DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 2163164-0,19%
Hatay
21°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ALTINÖZÜ’NDE KÜTÜPHANESİZ OKUL KALMAYACAK PROJESİ KAPSAMINDA KÜTÜPHANE AÇILDI
  • Hatay Avlu
  • Eğitim
  • ALTINÖZÜ’NDE KÜTÜPHANESİZ OKUL KALMAYACAK PROJESİ KAPSAMINDA KÜTÜPHANE AÇILDI

ALTINÖZÜ’NDE KÜTÜPHANESİZ OKUL KALMAYACAK PROJESİ KAPSAMINDA KÜTÜPHANE AÇILDI

ABONE OL
7 Ocak 2022 11:56
ALTINÖZÜ’NDE KÜTÜPHANESİZ OKUL KALMAYACAK PROJESİ KAPSAMINDA KÜTÜPHANE AÇILDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Altınözü İlçesi’nde “Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projesi” kapsamında yapımı hayırsever iş insanı tarafından Süleyman Yaşar Kütüphanesi açıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde Milli Eğitim Bakanlığınca ülke genelinde başlatılan proje kapsamında hizmete açılan kütüphanenin açılışına Altınözü Kaymakamı Cem Gümrükçü, Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Güner, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Kaymakam Gümrükçü, Kansu İlkokulu’ndaki kütüphanenin açılışında okuma alışkanlığı olan öğrencileri yetiştirmek için kütüphanelere ihtiyaç olduğunu söyledi.

Hayırsever iş insanı Süleyman Yaşar da eğitime verdiği destek ve öğrencilere kütüphane kazandırdığı için çok mutlu olduğunu belirtti.

 

Kansu İlkokulu Okul Müdürü Onur Esmergil yaptığı konuşmasında; “Dijital dönüşümün yaşandığı çağımızda, internetin her şeyi bildiği yanılgısı kütüphaneleri bir süre yalnızlığa mahkûm etti. Oysa dünya ne kadar değişirse değişsin, kütüphanelerin hayatımızdaki yeri vazgeçilmezdir. Bugün, ülkemizde, kütüphanelerin geçirdiği dönüşüm son derece sevindiricidir. Kütüphaneler artık tozlu rafları olan kitap müzeleri değil, birer yaşam alanı olarak karşımıza çıkmaktadır, Kütüphaneler, eğitimin ve okulların olmazsa olmazıdır. Kütüphanelerin insan hayatında önemli işlevleri vardır. Her şeyden önce kütüphane; öğrencileri yaşam boyu öğrenen, bilgiyle teması kesilmeyen bireyler olarak yetiştirip, öğrenmeyi öğretir. Yani insanı bağımsızlaştırır. Özellikle ilkokul ve ortaokul çağında kütüphane alışkanlığı kazanan öğrencilerin bilgiyi bulma ve analiz etmede çok daha başarılı oldukları biliniyor. Bu da onları öğrenmeye açık, özgüvenli insanlar yapmaktadır.

Bugünkü medeniyete, insan zekasıyla ulaşıldığı, zekaları ise kitapların beslediği bir gerçektir. Kitap, bilgi hazinelerinin anahtarı, gençliği kötü alışkanlıklardan koruyan bir kalkan ve insan ruhunun gıdasıdır.
Kitap, en büyük bilgi ve kuvvet kaynağıdır. İnsanın duygu ve düşünce dünyasını, bilgi ve maharetini geliştiren bir unsurdur. Ecdadımızdan gelen; kitaba, kütüphaneye hürmet gösterme ve hizmet etme gibi kutsal bir misyonumuz da vardır. Çünkü tarihte görüyoruz ki, medreselerde, saraylarda, camilerde, tekke ve külliyelerde kütüphaneler kuran ecdadımız, buralardan istifade için her türlü tedbiri de almıştır. Eski Türk devletlerinden Uygurlar, Gazneliler, Büyük Selçuklular ve Osmanlılar’ın kitap ve kütüphanelere verdikleri önemi anlamak için, o devir kaynaklarından başka, bugünkü izlerde bunun en büyük şahidi ve tercümanıdır. Fatih’in fetihten sonra Eyüp’te inşa ettirdiği camiye kitap vakfedip İstanbul’da ilk kütüphaneyi kurduğu bilinmektedir. Yaşam boyu öğrenen, araştıran bireyler yetiştirmek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığımızın önderliğinde Kütüphesiz Okul Kalmasın projesi başlatıldı. Bizler ise bu proje doğrultusunda büyük bir heyecanla okulumuza kütüphane kazandırmak için harekete geçip, hayırseverimiz Süleyman YAŞAR beyefendiye ulaştık. Bizlerin bu heyecanını geri çevirmeyip, aksine bizleri daha da heyecanlandıran ve çok kısa bir zaman diliminde okulumuza bu kalıcı eseri kazandıran hayırseverimiz, değerli iş insanı Süleyman yaşar beyefendiye huzurlarınızda şükranlarımı arz ediyorum.” Dedi.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r