DOLAR 32,8485 -0.02%
EURO 35,6869 -0.01%
ALTIN 2.559,280,57
BITCOIN 21873590,65%
Hatay
24°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ÇOCUK RESİMLERİNİN DE BİR DİLİ VARDIR

ÇOCUK RESİMLERİNİN DE BİR DİLİ VARDIR

ABONE OL
18 Eylül 2021 18:19
ÇOCUK RESİMLERİNİN DE BİR DİLİ VARDIR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çocuk Resimleri Analizi Eğitmeni/Yazar: Dilek Turan Eryetli

Çocuk Resimlerinin bir dili olabileceğini hiç düşündünüz mü?

Çocuklar iç dünyalarını oyunlarına, arkadaş ilişkilerine, ebeveyn ve kardeş ilişkilerine yansıtırlar. Bu yansıma resimler yolu ile bize ulaştığında ise çocuğu daha yakından tanıma ve onun ruh dünyasını anlama imkânı buluruz.

Geçen aylarda gündemde yer alan Elmalı davasından yola çıkarak çocuk resimlerinin analizinin önemi bir kez daha ön plana çıkmıştır. Çocuklar İstismara maruz kaldıklarında insan çizimlerini yapmakta zorlanırlar. Ellerin kolların iki yana açık olması sosyalliğe, iletişime açık olma anlamına gelirken ellerin olmaması ya da arkada olması, parmakların çivi gibi olması bir problemi yansıtıyor olabilir. Ve çizilen insanın yüz ifadesi bize çocuğun duygu durumunu yansıtır. Gündem de olan çocuklarımızın çizmiş olduğu resimlerde bu apaçık görülmektedir. Elmalı davasında çocukların çizdiği resimler sosyal medyaya yansımasının ardından ebeveynlerin en çok araştırdığı konuyu bizde ilk sayımızda ele almak istedik.

Çocuklar, bazen kelimeleri, bazen resimleri, bazen de beden dillerini kullanarak bize mesajlar veriyorlar. Bir yetişkin olarak bize düşen, bu mesajları görebilmek. Çocuğun iyi oluşunda yaşanan ani değişimler bize bu konuyla ilgili önemli ipuçları verir. Normal olan ergenlik dönemi öncesi çocukların resimlerinde cinsellikle ilgili çizimleri rastlanmamasıdır. Resim analizi çocuğun ruh dünyasına inmek için bir merdivendir. Çocukları değil yetişkinler eğitilmelidir. Çünkü çocuklar yetişkin davranışlarını rol model alır.

18.ay dolaylarında oyunsu bir uğraş ile başladıkları çizgiler, karalamalar çocuk 4 yaş dolaylarına geldiğinde sembolleşmeye ve yetişkinlerin anlam vereceği hal almaya başlar. Yani çocuk sanatsal gelişim evrelerin basamak basamak geçerken, biz yetişkinler çocukların çizmiş oldukları resimlerin dilini çözmeye başlarız. Çünkü çocuğun iç dünyası ile çizmiş olduğu resim arasında bir etkileşim söz konusudur. Uzmanlara göre çocuk ve resim bir bütündür. Çocuğun kendini ifade ediş biçimi ve iletişim yollarından biri resimdir. Çocukların çizimlerinden çocuğun iç ve dış dünyasında yaşadıklarını, çocuğun mizacını ve kişiliğini anlayabiliriz.

Ancak çocukların çizmiş oldukları resimleri doğru yorumlamak için çocuk resimlerinde ki gelişimsel aşamaları bilmek gerekir. Lowenfeld’in sıralaması şu şekildedir;

  • Karalama Dönemi(2-4 Yaş)
  • Şema Öncesi Dönem(4-7 Yaş)
  • Şematik Dönem(7-9 Yaş)
  • Gerçekçilik Dönemi(9-12 Yaş)
  • Mantık Dönemi(12-14 Yaş)

Çocuk resimlerinde çizgilerin, renklerin, kâğıdın kullanım şeklinin, insan uzuvlarının… Belirli anlamları vardır. Yani genel olarak resmin bize anlattığı bir hikâye vardır ve resmin sonunda çocuktan resmi anlatmasını istemek önem arz eder.

Örnek verecek olursak; Çizgilerin belli belirsiz, silik olması, çekingenlik ve pasiflik, içe kapanık olma durumunu yansıtır.

Çizgilerin kesik kesik olması ve sonrasında üzerinden kalın bir çizgi ile geçilmesi kaygı kontrolü sağlamak isteme arzusunu ifade eder.

Çok fazla silgi kullanımı, özgüven problemine, kaygı düzeyinin yüksek olmasına işaret eder.

Çizilen kağıt, sert çizgilerle bastırılmış ise, kağıt yırtılmış ise, saldırganlık, öfke veya hiperaktivite durumunu ifade ediyor olabilir.

Bu örnekler sadece çizgiler üzerinden varabileceğimiz ön tespitlerdir. Bu nedenle çocuklarla çalışan meslek grupları dışında ebeveynlerin de resim analizi eğitimi konusunda eğitim almış olmaları farkındalık yaratacaktır. Çocuk resimlerinde ilk neye bakılacağı konusunda bilişsel bir algı yaratmış olacaktır.

Resim analizi bir tanılama yöntemi olmasa da, çocukta var olan davranış bozuklukları, gelişimsel ve zihinsel bozukları fark etmede yardımcı olan, bir uzmana yönlerdime konusunda rehber olan yöntemlerden bir tanesidir.

Çocuklar gelecektir. Geleceğimize iyi bakmalıyız ve onların iç dünyalarında olan problemleri erken fark etmeliyiz ki, sağlıklı bir nesil yetiştirebilelim. İç dünyasında mutluluğu yakalamış ebeveynler mutlu çocuklar yetiştirir. Mutlu çocuklar sağlıklı bireyler olarak yetişirler ve toplumun çekirdeğini oluşturan sağlıklı ve mutlu aileyi kurarlar. Bu bir silsiledir, o nedenle geleceğimiz olan çocukları bir çiçek gibi sulamalı ve bilinçli yetiştirmek için çabalamayız.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r