DOLAR 32,2962 0.14%
EURO 34,9280 0.19%
ALTIN 2.423,100,08
BITCOIN 2180186-1,08%
Hatay
16°

AZ BULUTLU

03:33

İMSAK'A KALAN SÜRE

HATAY BARODA DEĞİŞİMİN MİMARİ: Hüseyin Cihat AÇIKALIN

HATAY BARODA DEĞİŞİMİN MİMARİ: Hüseyin Cihat AÇIKALIN

ABONE OL
9 Şubat 2022 14:03
HATAY BARODA DEĞİŞİMİN MİMARİ: Hüseyin Cihat AÇIKALIN
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Üç dönemin ardından değişimin rüzgârlarını estiren ve bu değişimin mimari olan Hatay Baro Başkanı Hüseyin Cihat Açıkalın projeleri ile de adından sıkça söz ettiriyor.

“Birlikte Yönetiyoruz” sloganı ile göreve başlayan Hatay Barosu Başkanı Av. Hüseyin Cihat Açıkalın, sorularımızı yanıtlayarak gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Avlu: Stajyer avukatlarla baroyu kaynaştırmak için ne gibi çalışmalar var? Stajyer avukatların mesleğe adaptasyonu için neler yapılıyor?

Stajyer avukatlarımızın meslek içi faaliyetlerin tamamına dâhil ediyoruz. Ayrıca Stajyer avukatlarımızı Baromuzun çok önem verdiği işleyişinde en önde tuttuğumuz kurum ve komisyonlarla çalışması, buralarda görev alması için onları da bu sürece dâhil edecek bir çalışma yürütüyoruz. Artık neredeyse tüm kurul ve komisyonlarımızda üyeler arasında stajyer Avukat arkadaşlarımızda var. Çünkü stajyer avukatları biz aynı zamanda meslektaşımız olarak kabul ediyoruz ki öyledir meslektaşlarım. Dolayısıyla ayrım gözetmeden avukatlarla ilgili faaliyetlerimize stajyer avukatlarımızı da dâhil ediyoruz. Ayrıca stajyer avukatlarımızı mesleği hazırlamada en çok önem verdiğimiz sanal duruşmalar dediğimiz baro staj kurulunda düzenlenen kurgusal duruşmalara görevlendirerek neredeyse her stajyerlerimizin hazırladığı kurgusal dava duruşmalarında görev almak suretiyle duruşma tecrübelerini meslek tecrübelerini edindirme gayret gösteriyoruz. Bizim çok önem verdiğimiz bir proje bunun yararlı olduğunu ve stajyer Avukat arkadaşlar tarafından çok da kabul gördüğünü gözlemledik. Bundan sonraki süreçte kurgusal duruşmaların yanında bunu destekleyecek çalışmaları da yapmayı avukat yanındaki stajı daha etkin sürdürülmesi bakımından staj kurulu ile yanında staj yapılan avukatın ortak zeminde buluşmasını arzu ediyoruz. Ayrıca mentör avukatlık sistemini getirdik. Stajyerlerimizin mentör avukatlar vasıtasıyla meslekte karşılaşabilecekleri stajda karşılaştıkları sorunları çözmede Onların rehber avukatlarından yararlanmalarını sağlıyoruz. Tüm bunları toplamında aslında Stajyer avukat arkadaşlarımızın stajları bittiğinde mesleğe hazır haliyle ruhsatlarını verme şansımız olacak.

Avlu: Diğer barolar ve yurtdışındaki barolarla ilişkilerimiz nasıl? Ne gibi ortak çalışmalarımız var?

Bizim Ankara Barosuyla ortak çalışmamız var. Göreve geldiğimizden bu yana mesleki eğitim çalışmalarında Ankara Barosu ile ortak hareket ediyoruz. Ankara’da ve Barolar Birliği’ndeki eğitim uzmanlarını ilimize davet ederek onlarla yüz yüze eğitim, meslek içi eğitim konusunda destek alıyoruz. Yurt dışındaki Barolarla ilişkilerin geliştirilmesi bakımından da dış ilişkiler komisyonunu kurduk. Dış ilişkiler vasıtasıyla yakın zamanda Barcelona Barosuyla bir görüşme gerçekleştireceğiz. Eğer uygun bir takvim olursa Barcelona Barosunun yöneticilerini Hatay’a davet ederek hem ilimizde ağırlama hemde onlarla karşılıklı baro faaliyetlerini birlikte değerlendirme çalışması yapma fırsatımız olacak. Sonraki süreçte ise diğer Avrupa’daki Barolarla bu tür çalışmaları sıkılaştırmayı düşünüyoruz.

Avlu: Kanunların hazırlanması ve yürürlüğe girme sürecine baroların etkisi nedir?

Aslında yasalar hazırlanırken tüm büyük çevrelerin görüşü alınarak hazırlanmalıdır. Baroların yasalar hazırlanırken görüşüne başvurulması aynı zamanda uygulamada çıkarılacak olan yasanın daha çabuk daha işler hale gelmesini ve kabul görmesini sağlayacaktır. Zaman zaman bu kurala uyulduğu oluyor ama birçok yasa değişikliğinde genel olarak bakacak olursak günümüzde Baroların görüşüne artık sıkça başvurulmadığı da bir gerçek.

