DOLAR 33,1140 0.1%
EURO 36,0773 -0.24%
ALTIN 2.574,13-1,02
BITCOIN 2099880-2,11%
Hatay
25°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

HATAY’IN AGABEY KURULUŞU ATSO:HER SORUNUN ÇÖZÜMÜNDE ÖNCÜ
  • Hatay Avlu
  • Ekonomi
  • HATAY’IN AGABEY KURULUŞU ATSO:HER SORUNUN ÇÖZÜMÜNDE ÖNCÜ

HATAY’IN AGABEY KURULUŞU ATSO:HER SORUNUN ÇÖZÜMÜNDE ÖNCÜ

ABONE OL
18 Eylül 2021 18:17
HATAY’IN AGABEY KURULUŞU ATSO:HER SORUNUN ÇÖZÜMÜNDE ÖNCÜ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Zaman zaman çok ciddi polemikler ile gündeme yön veren Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, dergimizin konuğu…

Covid- 19 sürecinde esnafın yaşadığı sıkıntıları, Hatay ekonomisini, Hatay’ın geleneksel lezzetlerinde markalaşma süreci ve Hatay özelinde birçok konuyu ele aldığımız röportajımızı sizler için derledik.

DEVLET DESTEKLERİ ESNAFIMIZA CAN SUYU OLDU

Hataylı esnafımız pandemi sürecinden nasıl etkilendi?

Covid -19 ile beraber bazı sektörlerde KDV ve muhtasar ödemeleri ve ayrıca belirli bir süre geri ödemesiz kredilerde de ödeme dönemi başlıyor. Sonuç olarak yılın son çeyreğine ödemeler yığıldı. Ekonomide işlerin henüz düzelmemesi sebebiyle zamanı gelen ödemelerle ilgili olarak piyasanın, sektörlerin ya da şirketlerin yeni bir erteleme ihtiyacı vardır. Özellikle pandemi dönemi bozulan ekonomik dengeleri çok sayıda tüccar ve esnafın vergi ve sigorta borcu nedeni ile büyük bir mağduriyet yaşatmıştır. Nisan, mayıs ve haziranda muhtasar ve KDV beyannamelerine ilişkin ödemeleri 6’şar ay öteledik ama bu süre toparlanamadan tekrar kapıya dayandı. Pandemi dönemi hala belirsizliğini koruyor. Tüccar ve esnafımıza can simidi olacak vergi yapılandırmasına gidilmesi gerekmektedir. Bu yapılandırma piyasadan alacakları tahsil etmek amacıyla değil ekonomiyi bu kriz sürecinden çıkarma planıyla yapılması gerekmektedir. Düzenleme tüm mükelleflerin aynı gemide olduğu bilinciyle hazırlanmalıdır. Yapılandırma amacının ekonomik darboğazdan çıkmak olmalıdır. Yapılacak düzenlemenin istenilen sonuca ulaşabilmesi için sermaye sınıfının vergi borçlarından ziyade tüm vergi borçlarını kapsar mahiyette daha geniş kapsamlı bir af yasası ve dolayısıyla da düşük gelirlerinin, küçük esnafın ya da küçük müteşebbisin lehine olacak şekilde daha büyük oranlı af müessesesinin işlemesi beklentimizdir. Ödemelerin en erken bir sonraki yıl ve makul taksitlerle yapılması gerekmektedir. Aksi durum sadece kişileri devletten borçlu olmaktan kurtarıp bankalara ya da başka finans kurumlarına borçlandıracaktır. Vergi affıyla bütçe açığı kapatılmak istenirse, vergisini yapılandırmak isteyen mükellefler yine düşük faizli kamu bankası kredilerine başvuracak ve böylece devlete borçlu kalmak yerine bankalara borçlu kalmayı tercih edecekler. Bu durumda ekonomik darboğazdan çıkılmayacak ancak sadece piyasadan alacaklar bir nebze kapanmış görünecektir.

ATSO TESCİLLİYOR, COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLERİMİZ MARKALAŞIYOR

İlimiz gastronomi konusunda oldukça başarılı, sizde Coğrafi işaretler ve markalaşmaya önem veriyorsunuz. Şimdiye kadar kaç lezzetimiz tescillendi. Hangi lezzetlerimizin Markalaşma süreci devam ediyor?

Antakya Ticaret ve Sanayi Odamız, gastronomi şehri Hatay’ın lezzetlerinin ve değerlerinin markalaşması için 2005 yılından bu yana önemli çalışmalara imza atmış, bu kapsamda Hatay’a özgü birçok ürüne Coğrafi İşaret Belgesi almıştır. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin açıkladığı “2020 yılı Coğrafi İşaretli Ürünler Sıralaması’ nda Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, Türkiye genelinde Tescil bakımından 5. başvuru sayısı bakımından 3. olarak büyük bir başarıya imza atmıştır.

