DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 2163163-0,17%
Hatay
23°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bakan Tunçtan, Yargı Tartışmalarının Çözümü İçi̇n Yeni̇ Anayasa Mesajı
  • Hatay Avlu
  • Siyaset
  • Bakan Tunçtan, Yargı Tartışmalarının Çözümü İçi̇n Yeni̇ Anayasa Mesajı

Bakan Tunçtan, Yargı Tartışmalarının Çözümü İçi̇n Yeni̇ Anayasa Mesajı

ABONE OL
11 Kasım 2023 13:12
Bakan Tunçtan, Yargı Tartışmalarının Çözümü İçi̇n Yeni̇ Anayasa Mesajı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Anayasa Mahkemesi ile Yargıtay arasındaki tartışma için yeni anayasa mesajı verdi. Bakan Tunç, “Sorunun çözümü yeni bir anayasa yapmaktan, bu tür çelişkileri ortadan kaldıracak değişiklikleri yapmamız gerekiyor” dedi. Bakan Tunç, yüksek mahkemeler arasında astlık üstlük ilişkisinin olmadığını kaydetti.

Antalya Hakimevi’ndeki Yargı Teşkilatı Toplantısı’nda konuşan Tunç, bazı bireysel başvuru kararlarının Yargıtay’ın oturmuş içtihatlarına aykırılık teşkil ettiğini görmenin mümkün olduğunu belirterek, Anayasa Mahkemesi’nin 15 üyeden oluştuğunu ve önünde 129 bin bireysel başvuru bulunduğunu hatırlattı. Bakan Tunç, “Bu dosyaların büyük çoğunluğu kesinleşmiş mahkeme kararlarına ilişkin. Bunun imkansızlığı açık. Artık bireysel başvuru yoluyla gelen dosyaların zamanı içinde sonuçlanamayacağını Anayasa Mahkemesi de söylüyor” diye konuştu.

Problemin çözümü için yeni anayasayı işaret eden Tunç, çözümün yeni bir anayasa yapmaktan geçtiğini, bu tür çelişkileri ortadan kaldıracak değişikliklerin yapılması gerektiğine işaret etti. Bakan Tunç, “Anayasa Mahkemesi’nin yapısında da düzenleme ihtiyaçları açık. Çalışma usullerini kanunla düzenlemek mümkün. Ancak sorun kalıcı olarak çözülmüyor. Partilerimizin, milletvekillerimizin duyarlı olacağına inanıyorum” dedi.

Bakan Yılmaz Tunç, hukuk devletinde sorunların yine hukuk içerisinde çözüldüğünü, yargı kararlarının tartışılabildiğini, bu meselenin de hukuk içinde çözüleceğini belirterek hiç kimsenin buradan yargı kurumlarını yıpratmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r