DOLAR 32,2962 0.14%
EURO 34,9280 0.19%
ALTIN 2.423,100,08
BITCOIN 2180186-1,08%
Hatay
16°

AZ BULUTLU

03:33

İMSAK'A KALAN SÜRE

İŞ HAYATINDA KADIN

İŞ HAYATINDA KADIN

ABONE OL
25 Mart 2022 17:24
İŞ HAYATINDA KADIN
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Her şeyden önce kadın olmak başlı başına mücadelenin ilk basamağında yer alıyor. Bin bir sorumluluğunun ardından iş hayatında rekabet etmek, ayakta durmak, ticari anlamda hedeflerine ulaşmakta sürekli pes etmeden perçinlenmek sanırım “kadın” olmayı gerektiriyor.

Çalışan, kendinden emin, o duruşunun arkasındaki mücadelenin parmakları ile kazıdığı zaferinin tadını çıkaran ve bunu Renkli Düşler Anaokulunda ortalama yüz çocuğa dokunarak devam ettiren şimdilerde ise AGT Akademi ile bu zaferi taçlandıran İşletme Sahibi Gülçin Ergüder ile İş Hayatında Kadın Olmak” başlığını ele alacağız.

Kendinizi tanıtır mısınız?

Elbette… 1988 Hatay /Yayladağı doğumluyum İlköğretim döneminde eğitim amaçlı Antakya merkezde yasamaya başladık. Memur bir ailede;  4 kardeşle büyüdüm.  Yükseköğretim hayatıma ilk olarak İnönü Üniversitesi (2009)  Sosyoloji Bölümüyle tamamladım. Sonra, İstanbul Üniversitesi’nde Kariyer Danışmanlığı alanında yüksek lisansa geçtim. O dönemde Özel sektörde eğitim danışmanlığı/Rehber Öğretmen olarak başladığım görevimde alanda birçok eğitim ve seminerlere katılarak uzmanlık aldım. Şuan halen devam etmekte olan Genel Psikoloji alanında akademik eğitime devam ediyorum. Uzun yıllar Rehberlik ve Psikolojik Danışman olarak yaptığım görevime; hayatıma giren dünyalara değer iki oğlumla beraber kariyer planımı Okul Öncesine yönlendirdim.

Çalıştığınız kurum hangi alanda faaliyet gösteriyor. İşinizde tam olarak neler yapıyorsunuz anlatır mısınız?

Çalıştığım kurum aynı zamanda Kurucu & Müdür olarak görev yaptığım ÖZEL RENKLİ DÜŞLER ANAOKULU. Hayalleriniz var ise Renkleri olmalı inancıyla çıktığım bu yolda; MUTLU ÇOCUK MUTLU GELECEK sloganıyla; eğitim öğretimin temel taşı olan okulöncesinde alanında faaliyet göstermekteyiz.  Bir Anne olarak çıktığım bu yolda ilk sorum  ” Bir anne ne ister? “ oldu.

 Önce Güven İçten, samimiyet ve sevgi bir dolu bir ortamda çocuğunun eğitim alması sonucu çıktı. Bizde ÖZEL RENKLİ DÜŞLER ANAOKULU ailesi olarak 3-6 yaş Okulöncesi eğitim grubuna bu imkânı sağlıyoruz.

Şimdilerde neler yapıyorsunuz? Birçok toplum yararına projelerde yer aldığınızı ve yeni bir kurum açacağınızın müjdesini buradan paylaşalım isterseniz?

Hepimizin bildiği gibi dünya olarak zor bir dönemden geçiyoruz. Bu zor süreçlerde Tüm bireylerin toplumun iyileştirilmesinde destekleyici olması gerektiğini düşünüyorum. Bu kapsamda pandemi dönemi de dâhil olmak üzere;  çeşitli yaş gruplarında eğitimin iyileştirilmesi, kadının iş hayatına dâhil edilmesi – istihdamın artırılması yönünde çalışmalarda bulunduk. Dezavantajlı bölgelerde eğitimin arttırılması adına; Okullar iyileştirildi, Ekipman desteği ve kitap desteği sağlandı ve bu yönde niteliğin daha yoğun olarak kazandırılması amacıyla sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirdik. Okuma imkânı dar olan ailelere; çocukların gelişmesi için gönüllük esaslı verime ve geliştirmeye dayalı etkinlikler yaptık. Yakın zamanda faaliyete geçecek olan Kadın ve Çocuk üzerine bir dernek çalışmamız bulunmakta.

Evet, AGT AKADEMİ olarak Mart ayında hizmete başlayacağımız bir eğitim kurumu açılışımız var. İçerisinde birçok eğitimi temele alan kurs merkezimizde; Yabancı Dil Eğitimi, Müzik Eğitimi, Satranç, Akıl ve Zekâ Oyunları Eğitimi, Hızlı Okuma, Etkin Konuşabilme eğitimlerinin verildiği aktivite merkezi olarak hizmete giriyoruz.

Çalışan kadın ne demek, kadınlar neden çalışmalı?

Zor Bir Soru..

