DOLAR 32,8246 0.96%
EURO 35,3375 0.96%
ALTIN 2.467,541,45
BITCOIN 21654122,30%
Hatay
27°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

HATAY’DA TURKOVAC AŞISI YAPILMAYA BAŞLANDI

HATAY’DA TURKOVAC AŞISI YAPILMAYA BAŞLANDI

ABONE OL
10 Şubat 2022 17:04
HATAY’DA TURKOVAC AŞISI YAPILMAYA BAŞLANDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hatay’da yerli ve milli aşı Turkovac vatandaşlara yapılmaya başlandı.

Vatandaşlar Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ek Hizmet Binası’nda uygulamaya başlatılan Turkovac aşısını yaptırdı.

Covid 19 aşılarına Turkovac aşısını da eklediklerini belirten Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat; “

Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Sinovac ve Biontech aşılarını yanı sıra Turkovac k aşısını da pazartesi gününden itibaren uygulamaya başladık.” Dedi.

 

TURKOVAC AŞISI OLMAYA DAVET EDİYORUZ

Tüm vatandaşları 1. Doz ve hatırlatma dozu için özellikle yerli ve milli aşı olan Turkovac aşısını yapmaya ve yaptırmaya davet eden Hambolat; “Covid 19 iki seneyi aşkın süredir yurdumuzu yurdumuzun ve dünyanın gündeminde. Bunu gündemimizden düşürebilmek için uygulayabileceğimiz en iyi yöntemlerden biri hepimizin bildiği gibi aşılama uygulaması. Yıllardır beklediğimiz yerli ve milli aşımıza nihayet uygulamaya konuldu. Şu ana kadar yapılan uygulamalardan edindiğimiz sonuçlar da gayet başarılı.  Tüm vatandaşlarımızı aşı olmaya, özellikle Turkovac aşısı olmaya davet ediyoruz.” İfade etti.

MASKE MESAFE VE HİJYEN NOKTASINDA HASSAS DAVRANMAYA DEVAM EDELİM

Tüm yurtta olduğu gibi Hatay’da da Covid 19 sayılarında vaka pozitifliği oranında artışların olduğuna vurgu yapan Hambolat; “Sevindirici tarafı hastane yükü açısından korktuğumuz şekilde bir dönüşü olmuyor. Hastane yükü olarak yansıması minimal düzeyde. Fakat bu bizim alacağımız tedbirleri ve önlemleri hafife almamıza gerektirmiyor. Dolayısıyla maske mesafe ve hijyen noktasında hassas davranmaya devam edelim. Hakkı olanlar hızla aşısını olsun. Özellikle Turkovac aşısını olmayı tavsiye ediyoruz. Bu konuyu bir an önce gündemimizden çıkaralım istiyoruz. İlimizde toplam iki buçuk milyonun üstünde aşı uygulaması yaptık. Bunun 2 milyon üstü miktarı Biontech aşısı olup, 5 yüz bin de Sinovac dediğimiz Çin aşısı. Turkovac yeni başladı, fakat ciddi bir talep olduğunu düşünüyoruz. Sayıların daha da artacağını düşünüyoruz. Hedef nüfusumuzun &75’in üstünde 2 doz aşılanması var. %82 civarında da en aa bir doz aşı yaptık 18 yaş üstünde. Bu oranlar güzel fakat yeterli değil. Çünkü aşılama süre içerisinde etkinliğini azalabildiğini düşündüğümüz için hatırlatma dozlarını da sıkça yaptırmamız gerekiyor.” Diye konuştu.

Hambolat konuşmasının sonunda; “Pazartesinden bu güne kadar tek merkezde yapıyor olmamıza rağmen ciddi bir hareketlenme var. Halkın bilinçlenmesi ve bilgilenmesi ise sayının artacağını düşünüyoruz. Bakanlığımızın Turkovac aşısını yönlendirme ve talebe yönelik arz talep dengesiyle hareket edeceğini bildiğimiz için vatandaşımız ne kadar aşı olmak isterse o kadar çok aşımız elimizde hazır olacak.” Dedi.

 

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r