DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22030090,34%
Hatay
30°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ERASMUS ÖĞRENCİLERİ, TÜRKİYE’NİN EN UZUN SAHİLİNDE TEMİZLİK YAPTI
  • Hatay Avlu
  • Çevre
  • ERASMUS ÖĞRENCİLERİ, TÜRKİYE’NİN EN UZUN SAHİLİNDE TEMİZLİK YAPTI

ERASMUS ÖĞRENCİLERİ, TÜRKİYE’NİN EN UZUN SAHİLİNDE TEMİZLİK YAPTI

ABONE OL
1 Aralık 2022 14:37
ERASMUS ÖĞRENCİLERİ, TÜRKİYE’NİN EN UZUN SAHİLİNDE TEMİZLİK YAPTI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Erasmus Okul Ortaklığı Projesi kapsamında Hatay’a gelen Polonya, Hırvatistan, Litvanya ve İtalyalı öğrenciler, Türk öğrencilerle beraber sahil temizliği yaptı.

Kültür, vatandaşlık ve iklim değişikliği konularında farkındalık yaratmak için gerçekleştirilen proje kapsamında öğrenciler, Samandağ ilçesinde bulunan Türkiye’nin en uzun sahilinde çöp topladı.

KÜLTÜR GEZİLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye Ulusal Ajansı (TUA) tarafından desteklenen Erasmus Okul Ortaklığı Projesi kapsamında, Polonya, Hırvatistan, Litvanya ve İtalyalı öğrenciler Hatay’a geldi. Proje kapsamında, Hatay Bilim ve Sanat Merkezi(BİLSEM) ile Nami Veysoğlu İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinin de dahil olduğu projede kültür gezileri yapıldı. Kentteki ören yerlerin gezildiği ve karşılıklı olarak kültür gösterilerinin yapıldığı proje kapsamında, iklim değişikliğine de vurgu yapıldı. Bu kapsamda, kentteki Karaçay Barajı’ndaki arıtma tesisini gezerek çeşitli bilgiler edinen öğrenciler daha sonra Türkiye’nin en uzun, dünyanın ise en uzun 10’uncu Samandağ sahilinde çöp toplama etkinliği gerçekleştirdi.

ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLER, SAHİL TEMİZLEDİ

Nami Veysoğlu İmam Hatip Ortaokulu öğretmeni Suham Şamlı, bu proje ile amaçlarının küçük yaştaki çocukların iklim değişikliğine karşı bir adım atmalarını sağlayarak, bu konuda farkındalık oluşturarak bu değişikliği en aza indirmek için çaba göstermek olduğunu söyledi.

POLONYALI ÖĞRENCİLER PROJEDEN MEMNUN KALDI

Öğrenciler ile beraber sahil temizliği yapmaktan dolayı mutlu olduğunu söyleyen Polonyalı öğretmen Magdalena Kopaczyk, “Sahil temizliği yapmaktan mutluluk duyuyorum. Ama artık sahillerdeki kirliliğe son vermemiz gerekiyor. Bu proje dolayısıyla Türkiye’de bulunmaktan dolayı çok muyluyum. Doğayı temiz tutma konusunda herkesin yapması gereken bir şey var, burayı temiz tutalım, temiz değilse temizleyelim ve korumaya devam edelim” dedi. Bu projede yer almaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Litvanyalı öğretmen Violeta Grigaliuniene, emeği geçen herkese teşekkür ederek, Türkiye’de bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade etti.

DZİİNİC: “TÜRKİYEYİ ÇOK SEVİYORUM”

Türkiye’yi çok sevdiğini söyleyen Litvanyalı 7’inci sınıf öğrencisi Eva Dzinic, “Bu etkinlik sayesinde çok şey öğrendik. Sahil temizliği çok önemli bizde bu proje kapsamında çöpleri temizledik. İnsanlara sahile çöp attığında, denizdeki ve sahildeki canlılar zarar görüyor. Bu yüzden insanların sahile çöp atmaması gerekiyor. Bu konuda dikkatli olması gerekiyor” dedi. Yurtdışından gelerek burada aynı projede yer alan öğretmen ve öğrencilerle çok güzel vakit geçirdiklerini söyleyen Hatay Bilim ve Sanat Merkezi(BİLSEM) 7’inci sınıf öğrencisi Ela Cemre Oduncu da, sahil temizliği ile beraber bu proje kapsamında çok şey öğrendiklerini aktardı.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r