DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 21115011,99%
Hatay
°

13:08

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

GÖNÇ’TEN SAĞLIKÇILARA MESAJ VAR:

GÖNÇ’TEN SAĞLIKÇILARA MESAJ VAR:

ABONE OL
26 Mart 2022 13:54
GÖNÇ’TEN SAĞLIKÇILARA MESAJ VAR:
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“NE SÖYLEMEDİĞİMİZ BİR SORUNUNUZ NE İLETMEDİĞİMİZ BİR DERDİNİZ VAR”

Hatay Sağlık Sen Şube Başkanı Feleytun Fatih Gönç, sağlık personellerinin sorunlarını ve daha fazlasını dergimize anlattı.

Sağlık-Sen görev ve faaliyet alanı nedir?

Sağlık-Sen, sağlık ve sosyal hizmetlerde çalışan personellerin idari, mali ve özlük haklarının korunması, arttırılması için çalışmalar yapmak için vardır. Ülkemizde sağlık ve sosyal politikalara yön verecek faaliyetlerde bulunmak, tüm sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımıza daha adil bir çalışma ortamı hazırlamak ve refahını yükseltmek için görevdeyiz.

Kaç üyeniz bulunuyor?

Hatay’da 4.500 Ülke genelinde ise 270.000’i aşkın üyemizle ailemiz her geçen gün büyümektedir.

Sosyal Medya hesabınızdan yaptığınız paylaşımlarda son dönemlerde farklı isimlerde sendikal oluşumların artmasına tepki göstermiştiniz. Yeni oluşumların var olmasına neden temkin ve tedbirle yaklaşılması gerektiğini ifade ediyorsunuz?

Her yıl sağlık ordumuza, gencecik binlerce yeni personel katılmaktadır. O evlatlarımızın hayattaki yaşı kadar bizlerin sendikacılıkta yaşanmışlığı var. Yakın vadede üzülerek şahit olduk ki, yüzlerce sağlık personeli haberi dahi olmadan bazı sendikalara üye yapıldı. Darbeden sonra malum sendikaya üye olanların pek çoğu ihraç edildi ve çeşitli soruşturmalar geçirdi. Öyle ki bu ülke çok zor günler geçirdi, Allah bir daha o günleri yaşatmasın. O zor günlerin müsebbibi olan örgütün sağlık yapılanması o dönemki adıyla kapandı ancak her ne kadar bugün o sendika faaliyette olmasa da yeni çıkan sendikalara karşı temkinli ve tedbirli olunmasında fayda var. Ben kimseye üye olun ya da olmayın demiyorum, ben sadece bildiğiniz yere üye olun diyorum. Bu demek değildir ki sadece bize üye olun, bakın ben yıllardır bu davanın bir temsilcisi ve ferdi olmama rağmen her personelin kendi nezdinde seçme iradesine büyük bir saygı duyuyorum. Her personelin fikri hür, vicdanı hür olmasına inanırım. Sağlık personeli dilediği yere üye olabilir, bizleri bir abisi, bir büyüğü olarak görüyor ise onlardan tek ricam üyesi olduğu yerin misyonunu, vizyonunu ve eylemlerini iyi araştırmalı.

Ana başlıklar halinde ifade etmek gerekirse sağlık personellerin sorunları nedir?

Sağlık-Sen pandemi ile beraber iş yükü katlanarak artan sağlık personellerinin tüm sorunlarını, dertlerini ve ihtiyaçlarını daima derin bir tahlil içerisinde hem tespit etmekte hem de devamlı olarak muhataplarına iletmektedir. Sözleşmeli personellerin kadroya geçirilmesi, 3600 ek göstergenin hiçbir unvan ve tahsil ayrımı gözetmeksizin tüm sağlık personeline verilmesi, sabit ödeme ile iki parça halinde ödenen ücretin tek kalem maaş ile verilmesi, ivedilikle sağlık personellerimizin hak ettiği ücret iyileştirilmelerini yapılması çözülmesi için girişimlerde bulunduğumuz başlıca sorunlardır.

Yanı başımızda devam eden Suriye iç savaşı ile birlikte birçok sağlık ekibi sınır bölgesinde konuşlanıyor. Sınır bölgesinde görev yapan sağlık ekipleri sadece Hatay ilimizde görev yapan personellerden mi oluşuyor? İşleyiş nasıl ilerliyor?

