DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN %
Hatay
26°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Çocuklar için “İtfaiye Haftası” etkinlikleri düzenlendi
  • Hatay Avlu
  • Eğitim
  • Çocuklar için “İtfaiye Haftası” etkinlikleri düzenlendi

Çocuklar için “İtfaiye Haftası” etkinlikleri düzenlendi

ABONE OL
2 Ekim 2023 10:28
Çocuklar için “İtfaiye Haftası” etkinlikleri düzenlendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Her yıl 25 Eylül-1 Ekim arasında kutlanan İtfaiye Haftası dolayısıyla, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı çocuk gelişim merkezlerinde eğitim gören çocuklar, ATA Eğitim Merkezini ziyaret etti. İtfaiye personeli tarafından yangından korunma yöntemleri ve acil durumlar karşısında neler yapılacağı hakkında bilgiler alan öğrenciler, ardından kendileri için hazırlanan uygulamalı eğitime katıldı.

Hafta çerçevesinde etkinlik düzenlenen bir diğer nokta da Fenerbahçe meydanı oldu. K9 köpek gösterisinin gerçekleştirildiği etkinlikte, çocuklara arama-kurtarma eğitimi de verildi. Alanda itfaiye personelinin görev fotoğraflarının olduğu bir sergi de yer aldı.

“İtfaiye haftası bünyesinde çocuklarımızla farkındalık çalışmaları yaptık”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Çocuk Gelişim Merkezleri Eğitim Koordinatörü Özlem Tanıştık etkinlikle ilgili bilgi vererek, “İtfaiye haftası bünyesinde çocuklarımızla okulda etkinlikler ve farkındalık çalışmaları yaptık. ‘İtfaiye nedir, neler yapar, itfaiyeci kimdir, itfaiyecilere ihtiyaç duyduğumuzu hangi numaradan onlara ulaşabiliriz’ gibi konuları öğrendiler. Ardından ATA Eğitim merkezine geldik. Buradaki ekip arkadaşlarımı da aynı şekilde önce bir farkındalık sohbeti gerçekleştirdiler. Ardından da parkurun keyfini çıkarttılar” dedi. ATA Eğitim Merkezine Halkkent, Adile Teyze ve Münir Özkul Çocuk Gelişim Merkezinden toplamda 85 çocuğun katıldığının altını çizen Tanışık, Tarsus Begonvil Çocuk Gelişim Merkezi ve Yenice Yaşar Bayboğan Çocuk Atölyesinin de eş zamanlı olarak bu çalışmaları gerçekleştirdiğini belirtti.

“Çocuklara itfaiyeciliği sevdirmeyi, öğretmeyi çabalıyoruz”

Çocuklara eğitim veren itfaiye personeli Veli Ambar da, İtfaiye haftası dolayısıyla çocuklarla bir araya geldiklerini belirterek, “Burada arkadaşlarla birlikte parkur hazırladık. Çocuklara itfaiyeciliği sevdirmeyi, öğretmeyi çabalıyoruz. Dört etaptan oluşan bir parkurumuz var. Lastiklerden geçiyorlar, denge tahtasından geçiyorlar ve ardından su sıkma etabı var. Bundan öncesinde minik arkadaşlarımıza itfaiyeciliğin tanımı ile ilgili birkaç mesleki bilgi takdim ettik. Acil durumlarda yalnız kaldıkları zaman neler yapması gerekiyor, 112 ile nasıl iletişim kuracaklarını anlattık. Aileleriyle birlikte acil durum planlaması nasıl yapılması gerektiğini anlattık” şeklinde konuştu.

Etkinliğe gelen çocuklardan Elif Tuha, “İtfaiyeye geldik, sonra oturduk öğrendik. Parkur oynaması yaptık, yangınları söndürdük. Burada çok eğlendim, belediyeden çok memnunum, orada parka çıkıyoruz, yemek yiyor, dışarı çıkıp oynuyoruz” diye konuştu. Etkinlikten çok keyif aldığını ifade eden Metehan Budak da “Denge parkuru yaptık, bir yangın uygulaması yaptık. İyi ki buraya geldim, teşekkür ederim” dedi.

Yangın ve kurtarma eğitimi de aldılar

İtfaiye haftası bünyesinde Fenerbahçe meydanında da çocuklara yönelik bir dizi etkinlik düzenlendi. İtfaiye personeli tarafından verilen yangın eğitiminde çocuklara hayati önem taşıyan bilgiler aktarıldı. K9 köpeklerinin gerçekleştirdiği arama-kurtarma gösterisini de şaşkınlık ve heyecanla izleyen miniklere, yangından ve depremden kurtulma yöntemleri, kurtarma çalışmaları, itfaiye araç ve gereçlerinin neler olduğu da anlatıldı.

İtfaiye Dairesi Başkanlığı Afet, Arama ve Kurtarma Şube Müdürü Zeki Karakaya da etkinlik vasıtasıyla faaliyetlerini vatandaşlara göstermek istediklerini ifade ederek, “Çocuklar çok eğleniyor. Halkımız da bizi gördüğü zaman gelip haftamızı kutluyor ve yaptığımız bu etkinlikten dolayı bize teşekkür ediyorlar” ifadelerini kullandı.

“İtfaiyecileri seviyorum, bizim için uğraşıyorlar”

Etkinliğe katılan ve itfaiyecileri çok sevdiğini söyleyen Emir Yazmacı, “İtfaiyecileri seviyorum, bizim için uğraşıyorlar. Onlara çok teşekkür ederim. Buraya da itfaiyecileri ve arabalarını görmek için geldim” dedi. Etkinlik alanındaki eğitimden öğrendiklerini de anlatan Yazmacı, “Parkur kolaydı bence. Kask, bir yere düşersek yada yukarıdan bir eşya düştüğünde kafamıza bir şey olmasın diye takılıyor. Üstümüzdekiler de kolay yanmasın diye giyiliyor” ifadelerine yer verdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r