düzenleyerek festival havasında geçmesini amaçladık. Akdeniz Bölgesindeki zeytin üretiminin %30’unu gerçekleştiren Hatay İli, bu payla Akdeniz Bölgesinde ilk sırada yer almaktadır. Tarım arazileri arasında %18’lik paya sahip olan zeytin, yoğun olarak Altınözü ilçesinde yetiştirilmektedir. Hatay’ın İlçeleri arasında ise Altınözü ilçemiz en fazla dane zeytin üretimine ve dikim alanına sahiptir. Toplam Tarım Arazisinin % 52’sini zeytinliklerin oluşturduğu Altınözü ilçesinin Zeytin varlığı bakımında Hatay içerisindeki durumuna bakacak olursak ilçemiz 168 bin 474 dekar Zeytinlik alanı varlığıyla Hatay Zeytinlik alanlarının % 32,5 ’ine sahiptir.  Zeytin ve zeytinyağını tanıtmak amacıyla düzenlediğimiz festivalimiz kapsamında birçok etkinlik düzenleyerek zeytin ve zeytinyağı sektörünün önünü açmayı hedefledik. Anadolu yollarına düştüğümüzde Çanakkale’den Hatay’a, Antakya’dan Mardin’e ve Afrin’e kadar zeytin ağacı ile karşılaşırsınız. Ülkemizde bulunan her zeytin ağacından biri Hatay topraklarında yetiştirmekte olup, tanesini soframıza aş ettiğimiz gölgesinde dinlendiğimiz yağında şifa bulduğunuz, bu toprağın insanının bereketli ağaç etrafında üretilen zengin kültürünü yaşatabilmek için festivalimizi düzenliyoruz. Altınözü’nde doğan çocuklar için toprağa zeytin ağacı dikilir. Evlenen kızlara Zeytinlik verilir. Kısacası Altınözü’nde doğumdan ölüme hayatın her alanında zeytin vardır. Hatay Valiliğimiz himayesinde, Kaymakamlığımız ve Belediyemiz organizasyonuyla düzenlenen festivalimizin bir amacı da ilçemizin tanınabilirliğini artırmaktır. Biz ilçemizin tanıtımında zeytini marka olarak seçtik. Bu noktada Canan Karatay hocamız bizim ilk marka yüzümüz oldu. Biz inanıyoruz ki ilçemizin ekilebilir topraklarının %50 den fazlasını kaplayan beş milyon zeytin ağacı, ilçemizin tanıtım yüzü topraklarımızın onurlu konuğu oldu.  Bundan böyle Altınözü’müzün daimi simgesi zeytin ve zeytinyağıdır.

  1. eleneksel Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivalini geride bıraktınız. Festivalin genel değerlendirmesini yapar mısınız?

Daha önceki yıllarda yaptığımız festivalin çok üzerinde bir katılımla festivalimizi sonlandırdık. “Değişen ve güzelleşen Altınözü” parolası ile çıktığımız yolda başta Altınözü Millet Bahçesi, Asma Köprü, Dev Salıncak ve diğer birçok proje ile bayağı mesafe kat etmiştik. 5. Geleneksel Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali ile de taçlandırmış olduk. Festival süresince birbirinden değerli konukları ağırlama imkânı bulduk. Bu vesile ile bu yılki festivalimizin onur konuğu olan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a şirin ilçemiz Altınözü adına teşekkür ediyorum. Festival boyunca bizleri yalnız bırakmayan Hatay’ın tüm ilçelerinden gelen ve Hatay dışından gelen tüm misafirlerimize şükranlarımı sunuyorum. Festivalimizin kusursuz bir şekilde geçmesi için çaba sarf eden mesai arkadaşlarıma da ayrıca teşekkür etmek istiyorum.

Son olarak festivalimizle birlikte açılışlarını gerçekleştirdiğimiz Yöresel Ürünler Pazarı, Vagon Cafe ve Cam Köprü’yü vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Memleketimize hayırlı olsun.

 

 

 

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r