Maalesef bu konu da tespit ettiğimiz çok ciddi sorunlar mevcut. İhtiyaç sahada çalışacak sağlık personeli ise bu yükün altına Hatay sokuluyorken ihtiyaç idari kadrolara geldiğinde Hatay yok sayılıyor. Hatay, Suriye’de iç savaşın başladığı ilk günlerden bugüne Suriye’nin yaralarını sarmak için en ön safta koşmuştur. Yıllardır süregelen bu savaşta en ağır yükü Hatay’ın personelleri kaldırmıştır. Ancak iş görevlendirmeye geldiğinde sadece sahadaki ihtiyaçlar için Hatay’ın personelleri değerlendiriliyorken iş yönetim kadrolarına gelince maalesef Hatay’ın personelleri yok sayılıyor. İkinci bir husus sınır bölgesine her 10 günde bir ülkemizin farklı farklı illerinden 20 tane il dışı ekip gelmektedir, bu personeller sadece 10 günde 5 nöbet tutmak için yüzlerce, hatta binin üzerinde kilometre uzaklıktan gelmektedir. Bu personelin ne kalacağı yer için, ne yolda harcayacağı para için yeterli yolluk ödenmemektedir. İl dışından gelen 112 ekipleri düşük görevlendirme ve konaklama ücretleri ile kaderine terk edilmektedir. Bizler geniş perspektifte bu sirkülasyonunda vereceği zararlı düşünerek burası için hususi tedbirlerin ivedilikle alınması gerektiğini düşünüyoruz.

Gel-git yapan sağlık personellerinin kaza geçirmesi vs. ile birlikte vefatı durumunda prosedür nasıl işliyor. Görev şehidi sayılıyor mu?

Ne yazık ki sağlık personelleri göreve giderken ve görevden dönerken kaza geçirmeleri/vefat etmeleri durumunda şehit sayılmamaktadır. Bunun en acı örneğini çok yakın bir zaman göreve giderken şehit olan ancak şehit sayılmayan kızımız Büşra Boyacı’da gördük.. İş kanununda dahi işçilerin bu hususta bazı güvenceleri varken ne yazık ki konu sağlık personellerine gelindiğinde bir kez daha pandemi kahramanlarımız görmezden gelinmektedir.

Döner sermaye ile ilgili düşünceleriniz nedir? Bu uygulama gerekli mi?

Ülkemizde döner sermaye eşitsizliği olduğu aşikâr ancak bu döner sermaye eşitsizliği doktor çok alıyor, diğer personel az alıyor anlamı çıkmasın. En büyük eşitsizlik doktoruyla, hemşiresiyle, personeliyle tüm sağlık personelimizin döner sermayeden hak ettiği ücreti alamaması sorunudur. Döner sermayenin maaşa bağlanması ve emekliliğe yansıması bizim tek kalem maaş beklentimizin altında ısrarla vurguladığımız bir husustur.

Sağlıkta şiddet maalesef her geçen gün artarak devam ediyor. Bununla ilgili çözüm önerileriniz var mı? 

Bir alışveriş merkezine dahi üzerinizde kesici aletle, hatta metal ile giremiyorsunuz değil mi? Bir sağlık kuruluşuna insanlar nasıl elini kolunu sallayarak giriyor, aklım almıyor. Her gün şiddet haberlerine bir yenisi ekleniyor ve ben bu sorunuzu cevaplarken dahi acaba nerede hangi personelimize yine nasıl bir şiddet uygulanıyor diye düşünmekten kendimi alamıyorum. Her gün onlarca sağlık personeline psikolojik ve fiziksel şiddet uygulanmaktadır. Tedbir Tedbir Tedbir, diyoruz duyan yok! Bir alışveriş merkezi kadar dahi değer verilmeyen kurumlarımız, yetkisiz bırakılan güvenlik görevlilerimiz ile büyük bir çıkmazda ilerliyoruz.

Son olarak sağlık çalışanlarına ne mesaj vermek istersiniz?

Değerli sağlık çalışanları, biliyoruz ve görüyoruz. Ancak sanmayın ki izliyoruz, her gün bugün sizler için ne yapabiliriz diye çırpınıyoruz. Şunu bütün samimiyetimle belirtmek isterim ki, ne söylemediğimiz bir sorununuz ne iletmediğimiz bir derdiniz var ancak bazen bürokrasiye bazen siyasete takılan sıkıntıların çözülmesi maalesef oldukça zaman alıyor. Ancak bizler sizler için mücadele etmekten, idari, mali ve özlük haklarınızın iyileştirilmesi için çalışmaktan hiçbir zaman yılmayacağız, yorulmayacağız. Yetkili sendikanız, Sağlık-Sen her toplu sözleşme döneminde yeni kazanımlar elde etmeye, sorunlarınızı dinlemeye ve sizlerle sahada omuz omuza vermeye devam edecek.  

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r