DOLAR 32,2680 0.12%
EURO 34,9616 0.24%
ALTIN 2.424,150,13
BITCOIN 2186186-0,79%
Hatay
16°

AZ BULUTLU

13:07

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

HATAY’DA ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI

HATAY’DA ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI

ABONE OL
14 Aralık 2021 15:43
HATAY’DA ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Verimli topraklarıyla tarımda, konumuyla ticarette ve kültürel değerleriyle turizmde önemli bir konumda olan Hatay, İskenderun’da başlayan sanayileşmeyle de ülkemiz için önemli bir şehir.

Zeytini, narı, ipeği ve defne yaprağıyla tarımsal alanda iddialı olan Hatay’ın, demir çelik sanayi ve limanlarıyla ülke ekonomisine katkısı yadsınamaz. Hatay, aynı zamanda zeytinin anavatanı olması ve bütün dünyaya zeytinin bu topraklardan yayılmış olmasıyla da önemli.

Dünyada meyve veren en yaşlı zeytin ağacı da Hatay’ın Payas ilçesindeki Sokullu Paşa Külliyesinde bulunuyor.1574 yılında külliye anısına dikilen ağaç, yılda ortalama 300 kg. zeytin vermeye devam ediyor. Halen zeytin ve zeytinyağı üretiminde hatırı sayılır bir noktada olan ülkemiz; dünyada İspanya, İtalya, Yunanistan, Tunus’tan sonra 5.sırada bulunuyor.

 

ÜLKEMİZDE 10 AĞAÇTAN 1’İ HATAY’DA

 

Akdeniz Bölgesindeki zeytin üretiminin % 30’unu gerçekleştiren ve bu payla ilk sırada yer alan Hatay, Türkiye’deki zeytin ağacı varlığı bakımından %10’luk bir paya sahiptir. Toplam tarım arazilerinin %52’sini zeytinliklerin oluşturduğu Altınözü ilçesinde, Altınözü ilçesi 168.474 da Zeytinlik alanı varlığıyla Hatay Zeytinlik alanlarının % 32,5 ’una sahiptir. Hatay, zeytinyağı üretiminin yaklaşık %50’sini üretmektedir. Zeytin ve zeytinyağı üretiminde de mevcut birçok zeytin çeşidinin aynı zamanda gen kaynağıdır.

 

Altınözü’nde Kaymakamlık ve Belediye’nin yaptığı ortak çalışma ile Zeytin ve Zeytin Yağ’ının ülke genelinde tanıtmak, üreticiler arasında zeytinin önemine dikkat çekmek ve farkındalığı arttırmak amacıyla, Zeytin ve Zeytinyağı Festivali düzenli olarak yapılmaktadır. Altınözü, zeytinyağının %50’sini, tane zeytinin %40’ını üretiyor.

 

TUNÇ ÇAĞINA AİT ZEYTİN ÇEKİRDEĞİ BULUNDU

 

Aynı zamanda Altınözü Belediyesi, Altınözü Kaymakamlığı ve Hatay Müze Müdürlüğü koordinesinde yürütülen, Toprakhisar Höyük’te yapılan kazılarda zeytinciliğin tarihi aydınlatılıyor. Yaklaşık 4 bin 300 yıl öncesine ait zeytin çekirdeklerinin bulunduğu kazılarda, zeytinciliğin, zeytin üretiminin ve zeytinyağı işçiliğinin Tunç Çağı’ndaki izleri gün yüzüne çıkarıldı.

 

DALINDAN SOFRALARA EŞSİZ LEZZET

 

Çok eski çağlardan bu yana tüketilen zeytin, zamanla önemini daha da arttırmış, sofralardaki daimi yerini alarak insan sağlığının önemli bir koruyucu besini olmuştur. Besin değeri oldukça yüksek olan zeytin, aynı zamanda yağıyla da insan sağlığa olan katkısını arttırmış.

 

 

YENİ MAHSULLER TOPLANIYOR,  BEREKETLİ OLSUN

 

Her zeytin tanesinin bir insanı, bir canı, her zeytin dalının savaşlarda hayatlarını kaybeden mağdur insanların ihtiyacı olduğu barışı simgelediğini yüreğimizde hissederek çıktığımız bereket yolculuğumuz, ucu bucağı görünmeyen zeytin tarlalarının arasında geçti.

 

Zeytinin; bereketini, doğasını, tadını, insan sağlığına yararını, insanlık tarihindeki maneviyatı derlemeye çalıştığımız haberimizin siz değerli okuyucularımıza yarar sağlaması temennisiyle.

 

 

 

ZEYTİN: TADI DA YAĞI DA DEVA

 

Zeytin, sahip olduğu besin değeri ile insan sağlığını koruyan mucizevi bir besin. Bizler de bu kadar mucizesi varken neden dergimize konu haline getirmeyelim diye düşünüp harekete geçtik. Önemli bir sağlık kaynağı olan zeytinin bilinmeyenlerini siz değerli okuyucularımızla paylaşmak istedik.

 

Bereketin simgesi olan zeytin, Samandağ’ından Kırıkhan’a, Altınözü’nden Hassa’ya, Belen’den Yayladağı’na şehrimizin her karış toprağında yüz yıllardır bizlerin ve doğanın bir parçası olmayı başarmış. Memleketin her yanında köylünün, işçinin, emekçinin ekmeğini kazandığı, tabiat ananın insana bahşettiği en verimli besini. Binlerce yıllardır doğada var olan zeytin, yüz yıllardır insanların sofralarını donatan, damaklarını tatlandıran eşsiz bir nimet.

 

Sağlığa olumsuz hiçbir etkisi olmayan zeytinyağı, içerdiği antioksidanlar sayesinde kalp ve damar hastalıkları ve kansere karşı da koruyucu bir etki gösteriyor. Özellikle günümüzde kalp ve damar şikâyetlerinin çoğalması, bu mucizevi besinin insan sağlığı açısından önemini daha da arttırıyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r