Aslında kadınlar hayatının her alanında zaten çalışmakta. Evde, İşyerlerinde çocuklarının bakımında, toplumsal olarak edinilen veya adlarına aktarılan her rolde. Öncelikle çalışan kadın durumunu sigortası yatırılan, evinden çıkıp başka bir alana iş yapmak adına verilen emek gücü olarak algılamamak lazım. Çünkü Kadınların emeği; hayatın neredeyse her alanında zaten yansımakta. Evlerinde, Güne Başladıklarında, çaydanlığın altını yaktığında, mutfak ihtiyacını planladığında; çocuğuna beslenme çantası hazırladığında, ay sonu planlamalarında, gelecek  kaygısı adına hazırlık aşamalarında ve daha bir çok yerde. Bu yönüyle çalışan kadın sürekli dinamik olmayı gerektiriyor. Dolayısıyla Çalışan Kadın kavramını; Düşünebilen, üretebilen, ürettiklerini geliştirebilen kadın olarak tanımlamak mümkündür.

Kadınlar Öncelikle Nesillerin sağlıklı bir birey olabilmesi adına çalışmalıdır. Temel geçim kaygısının ötesinde bir durum olarak bu soruyu değerlendirmek istiyorum. Toplumun temel belirleyicisi olan annelerimizin çocuklarını doğru yetiştirmesi, doğru rol model olabilmesi adına; düşünebilmesi, kendini geliştirebilmesi ve bunu aktarabilmesi adına önemli olduğunu düşünüyorum.

İş hayatında kadın olmanın zorlukları nelerdir?

Aslında bu bir zorluk mudur önce bunu değerlendirmek lazım. Çünkü günümüz modern iş hayatı, eski dönemlerin aksine kadınları daha özgürleştirmiş, kendini gerçekleştirmesi adına daha çok fırsat vermiştir. Niteliğin artmasına yönelik yapılan uygulamalar (halk eğitim merkezleri, üniversite  olanaklarının artması , yerel yönetimlerin kadını geliştirmeye yönelik yaptığı uygulamaları..v.s)Bu yönüyle ele alındığında niteliğin artırılmasına yönelik uygulanmış olan politikalar olsa da  ; kadının toplumsal rolleri üzerindeki görevlerini de beraberinde taşıması gerektiğini dolaylı olarak  zorunlu kılmıştır. Yaşanılan zorluk adına ilk olarak bunu aktarmak mümkün. Bunun yanı sıra, toplum tarafından kadının başarılı olabilme potansiyelinin göz ardı edilmesi, gerekli saygıyı kazanabilmek adına verilen mücadele; iş hayatında cinsiyet adına eşit tutumlar tarafından değerlendirilmemesi; İŞ HAYATINDA KADIN OLMANIN ZORLUKLARI olarak gösterebiliriz.

İş geliştirirken ne gibi zorluk ve sıkıntılar yaşadınız?

İlk olarak ekonomik planlama diyebilirim sanırım. Ben eğitimciyim, İşin ticari sürecini planlamak ve kurumu var edebilme düşüncesinde yoğrulmak ilk süreçler adına oldukça zor idi. Malum Ülke olarak piyasa şartlarının çok değişken olduğu bir toplumda yaşıyoruz. Kurumsal düzeni; GEREK İNŞAAT, GEREK TECHİZAT GEREK DONANIM yönünden kurabilmek oldukça zor. Yeni kurulmuş işletmelere gerekli rehberlik ve yönlendirme faaliyetlerini sağlayan bir danışma merkezinin olmaması, nitelikli bilgiye ulaşma zorluğunu açıkçası bende yaşadım. Bunun yanında küçük, bakım yaşında çocuklarımın olması süreci fiziki olarak ilerletmemde beni çok yormuştu.

Size göre anne olmak kariyeri olumlu ya da olumsuz yönde etkiler mi?

Anne olarak kariyeri; Eğitim sektörü adına KESİNLİKLE olumlu etkiler. Süreçlerin belki daha yavaş ancak daha sağlam adımlarla ilerlemesini sağlar. Bir defa olaylara karşı daha merhametli, daha masum daha korumacı olarak geniş bir çerçeveden bakmanıza imkân sağlar.  Anne olmak bu dünyanın en güzel rengine sahip olmak demek. İçerisinde her rengi taşıyabilmek gerektiğinde yansıtabilmek demek.  Ancak kadının kariyerine olumlu ve olumsuz etkisini yalnızca anne olmaya bağlamayı da doğru bulmuyorum. Gerekli aile desteği, özsaygının yüksek olması, çevresel etkenlerin imkân vermesi ile birleştiğinde olumlu etkisinin olduğunu söylemek mümkündür.

Kadın yönetici olarak hemcinslerinizin size olan tutumu genelde olumlu mu yoksa olumsuz mu?

Bugüne kadar olumsuz bir durumla karşılaştığımı söylemem doğru olmaz. Her daim kadınların iş hayatı sürecinde aktif olmasını destekleyen bir kadın olarak; bunun karşıya; tarafımdan da olumsuz bir enerji ile yansıdığını düşünmüyorum. Biz kadınların savaştıkları durumlar kişiler değildir, toplumda bilinenin aksine. İyi olmak adına verilir rekabetler, kendini daha iyi şartlarda gerçekleştirebilmek adına verir. Her iki durumda da toplumsal fayda içerir.

İstihdamda daha fazla kadının yer alması için kadınlara bir çağrınız var mı? Ne gibi önerilerde bulunursunuz?

Kimsenin Gölgesinde kalmasınlar. Başarılı olmak için uygun ortamın gerçekleşmesini beklemek yerine; yolda olup uygun ortamı onlar kursunlar. Bir kadın hem anne olup hem başarılı bir iş kadını olabilir. Belki biraz zor olabilir; ancak hiç bir şey imkânsız değildir. Bunun için doğru düşünmekten  , sabırlı ve emekten kaçınmasınlar.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r