Avlu: Anayasa değişikliğinde çalışmalara başlandı ve hız kazandığını ifade edebiliriz. Böyle bir yasal düzenleme gerekli mi? Siz bu çalışmalarla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Türkiye de sivil anayasanın bir ihtiyaç olduğu başta hukuk çevreleri ve bizlerce her zaman dile getirilen bir husustur. Ancak, sivil anayasının gerçekleşeceği mutabakat zeminine de ihtiyaç var. Anayasalar bir mutabakat metni yani toplumun her kesiminin üzerinde uzlaştığı bir mutabakat yeridir. En üst hukuk kurallarını sıralandığı, teminat altına alındığı yerdir. Bu bakımdan biz öncelikle sivil anayasa yapılma sürecinde toplumsal mutabakat zemininde güçlendirilmesi buna bu noktada toplum barışının güçlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü toplumsal mutabakat sağlanmadan yürürlüğe konulacak yâda hazırlanacak bir sivil anayasanın yine ileriki dönemlerde değişikliğe ihtiyaç duyacağı toplumun beklentilerini tam karşılamayacağı düşüncesiyle öncelikle mutlaka üzerinde uzlaşı metni oluşması gerektiğini düşünüyoruz. Buna katkı sağlayacak olan hukuk çevrelerinin henüz görüşü alınmış değil hem baroları hem de hukuk çevrelerin tamamını hukuk fakültelerinin hukuk insanlarının bu metin üzerinde görüşlerinin alınması ve sivil anayasa çalışmanın buradan başlaması gerekir.  Hatta geniş bir mutabakatın sağlanması sivil toplum örgütlerinin sivil yaşamında fikrinin alınması onları da sürece katkı sunması ile mümkün olacaktır. Ortak akıl ile hazırlanacak bir sivil anayasa hem uzun ömürlü olacak hem toplumun bütün talep ve beklentilerine cevap verecektir.

 

Avlu: Seçim sürecininiz boyunca benimde en çok dikkatimi çeken “genç ofis” projesi oldu. Şuana kadar projeden kaç avukat yararlandı, kaç ilçede faaliyete başladı?

Seçim sürecinde taahhüt ettiğimiz Genç Ofis Projesi, bizim içinde çok kıymet verdiğimiz bir projedir. Samandağ, İskenderun, Reyhanlı, Kırıkhan, Dörtyol ilçelerimizde lokal hizmetleri ile hayata geçirmiş bulunuyoruz. Bugüne kadar 27 avukat arkadaşımız bu projemizden faydalanmaktadır.

Avlu: 2021 yıllında kaç avukata cübbe giydirdiniz?

143 arkadaşımıza cübbe giydirerek Hatay Barosu ailesine katılmalarını sağladık.

Avlu: Son yıllarda hukuk fakültesinden mezun olan öğrenci sayılarının arttığını görüyoruz.  Gençlerin avukatlık mesleğine ilgisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Tarih boyunca gençlerin Hukuk ve Tıp mesleğine büyük bir ilgisi vardır. Hukukçuların, toplum yaşamının düzenlenmesinde, toplum yaşamının geliştirilmesinde öncü rolü vardır. Aslında, Hukukçular toplumun vicdanıdır. Halkın sesidir. Dolayısıyla kendi yaşadığı ülkeye, kendi yaşadığı topluma sorumlu hisseden gençler bu sorumluluk çerçevesinde bende bir şey yapayım diye kaygı taşıyan gençler genellikle Hukuk Fakültesine yöneliyorlar. Ama biz Hukuk Fakültelerinde eğitimin standardının düşmesi ve Hukuk Fakültelerinin ihtiyaçtan fazla açılması nedeniyle hem gençlerimizin gelecek planlamasına bu yönüyle zarar verildiği hem de verilen yetersiz eğitimle asıl gayesi ülkesine, toplumuna hizmet olan gençlerin bu noktada yetersiz bir şekilde hukuk mesleğine adım attıklarını görmekte bizi ayrıca üzdüğünü belirtmek isterim.

Avlu: Genç avukatlara tavsiyeleriniz neler?

Genç avukatlara en büyük tavsiyem; kendilerini toplum yaşamından koparmamaları. Çünkü avukatlık mesleği toplumsal muhalefet mesleğidir, toplumsal destek mesleğidir, toplumla iç içe yapılması gerekir. Toplum yaşamı içerisinde sadece avukatlık faaliyetiyle sadece hukukçuluk faaliyetiyle değil hukuk formasyonu ile hukukçu kimliği ile topluma kanat önderi olmaları gerekir. Bunun içinde sosyal sorumluluk projelerinde toplumun ihtiyaç duyduğu her alanda yanlarında olması gerekir. İkinci tavsiyem ise artık bilgi erişilebilir bir kaynak bilgiye günümüzde erişmek çok kolay çünkü bilgi çağındayız, bilgi toplumuyuz. Araştırmaktan önlerine gelen bir konuyu sahip oldukları bir bilgiyle ezbere yorumlamak yerine çok bildiği bir konuda olsa o konuda araştırma yapması yeni gelişmeleri takip etmesi ve evrensel hukuk ilkelerini her önüne gelen hukuki problemde uygulama gayret göstermeli. Çünkü küreselleşme içerisinde artık dünya toplumu tek bir aile gibidir. Evrensel ilkeleri ve özellikle İnsan hakları bildirgesinde sayılan Birleşmiş milletlerin birçok sözleşmesinde de dile getirilen ülkemizde anayasamızda vücut bulan bireysel özgürlükler, ifade özgürlüğü gibi temel hak ve özgürlükleri savunma noktasında önlerine gelen hukuki problemlerde mutlaka öncü rol üstlenmelidir ve bunu sıkça dile getirmelidir. Toplumun bunu algılamasında ve bunu sahiplenmesinde öğretici, yol gösterici gibi bir rol üstlenmeleri gerekir.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r