Bu yolculukta bugüne kadar; ‘’Antakya Künefesi”,  ‘’Antakya Sürkü (Çökeleği)’’ , ‘’Antakya Küflü Sürkü (Çökeleği) ‘’,  “Antakya Kağıt Kebabı”, “Antakya Tuzlu Yoğurdu”,  “Samandağ Ney-İ”, ‘’Antakya Carra Peyniri’’, ‘’Hatay Kabak Tatlısı’’ olarak Odamız adına tescil ettik.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın Coğrafi işaret sürecinde Türk Patent Enstitüsü’ne teslim edilerek başvurusu yapılmış, Antakya Künefelik Peyniri, Hatay Biber Salçası, Hatay Nar Ekşisi, Samandağ Biberi, Hatay Ceviz Reçeli, Hatay Halhalı Zeytini, Antakya Künefesinin de markalaşma süreci devam ediyor.

ANTAKYA MOBSAN 500 MİLYON DOLARI HEDEFLİYOR

“ZARAFET ve ESTETİK sadece Zanaatkâr ellerde hayat bulur” demiştiniz. Antakya mobilyası için büyük öneme sahip olan ve açılışı gerçekleşen İhtisas Sanayi Sitesi ile ilgili neler söyleyeceksiniz? Alanda kaç firma var. Ve kaç kişiye istihdam alanı sundu?

Toplam 465 bin metrekare arazi üzerine kurulu Antakya MOBSAN’da 100 fabrikanın 85’inin dolu, 15’inin ise taşınma aşamasındadır. Sitede zigon sehpa, koltuk, yemek ve yatak odası gibi her çeşit mobilya üretimi yapılmaktadır. Orta Doğu Ülkeleri ağırlıklı olmak üzere 70 ülkeye mobilya ihracatı yapılmaktadır. Antakya mobilyacıları olarak ihracat rakamlarımız buraya taşınmadan önce yaklaşık 70 milyon dolardı. Buraya taşındıktan sonra pandemi süreci ve yaşadığımız belli sıkıntılar, piyasa şartlarında kapanma dönemlerinden dolayı tam kapasitede çalışamadık.

Firmalarımızın da taşınma aşaması göz önüne alındığında tam anlamıyla kapasite oranlarına ulaşamamamıza rağmen ilk yılda 120 milyon dolar civarına çıktık. Hedeflerimizi kademe kademe artırarak 500 milyon dolara ulaşmayı planlıyoruz. 2-3 yıl içinde bu rakamlara ulaşabileceğimizi tahmin ediyoruz.

Sitede şu an çalışan sayısının 6 bin civarında, bütün firmaların tam kapasiteyle çalışması halinde bu sayının 10 bine ulaşacağını öngörüyoruz.

 AFRİN ZEYTİNYAĞINDA TARIM KREDİ TEKELİNE SON VERİLMELİ

Hataylı zeytinyağı üreticilerimiz Afrin Zeytinyağının iç piyasaya girmesinden oldukça muzdarip. Siz bu konuyla ilgili neler söyleyeceksiniz?

Suriye’de savaş çıkmadan önce zeytinyağı konusunda Türkiye’nin en önemli rakiplerinden birisiydi. Türkiye’ye resmi ve kaçak yollardan çok miktarda Suriye yağı girdi. Daha sonra Suriye’nin Afrin bölgesinden Türkiye’ye resmi olarak zeytinyağı getirilmeye başlandı.“Afrin’de yıllık ortalama 30 bin ton zeytinyağı üretiliyor. Bu miktar, Hatay, Osmaniye, Kilis bölgesinde üretilen zeytinyağı kadardır. Zeytinyağı ihracatı yapan firmalar Afrin yağı almak için Tarım Kredi Kooperatifleri ’ne başvuruyor. İhtiyacı olan yağ miktarı, çeşidi için bankaya parayı yatırıyor. Yağı teneke ile alma zorunluluğu var. Oradan 17 litrelik tenekelerle getirilen zeytinyağı Zeytin Dalı Gümrük Kapısı’ndan Türkiye’ye giriyor. Antakya’da tenekelerden boşaltılıyor ve dökme olarak satın alan fabrikaya, ihracatçıya gönderiliyor. Bu yağ işlendikten sonra ihraç edilmesi gerekirken kimlik değiştiriyor ve Afrin yağı olmaktan çıkıp iç piyasaya sürülüyor. Bu konuda zeytinyağı imalatçıları büyük mağduriyet yaşamaktadır. Yeni hasat dönemi yaklaşıyor. Ekim ayına kadar bu tekelciliğe bir son verilmesini talep ediyoruz.

