DOLAR 32,6023 0.39%
EURO 34,7932 0.16%
ALTIN 2.495,700,46
BITCOIN 21146224,75%
Hatay
16°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ÇED SÜRECİ SONLANDIRILDI, HALK KAZANDI

ÇED SÜRECİ SONLANDIRILDI, HALK KAZANDI

ABONE OL
8 Ağustos 2022 10:40
ÇED SÜRECİ SONLANDIRILDI, HALK KAZANDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Akçay Çevre ve Sosyal Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Bebek ve İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Nermin Yıldırım Kara, İskenderun Güvercinli Park’ta düzenledikleri basın toplantısında Akçay’da yapılması planlanan Mermer Ocağı’nın ÇED sürecinin sonlandırıldığını duyurdu.

Parti temsilcileri ve STK’ların katıldığı toplantıda Kara, “Söz konusu mermer ocağı konusunda sayın valimiz, sayın kaymakamımız, siyasi parti temsilcilerimiz, mahalle muhtarlarımız, dernek ve odalarımız, kendini İskenderunlu hissederek şehrimizin yaşanır kılmak ve yaşam alanlarını muhafaza etmek için destek veren ve en önemlisi sesimizin duyulmasını sağlayan basın mensuplarına çok teşekkür ederiz.” dedi.

‘YENİLERİNİN AÇILMASINI İSTEMİYORUZ’

Açıklamada, “Hatay ili İskenderun ilçesi, Akçay Mahallesi Mevkiin’de bir den çok taş ve mermer ocakları bulunmaktadır. Faaliyet gösteren bu işletmeler bölgenin havasını, suyunu meyve bahçelerini ve orman alanlarını geri dönülmez şekilde tahrip etmektedir. İskenderun’u çevreleyen Amanos dağları endemik bitki örtüsü ve coğrafi yapısı nedeni ile özel bir ilçemizdir. Akçay’a özel meyvelerden biri olan ‘Akçay portakalı’ sembolik ve özel bir meyvedir. Bölge insanları geçimlerini meyvecilik ve bahçecilik ile sağlamakta olup yaylaların varlığı hepimiz için vazgeçilmez derecede önemli yaşam alanlarımızdır. İskenderun limanı üzerinden yapılan sevkiyatların bölgemize verdiği kirlilik, gürültü, egsoz emisyonları, Demir Çelik fabrikaları ve yan kuruluşları ile Enerji santrallerinin varlığı bölgemizi kümülatif olarak olumsuz anlamla zaten etkilemektedir.

‘TAŞ OCAKLARININ TAMAMINA KARŞIYIZ’

Bizler İskenderun halkı olarak bu taş ocaklarının tamamına karşıyız. Ancak varolan halihazırdaki ocakların çevreye olan olumsuz etkilerinin en minimum seviyeye indirgeyerek verilen taahhütlerini yerine getirmelerini beklemekteyiz. Rezerv alanı biten ocakların hızlıca rehabilite edilmesi sağlanmalıdır. Durum bu iken yenilerinin açılmasını kesinlikle istemiyoruz. Uzun bir suredir bölgemizde ve Akçay’da yeni açılmak istenen bir çok taş-maden-mermer ocakları için her zeminde mücadele etmekteyiz. 2022 Temmuz ayı içerisinde yine bir mermer ocağı baş vurusu olmuştur. İlgili makamlara kanunların bizlere verdiği yetkiler çerçevesinde gerekli itirazlarımızı yapmış bulunmaktayız. Bugün buradan duyuruyoruz ki; söz konusu Mermer Ocağı ile ilgili süreç sayılı ÇED Yönetmeliğinin 6.maddesi 4.bendi (Bu yönetmelik hükümlerine göre karar tesis edilmeden önce, projenin gerçekleştirilmesinin mevzuat bakımından uygun olmadığının tesbit edilmesi halinde, aşamasına bakılmaksızın süreç sonlandırılır) gereğince ÇED süreci sonlandırılmıştır.

MÜLKİ AMİRLERE TEŞEKKÜR

(Çevre ve Şehircilik ve İklim Bakanlığı/ Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü 26.07.2022 tarih, E-14108550-220.01-4179496 sayılı yazsısı)Söz konusu mermer ocağı konusunda sayın valimiz, sayın kaymakamımız, siyasi parti temsilcilerimiz, mahalle muhtarlarımız, dernek ve odalarımız, kendini İskenderunlu hissederek şehrimizin yaşanır kılmak ve yaşam alanlarını muhafaza etmek için destek veren ve en önemlisi sesimizin duyulmasını sağlayan basın mensuplarına çok teşekkür ederiz. Bütün bu çabalar sonucunda Mermer ocağı ÇED başvurusu ile ilgili gelişmeleri Sayın Kaymakamımızdan öğrenmiş bulunmaktayız. Bu vesile ile duyarlılıkları için mülki amirlerimize tekrar teşekkür eder ve İskenderun için ses vermeye devam edeceğimizi Kamu oyuna saygılarımızla duyururuz.” ifadeleri yer aldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r