DOLAR 32,8130 0.94%
EURO 35,3087 0.91%
ALTIN 2.468,901,51
BITCOIN 21676242,33%
Hatay
27°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

FİLİZ ÇALIM, İHTİYAÇ SAHİPLERİNE UMUT OLUYOR

FİLİZ ÇALIM, İHTİYAÇ SAHİPLERİNE UMUT OLUYOR

ABONE OL
14 Eylül 2022 12:32
FİLİZ ÇALIM, İHTİYAÇ SAHİPLERİNE UMUT OLUYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Röportaj: R.Seren DAĞDELEN

Foto: Recep DAĞDELEN

Reyhanlı’da ihtiyaç sahiplerinin Filiz Abla’sı, birçok çocuğun ise Filiz Annesi olan Çalım, Gönül Pınarı Derneği ile yardıma muhtaç ailelere destek oluyor. Hikâyelerini anlatırken zaman zaman duygularına hâkim olamayan Filiz Çalım, iyilik yolunda adeta kendisini adadı.

Reyhanlı’da sosyal sorumluluk projeleri ile adından sıkça söz edilen Filiz Çalım, dergimize çalışmalarından bahsetti.

Detaylar röportajımızda;

Gönül pınarı derneğiyle tanınıyorsunuz, bize özgeçmişinizden bahseder misiniz?

1966 yılında Reyhanlı da doğdum. Bilkent Üniversitesini 1991yılında engelimden dolayı yarım bırakmak zorunda kaldım. Uzun bir süreden sonra  Hatay Mustafa Kemal Üniversitesinde Bankacılık Ve Sigortacılık Bölümünü okudum, bitirdim. Okumayı da okutmayı da çok seviyorum. Kendi gücümle elimin kolumun yetiştiği her yere maddi manevi her türlü yardımda bulunuyorum. Bu işleri resmileştirmek için dernek kurmak istedim.  2010 yıllında Gönül Pınarı derneğini kurdum. “ Komşusu açken tok yatan bizden değildir” desturu her zaman rehberim olmuştur. Biliyorum ki hayırseverlik cebinizden daha derindir.

Derneği kurarken kaç kişiyle kurdunuz? Şuan kaç üyeniz var?

2010 yıllında kurulan derneğimi en başta yedi kişiyle faaliyete geçirdik. İyilik halkısı git gide büyüyüp güçlendi. Şuan resmi olarak 60 üyem var. Kurulduğu günden bu yana insana iyilik kapsamında adeta köprü olduk. İnsanlar, birbirlerine yardımdan el çektikleri gün, insanlık yok olur, karşılıklı dayanışma olmazsa olmazımız. Valilik tarafından onaylı birçok dernekle işbirliği ve üyelerimizin desteği ile inşallah gönül pınarını yaşatmaya halkalarımızı genişletmeye devam edeceğiz.

Yaptığınız bu faaliyetler sırasında neler hissettiniz?

İnsanlarla birlikte mutluluğu paylaşabilme, onlar mutlu olunca fazlasıyla bende mutlu oluyordum. Mezun olan öğrencilerimiz meslek sahibi olarak gördüğümde bana inanılmaz mutluluk veriyor.

Kadınların istihdamına yönelik ne gibi desteklerde bulundunuz?

Kadınlara kurslar vererek iş istihdamında bulunduk. Halk eğitim merkezlerinde yetişkinlere takı, iğne oyası kursları, kuran kursları gibi etkinliklerimiz oldu. Kadınların kurs sonrası el emeği ile yaptığ ı takı tokaları sattarak ekonomik anlamda güçlenmelerine vesile olduk. Geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdiğimiz PRODES projesi valilikle beraber yaptık. Aşçılık kursu verdik. 6ay eğitim sürdü. Her gün de devam ettirdik. Onlara kurs verip daha sonrasında iş istihdamında bulunduk.

Yaptığınız faaliyetlerden kısaca bahseder misiniz?

Dernek adına hac ve umre turları yaptık. Derneğimizin bir dönem önemli gelir kaynağı bu turlardı. Birçok çocuğumuzu bu turlar sayesinde okuttuk. Huzurevlerine ziyarette bulunduk.  Afrika ve Bangladeş’te yardımseverlerimizin desteği ile su kuyuları açtırdık ve açtırmaya da devam ediyoruz. Kurslarımıza birçok hanım kardeşimiz katılım sağladı. Hem kazanç sağlayan hem de hobi olarak yapanlar da oldu. Böylelikle hanımlarımız ev ekonomisine destek olmaktan ziyade boş zamanlarını da verimli çalışmalar yaparak geçirdiler.

Okul bağışladığınızı biliyoruz. Okul bağışlama fikri nasıl gelişti?

2007 yılında Yıldız Filiz Çalım İlkokulunu açtık.  Benim ablam çok idealist bir öğretmendi. Eve öğrencilerini çağırır onlara okuma yazmayı öğretirdi. Ablamla birlikte kendi içimizde büyük bir dernekçiyiz ama o dernekleşmeden vefat etti.  Onun öğretmen olması da beni bu alana yöneltti de diyebilirim.

Yıldız Filiz Çalım ismini neden koydunuz? Zaman zaman da okulunuzu ziyaret ediyorsunuz, neler hissediyorsunuz?

Vefat eden ablamın adını yaşatmak için bu okulu açtık. Okulla sürekli irtibat halindeyim. Özel günlerde okulun yanındayım. Öğrencilerimi görünce anlatılamayacak kadar mutlu oluyorum. Ablamı hatırlıyorum. Orda sanki ablam hala yaşıyormuş gibi geliyor. Onu hissediyorum. Sevdiklerinize sımsıkı sarılın. Kaybetmek çok zor.

Bu dönemde neler yapıyorsunuz?

Bu arada iki kreş açtım, “Yıldız Filiz Çalım Montessori Çocuk Akademisi” ve “ Özel Minik Yıldızlar Kreşi” açtım. Orada da çok sayıda istihdam alanı oluşturdum.

Reyhanlı Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın mütevelli heyetine seçildim. Ayrıca Reyhanlı Kadın Kooperatifinde Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyorum. Kadın kooperatifinde bir proje sunduk, onaylanır onaylanmaz orda da yeni bir mutfak kuracağız. Reyhanlı ya özgü yöresel yemekleri yapıp tanıtacağız. Ayrıca Reyhanlılı Hanım kardeşlerimizin aile ekonomisine de destek olacağı harika projelerle yol alacağız inşallah.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Yardımseverlik, ihtiyacı olan kişiye karşı yapılan fedakârlıktır. İnsanın insan olmasının en önemli noktasıdır diyebilirim. Hayatı daha güzel yaşamak için, hayattan daha çok zevk almak için her zaman yardımsever biri olmalıyız. Zor durumda olan insanlara el uzatmalıyız. Gerçekten iyi bir insan olmaya çalışmalıyız ve ömür boyunca yardımseverlikten yana olmalıyız.

Desteğini esirgemeyen tüm üyelerimize teşekkür ederim. İnşallah, çalışmalarımızı artırarak devam edeceğiz.

 

 

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r