DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 21193362,48%
Hatay
11°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

HATAY’DA “ÇİÇEKLERİN DİLİNDEN GELECEĞE MİRAS” KARMA RESİM SERGİSİ AÇILDI
  • Hatay Avlu
  • Gündem
  • HATAY’DA “ÇİÇEKLERİN DİLİNDEN GELECEĞE MİRAS” KARMA RESİM SERGİSİ AÇILDI

HATAY’DA “ÇİÇEKLERİN DİLİNDEN GELECEĞE MİRAS” KARMA RESİM SERGİSİ AÇILDI

ABONE OL
10 Mayıs 2022 13:55
HATAY’DA “ÇİÇEKLERİN DİLİNDEN GELECEĞE MİRAS” KARMA RESİM SERGİSİ AÇILDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hatay Valiliği ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Teknik Bilimler Yüksekokulu işbirliği ile gerçekleştirilen  “Çiçeklerin dilinden geleceğe miras” karma resim sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

Hatay Arkeoloji Müzesi’nde gerçekleştirilen açılışa Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay İl Kültür Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör, Proje Koordinatörü Prof. Dr. Erdoğan Köse, Proje Sahibi ve Yürütücüsü Özlem Özer Tuğal, kurum müdürleri ile çok sayıda davetli katıldı.

BİZ TÜRKİYE’DE TEK OLAN BİR AROMATİK BİTKİLER MÜZESİNDE DE SAHİBİZ

Hatay Valisi Rahmi Doğan açılışın ardından yaptığı açıklamada, Hatay endemik bitki açısından da çok özel bir yere sahip olduğunu söyledi.

Hatay’ın 300 üzerinde endemik bitkiye sahip olduğunu vurgulayan Vali Doğan; “Sergiyi İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Teknik Bilimler Yüksekokulu ile Hatay Valiliği ile birlikte açtık. Burada Hatay’ın endemik bitkilerinin seramiğe işlenmiş halini görüyoruz. Biz Türkiye’de tek olan bir aromatik bitkiler müzesinde de sahibiz. Bu sergiyle birlikte hem seramik sanatına hem teship sanatına hem de diğer sanatçılarımızın güzel eserlerine bu alanda yer vermiş olduk. Özellikle müzenin girişinde açtık. Çünkü ilimizi ziyaret eden ziyaretçilerin büyük çoğunluğu ziyaretlerine müzeden başlıyorlar. Bu sergiyle birlikte onlara bir dikkat çekme, farkındalık uyandırma istedik. Çok özel bir çalışma olmuş. Ben tüm sanatçı arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bu arkamızda duran ve Hatay’ın endemik bitkilerinin seramiğe işlendiği bu panoyu şehrimizin özel bir yerinde de sergilemek istiyoruz.” Dedi.  

TAMAMEN TIBBİ AROMATİK ENDEMİK BİTKİLERDEN OLUŞUYOR

Proje Sahibi ve Yürütücüsü Özlem Özer Tuğal da, bilimsel bir alt yapı ile bu çalışmayı gerçekleştirdiklerini ifade ederek; “Ben de bir Hataylı olarak şehrime katkı sağlamak istedim. Sanatçı arkadaşlarımı da bu projede çok büyük bir aşkla çalışarak eserlerini ürettiler. Farklı ülkelerden ve farklı şehir ve üniversitelerden akademisyen hocalarımızla birlikte çalıştık. Bunun yanında İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa öğrencilerimizin özel ürettiği tasarımlardan yaptığımız bir proje oldu. Tamamen tıbbi aromatik endemik bitkilerden oluşuyor. Hatay’a özgü bitkiler yer alıyor. Aynı bu müzede olduğu gibi Hatay’da ki hem Amanos dağlarında hem de Habibi Neccar dağlarındaki çiçekleri bu şekilde geleceğe miras bırakmak istedik.” Diye konuştu.

Açılışın ardından programa katılanlar sergiyi gezme fırsatını buldu.

HATAY’DA “ÇİÇEKLERİN DİLİNDEN GELECEĞE MİRAS” KARMA RESİM SERGİSİ AÇILDI

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r