DOLAR 32,1651 -0.21%
EURO 34,9741 0.03%
ALTIN 2.435,310,71
BITCOIN 22437390,50%
Hatay
18°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

HİSARCIKLIOĞLU, İŞ DÜNYASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ

HİSARCIKLIOĞLU, İŞ DÜNYASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ

ABONE OL
25 Ağustos 2022 16:04
HİSARCIKLIOĞLU, İŞ DÜNYASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, bir dizi açılış ve programlara katılmak üzere Hatay’a geldi.

Hatay’a gelen Başkan Hisarcıklıoğlu, Antakya Ticaret Borsası ile Tıbbi Aromatik Bitkiler Kooperatifi ile iş birliği protokolü imza töreni, Antakya Ticaret Odası yapımı tamamlanan hizmet binası açılışı, Hatay Devlet müzesi açılışı, TOBB Arabuluculuk ve Uyuşmazlık çözüm Merkez açılışı ile “Ekonomiye Değer Katanlar Ödül Törenine” katıldı.

Ödül Töreninde konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, daha önce Hatay’da Türkiye’nin en büyük TOBB okulunu yaptıklarını ifade ederek, kendilerinden talepte bulunan Hatay’ın 5 ilçesinde de okul yapmayı planlıklarını ifade etti.

Türkiye’nin otomobili TOGG’a değinen Hisarcıklıoğlu, “Türk insanının hayali, 1960’da yarım kalan bir rüyamız vardı. Dünya ile teknolojik alanda aynı zamanda yarışacak, dünyanın gerisinden değil yüzde 100 elektrikli IP hakları bize ait olan ilk çıkışta yüzde 51 yerli olan bir otomobili yapacağız” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ile Antakya Ticaret Borsası’nın Meclis Kültür Merkezi’nde düzenlenen Müşterek Ödül Töreni’ne katıldı.​

Antakya TSO Başkanı Hikmet Çinçin ve Antakya Ticaret Borsası Başkanı Ali Celal Mursaloğlu’nun ev sahipliğinde yapılan ödül töreninde konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, onlarca büyük medeniyete ev sahipliği yapmış, farklı kültürlerin ve inançların bir arada yaşadığı, barış, kardeşlik, hoşgörü ve huzur şehri Hatay’a müşterek ödül töreninin ve işbirliğinin yakıştığını söyledi.

Antakya’daki birlik-beraberliğini de tüm Türkiye’ye örnek gösterdiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Burada bizlerin gurur duyması gereken bir konu daha var. Antakya TSO ve TB akredite. Üyemize 5 yıldızlı hizmet sunuyorlar. Hatay’daki Oda-Borsa başkanlarım, Ankara’da ve TOBB’da da mesai arkadaşlarım. Hikmet kardeşimle TIR komitesinde, Celal kardeşimle Ticaret Borsaları konseyinde birlikte çalışıyorum. Bilgilerinden ve tecrübelerinden faydalanıyorum. Sizleri Ankara’da en iyi şekilde temsil ediyorlar. Aynı zamanda da burada, Antakya’nın gelişmesi ve zenginleşmesi için ellerini taşın altına koyuyor, çalışıyorlar. Antakya Ticaret Borsamız, tıbbi ve aromatik bitkilerin üretimini ve ticaretini artırmak için harekete geçiyor. Hatay’da daha çok tıbbi ve aromatik bitkinin üretilip, satılmasını sağlıyor. Antakya Ticaret Borsamız, Coğrafi işaretlerini tescil ettirerek, Hatay’ın yerel değerlerine sahip çıkıyor. Hatay’ın peynirlerini, kabak tatlısı ve künefesini, biberi ve reçelini korumaya alıyor. Başkanlarımdan Yönetimlerine, Meclislerinden Genel Sekreterlerine ve çalışanlarına kadar, hepsinden Allah razı olsun” dedi.

Pandemi döneminde de, Oda ve Borsa Başkanlarıyla birlikte çalışarak, iş dünyasına yönelik pek çok desteğin çıkmasını sağladıklarından söz eden Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “ Elbette yapılması gereken daha çok iş var, zira sıkıntılar bitmedi. TOBB olarak bunları da takip ediyor ve dile getiriyoruz

Girdi maliyetlerimizdeki artışı, krediye erişimdeki sıkıntıları, yüksek enerji fiyatlarını, ilgili Bakanlara iletiyoruz. Tarımda gübre ve yem gibi girdi fiyatlarındaki yükselişin yanı sıra kuraklık da, ayrıca çok büyük bir soruna dönüşüyor. Yüksek enflasyon nedeniyle şirketlerin işletme sermayesi ihtiyacı da artıyor. Onları desteklemek üzere, yeni kredi ve KGF kefaletli kredi paketleri gerektiğini de hükümete iletiyoruz. Mesela kredi faizleri ve limitlerinde, hepimiz büyük sıkıntılar yaşıyorduk. Önce Merkez Bankamızla, sonra kamu bankalarımızla, TOBB’da bir araya geldik, kendilerine durumu anlattık

Sonrasında yeni düzenlemeler hayata geçti. İnşallah, özellikle kredi faizine olumlu yansımasını bekliyoruz. Haziran ayında, TOBB Türkiye Ekonomi Şurasına, Cumhurbaşkanı Yardımcımız, Maliye, Sanayi, Ticaret ve Enerji Bakanlarımız katıldı. Oda-Borsa Başkanlarımla birlikte, sizlerin dertlerini ve taleplerini, bakanlara anlattık. Bu noktada, sizlerin şu hususa da mutlaka dikkat etmesi lazım

Bizler, üyelerimizin sesi olarak, onların tercümanları oluruz. İcraat yetkisi ve sorumluluğu ise, hükümetimizindir. Bunların dışında, sizlerin Odamız ve Borsamız vasıtasıyla ileteceğiniz konuları da gündemimize alacağız. Başkanlarımla birlikte bunları da takip edip, sonuçlandırmak için çalışmaya devam edeceğiz. Onların talebiyle Hatay’da güzel bir işe daha başlıyoruz. Biliyorsunuz, TOBB olarak burada 40 derslikli lise ve 300 kişilik pansiyon yapmıştık. Şimdi, Dörtyol, Erzin, İskenderun, Kırıkhan ve Reyhanlı’da, birer okul daha yapacağız. Hatay’a hayırlı ve uğurlu olsun.” Dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r