DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22102150,63%
Hatay
30°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ANT-KA GASTRONOMİ AKADEMİSİ’NDE KÜLTÜREL YEMEKLER YAŞATILIYOR

ANT-KA GASTRONOMİ AKADEMİSİ’NDE KÜLTÜREL YEMEKLER YAŞATILIYOR

ABONE OL
26 Mart 2022 14:50
ANT-KA GASTRONOMİ AKADEMİSİ’NDE KÜLTÜREL YEMEKLER YAŞATILIYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Antakya Kadın Girişimci Üretim ve İşletme Kooperatifi çatısı altında kurulan Ant-Ka Gastronomi Akademisi’nde kültürel yemeklerimizden biri olan Kömeç’i sofralarda yaşatmaya devam ediyor.

Birbirinden farklı yemekleri ve tatlısı ile Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından Gastaronomi şehirler ağına dâhil edilerek birçok kültürel yemeklerimizi ön plana çıkarmaya devam eden Antakya Kadın Girişimci Üretim ve İşletme Kooperatifi çatısı altında kurulan Ant-Ka Gastronomi Akademisi’nde “KÖMEÇ” sofraları süslüyor.

         Ant-Ka Gastronomi Akademisi Baş Aşçılarından Sultan Kahraman, Gastronomi Akademisi’nin 8 Mart 20211 tarihinde Antakya Belediye Başkanı İzzetin Yılmaz ve eşi Saadet Yılmaz’ın girişimleri ile halkın hizmetine kazandırıldığını ifade etti.

Kömeç yemeği’nin özellikelrini anlatan Kahraman; “Gastronomi turizmi kapsamında yenilebilir otlar ve bu otlardan yapılan yemekler bu yörenin mutfak kültürünü yansıttığı için oldukça önem taşımaktadır. Antakya’nın renkli kültürel mozaiğini oluşturan çeşitli dini-etnik gruplara mensup insanların atalarından öğrendikleri ve hala kullandıkları bitkileri kullanması; Antakya’nın gastronomi ve kültürel zenginliği arasındaki sıkı bağı göstermektedir. Tarihi ve kültürel zenginliği yanında hoşgörü kenti Hatay doğal güzellikleri ve endemik bitki türleriyle de önemli bir yere sahiptir. Ülkemizde bulunan yaklaşık on bin bitki türünün Hatay’da ise 2000’den fazla tespit edilen bitki türünden 300 kadarı endemik bitkiden oluşuyor. Buna göre ülkemizde yetişen endemik bitkilerin %10’u Hatay’da yetişmektedir. Hatay’ın ikliminin yumuşak, suyunun bol ve toprağının verimli olmasının bitki çeşitliğini de artırdığı bir gerçek. Ancak Hatay’da yetişen otlar Ege Bölgesi’nde yetişen otlar gibi tanıtılmadığı ve festivallere konu olmadığı için bilinmemektedir.” Dedi.

         Antakya’da yetişen otların bir kısmı başlı başına bir sebze yemeği ya da çorba yapılarak kullanılırken, salata ve sağlığa faydalı çay olarak da tüketildiğini ifade eden Aşçı Kahraman: “Bu bölgede yetişen kömeç (ebegümeci), kuş ekmeği, mislike, ekşilik, kuzukulağı, hardal otu, gelincik otu, kenker otu (şevketi bostan) gibi otlar tabiattan toplanabilir veya yerel pazarlardan temin edilebilir. Bu otlar Antakya mutfağında daha çok karışım olarak kullanıldığı için Ege Bölgesi’ndeki gibi tek tek adlarıyla bilinmemektedir. Biyoçeşitlilik ve beslenmede önemli bir yere sahip olan bu otların nesilden nesile doğru aktarılması, yetiştiği yerlerin koruma altına alınması, bireylere yenilebilir otlar konusunda farkındalık çalışmaları yapılması, yenilebilir otlar ve sağlığa etkileri konusundaki çalışmaların artırılması yenilebilir ot kültürünün önemini vurgulamak açısından önem taşımaktadır.” Diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r