DOLAR 32,4323 0.18%
EURO 34,5173 0.18%
ALTIN 2.464,741,08
BITCOIN 2056002-1,37%
Hatay
12°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

HATAY DEVLETİ’NİN İLK VE TEK CUMHURBAŞKANI MERHUM TAYFUR SÖKMEN TÖRENLE ANILDI
  • Hatay Avlu
  • Gündem
  • HATAY DEVLETİ’NİN İLK VE TEK CUMHURBAŞKANI MERHUM TAYFUR SÖKMEN TÖRENLE ANILDI

HATAY DEVLETİ’NİN İLK VE TEK CUMHURBAŞKANI MERHUM TAYFUR SÖKMEN TÖRENLE ANILDI

ABONE OL
3 Mart 2022 13:44
HATAY DEVLETİ’NİN İLK VE TEK CUMHURBAŞKANI MERHUM TAYFUR SÖKMEN TÖRENLE ANILDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hatay Devleti’nin ilk ve tek Cumhurbaşkanı merhum Tayfur Sökmen, ölümünün 42. Yılında törenle anıldı.

 

Hatay Valisi Rahmi Doğan, Atatürk ve Tayfur Sökmen anıtlarına çelenk bıraktı.  Program daha sonra saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

 

Hatay Valiliği binası içerisinde düzenlenen programa, Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ile merhum Tayfur Sökmen’in ailesi ile davetliler katıldı.

 

Hatay Valisi Rahmi Doğan programda, merhum Tayfur Sökmen ve silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle andığını ifade etti.

 

HATAY’IN ANAVATANA BAĞLANMASI, TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ’NİN ELİNİ KOLAYLAŞTIRMIŞTIR

Atatürk ve silah arkadaşları Hatay’ı davasına şahsi dava olarak baktıklarını ve benim özel davam dediklerini ifade eden Doğan; “Geçen hafta başlayan Ukrayna- Rusya savaşının göz önüne aldığımızda, Suriye’nin ve Kuzey Irak’ın Türkiye Cumhuriyeti Devleti için ne kadar kıymetli ve doğal sınırları coğrafi sınırlarının üstesinde olduğunu ne kadar önemli olduğunu da görüyoruz. Rusya’ya baktığımızda buralar belli bir yaşam alanım derken, Türkiye’nin yaşam alanının neresinden başladığı ve nerelerden başlaması gerektiği de çok önemli bir husustur.  Gerçekten çok stratejik bir hamleyle Hatay’ın anavatana bağlanmasıyla bu gün Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin elini kolaylaştırmıştır.” Dedi.

 

HATAY ASLINDA TÜRKİYE’NİN BİR ÖZETİ

30 yıldır mücadele edilen PKK terör örgütünün bu gün yok edilmiş olması ve yok edilme noktasına getirilme olmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi de Hatay’ı anavatana bağlanmış olduğunu vurgulayan Vali Doğan;

“Bu gün Hatay’a baktığımızda farklı mezheplerden ve farklı dinlerden insanlarla birlikte yaşıyoruz. Hatay aslında Türkiye’nin bir özeti. Coğrafyasıyla da böyle, sosyal yapısıyla da böyle. Bu gün huzur içerisinde insanlar bir arada Hatay’da yaşayabiliyorsa, bu Hataylı insanların hoşgörüsü ve muhabbetiyle alakalıdır. Biz Hatay ilini bütün Ortadoğu coğrafyasıyla örnek gösteriyoruz. Eğer Ortadoğu’da sorunları çözmek isteyen birileri varsa Hatay’ı örnek alması lazım. Hatay’da ki sosyal yapının diğer coğrafyalara da örnek olabileceğini görmesi lazım.” İfadelerini kullandı.

 

HATAY COĞRAFYASI AKDENİZ’İN GİRİŞ KAPISI NİTELİĞİNİ TAŞIYOR

Tayfur Sökmen’in torunu Mehmet Mursaloğlu da; “Hatay coğrafyası Akdeniz’in giriş kapısı niteliğini taşımasından dolayı ticari ve ulaşım noktalarından biri olmuştur. Bu jeopolitik ve stratejik konum Hatay’a kültürel ve ekonomik zenginliğin yanı sıra çeşitli denetimleri de beraberinde getirmiştir. Hatay üzerinde sinsi planları olanlara bizim cevabımız şu olmalıdır. Tayfur Sökmen ve silah arkadaşlarını bu şehrin anahtarını beraberinde götürmüşlerdir. Ölümünün 42. Yılında Tayfur Sökmen ve silah arkadaşları ve şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.” Dedi.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r