DOLAR 31,1008 0.16%
EURO 33,7020 0.09%
ALTIN 2.033,050,04
BITCOIN 16098671,13%
Hatay

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Başkan Başdeğirmen: “Gazi Kemal ve İskender Mahallesindeki tarihi evlerin de restorasyonunu yapacağız”
  • Hatay Avlu
  • Siyaset
  • Başkan Başdeğirmen: “Gazi Kemal ve İskender Mahallesindeki tarihi evlerin de restorasyonunu yapacağız”

Başkan Başdeğirmen: “Gazi Kemal ve İskender Mahallesindeki tarihi evlerin de restorasyonunu yapacağız”

ABONE OL
5 Ekim 2023 16:04
Başkan Başdeğirmen: “Gazi Kemal ve İskender Mahallesindeki tarihi evlerin de restorasyonunu yapacağız”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gazi Kemal ve İskender Mahallesi sakinleriyle Mahalle Buluşması’nda bir araya gelen Başkan Başdeğirmen, Damgacı Sokak’ta tarihi binaların restorasyonunda sona gelindiğini, İmam Hasan Sokak için restorasyon projesinin hazırlandığını, bir ay sonra bölgede çalışmaların başlayacağını söyledi.

Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Gazi Kemal ve İskender Mahallesi sakinleriyle Mahalle Buluşması’nda bir araya geldi. Toplantıda vatandaşlar istek ve önerilerini dile getirirken, yapılabilecek çalışmalar konusunda Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen ilgili müdürlüklere talimat verdi. Toplantının her iki mahalle için de hayırlı olması dileklerinde bulunan Başkan Başdeğirmen’e teşekkür eden vatandaşlar da istek ve önerilerini dile getirdi.

Vatandaşlar, aşevinin yan bölümünde bulunan ağaçların yıllar içinde çürüdüğünü, dallarının kırıldığını ve bakımlarının yapılması isteğini dile getirdi. Bu konuda gereğinin yapılması talimatı verildi. Mahallelerindeki bazı metruk ve tarihi binaların bulunduğunun belirtilerek bu binaların akıbetinin sorulması üzerine Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, bugüne kadar 246 adet metruk bina yıkımı yaptıklarını, yıkılamayanların ise tescilli bina sınıfına girdiğini aktardı. Anıtlar Kurulunun tescillediği binaların yıkılamayacağını, belediye olarak kendilerinin bu binaları çevresiyle birlikte koruma altına aldıklarına değinen Başkan Başdeğirmen, “Tescilli binalarda yıkım yapılamaz. Metruk binaları yıktık. Damgacı Sokak’ta restorasyon çalışmaları yapıyoruz. 28 evin restorasyonunu yapıyoruz. Geri kalanlarına devam ediyoruz. Restorasyon zor ve uzun bir süreç alıyor. Tescilli binaların tamamını restore etmek istiyoruz. Damgacı Sokak ve İmam Hasan Sokak’taki tarihi evlerin restorasyonu için ihaleler yaptık. İmam Hasan Sokağın tamamının projeleri hazırlanıyor. Ardından bir ay sonra yapım işine başlıyoruz. Daha sonra Gazi Kemal ve İskender Mahallelerimizdeki evler yapılacak” dedi.

1301 Sokak köşesinde eski bir evlerinin bulunduğunu dile getiren bir vatandaş da onun içinde 2 büyük ağaç çıktığını ve bir yangın esnasında yandaki evleri tehdit edebileceğini aktararak, bununla ilgili yapılabilecekleri sordu. Başkan Başdeğirmen de Park ve Bahçeler Müdürlüğüne gereğinin yapılması talimatını verdi.

TOKİ konutlarının durumuyla ilgili bir soruyu da yanıtlayan Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, konutların yapımının tamamlandığını altyapı ve tesisat çalışmalarının kaldığını dile getirdi. Başdeğirmen, “Daha önce buralar teslim edilecekti. Buradaki müteahhidimizi tüm ekibiyle birlikte deprem bölgesine aldılar. Türkiye’deki tüm TOKİ müteahhitleri o bölgeye gitmek zorunda kaldı. Şehrimize çok güzel konutlar yapıldı. Vatandaşlarımızdan bu konuda biraz daha sabır bekliyoruz. Sizlere çıkan konutlarınızda güle güle oturmanızı diliyorum” şeklinde konuştu.

Çayboyu üzerinde ahşap bir dükkan içerisinde ticaret yapmaya çalıştığını dile getiren bir yaşlı kadın da, yağışlardan dolayı dükkanının çürümeye başladığını ve su aldığını aktararak yardım talebinde bulunurken, Başkan Başdeğirmen de bölgeye ekip gönderilmesi ve evlerine de doğalgaz tesisatı döşetilmesi noktasında talimat veridi. Başdeğirmen, “Teyzem sen yine katmer yapmaya devam et, senin oranın bakımını yapalım. Evine de yardımcı olalım” dedi.

Mahalle sakinlerinden bir kadın da dört yol ayrımına yolun görülmesi için ayna konması talebini iletirken, “Yol ayrımı olduğu için bölgede çocuklar oyun oynayamıyorlar. Çocuklarımızın oynayabileceği bir park talep ediyoruz” derken, Başkan Başdeğirmen dikiz aynasının takılacağını, çocukların oynaması için de mevcut park alanındaki oyuncakların yenilenmesini ve sayısının artırılması talimatını verdi.

Programın ardından günün anısına mahalle muhtarları tarafından Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’e çiçek ve teşekkür plaketi takdim edildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r