HBB, BU AKİTTEN GERİ ADIM ATAMAZ

Vakıf İşhanı yerinin kent meydanı yapılması hususunu en başta siz gündeme getirmiştiniz. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, imza attığı projeden geri çekildi. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Bir şehrin yaşanılabilir olmasının temel prensiplerinden biri de sahip olduğu yeşil alanlarının niteliğidir. Metropollerin ve turistik illerin tamamında insanların huzurlu ve mutlu zaman harcadıkları parklara rastlarız. Şehrin sahip olduğu bu tür alanların kıymeti salgın hastalık döneminde bir kez daha önem kazanmıştır. Antakya şehir merkezi yeşil alan konusunda ne yazık ki istenilen noktada değildir. Havadan bakıldığında tek yeşil sahamızın Antakya Atatürk Parkı ve mezarlık bölgesi olduğunu üzülerek görmekteyiz. Şuna inanıyoruz ki bu alanın ilimize kazandırılması ekonomik ve sosyal bakımdan tarihi bir sorumluluktur. Biz meslek odaları ve STK’lar olarak bu konuda yetkili mercilere maddi manevi tam destek vermeye hazırız. Sürecin önündeki bürokratik engeller süratle kaldırılmalıdır. Aksi durumda yarın çok geç kalınmış olacaktır. Hatay halkı ve şehrimizin tüm meslek odaları ile STK’ları olarak bu bölgenin yeşil alan olacak şekilde kente kazandırılmasını talep ediyoruz. Bu tarihi sorumluluk için Hatay Büyükşehir Belediyesi’ni somut adım atmaya ve daha fazla çaba göstermeye davet ediyoruz. Köprübaşında mevcut ve hali hazırda yıkılmış bulunan Mehmet Şah Vakfı arsasının Antakya merkezine yeşil alan olarak kazandırılması konusunda tüm atanmış ve seçilmişlerin mutabık, Hatay Büyükşehir Belediyesi bu akitten geri adım atamaz. Kamu vicdanı yara alır. Devlette ciddiyet esastır. Söz namustur. Hatay halkını küçümsemek akıl dışıdır.

ÖMRÜNÜ TÜKETTİ, ÇÖZÜME KAVUŞSUN

Antakya Sebze Hali için siz neler söylemek ister siniz? Bununla ilgili bir adım attınız mı?

Antakya ya yaklaşık 50 yıldır hizmet veren ve vermeye devam eden, ömrünü tüketmiş ve yıkılmakta olan, trafik ’in en yoğun yaşandığı bir bölge de sebze halinin daha modern ve insan sağlığına yakışır bir yere taşınması gerekmektedir. Kötü Yapı stoğunda bulunan ve 1963 yılında yapılan Sebze Hali’nin durumunu üyelerimiz adına siyasetten bağımsız uzun zamandır takip ediyor ve kamuoyunun gündemine getiriyoruz. Olumsuz şartlarda hizmet veren ve Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin kanuni yetki alanında bulunan Sebze Hali’nin çözüme kavuşturulması adına Hatay Valiliği ve TBMM Deprem Araştırma Komisyonu’nun konuya hassasiyet göstermelerini önemle rica ediyoruz.

AÇILIŞINA GÜN SAYIYORUZ

Hatay Devlet Müzesi ile alakalı gelinen süreç neler? Müze ne zaman tamamlanır?

Antakya da yılda 20 bin kişinin ziyaret edeceği Hatay Devlet Müzesi’nin hizmete açılarak, çocuk ve gençlerimize kültürel mirasımızı tanıtacak, araştırmacı ve eğitmenlere bilgi kaynağı olacak tematik müze ile kültür turizminin gelişimine katkı sağlayacaktır.

Antakya TSO olarak Hatay Devleti ne ait 1890 ile 1939 tarihlerini kapsayan döneme ait içeriğinde fotoğraf, kartpostal, mektup, belge, gravür, harita, gazete ve dergiler, Hatay Devleti Bayrağı ile Hatay ı anlatan 2000 parçanın yer aldığı geniş bir arşivimiz bulunmaktadır. 2 yıllık bir çalışma sonucunda, tüm eserlerin tarihçeleri de Araştırmacı-Yazar Mehmet Tekin tarafından çıkarılmıştır.

2021’in son aylarında müze ziyarete açılacaktır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r