DOLAR 32,1501 -0.34%
EURO 34,9728 -0.08%
ALTIN 2.432,210,58
BITCOIN 22638662,01%
Hatay
18°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İSKENDERUN’A DEĞER

İSKENDERUN’A DEĞER

ABONE OL
9 Şubat 2022 13:05
İSKENDERUN’A DEĞER
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sahili ile özdeş tarihi ve gastronomisi ile fark yaratan, limanı ile Hatay’a olduğu kadar Türkiye’ye değer katan Büyük İskender’in şehri İskenderun’dan kucak dolusu selamlar.

Bir zamanlar denizkızlarının karaya vurduğu ve bir şehir kurdukları söylenen efsanelerde, şehrimizin deniz güzelliği dilden dile dolaşarak günümüze kadar gelmiştir. Cleopatra ilk akla gelen isimdir.

İskenderun çıkışında demiryolu üzerinde bulunan ve şehrin giriş kapısı olarak da anılan sütuna “Yunus Direği” dendiğini herkes biliyor. Zamanımıza kadar gelen söylentilere göre kavminin zulmünden bir deniz kenarına kaçan ve bir balık tarafından yutulan Yunus Peygamberi yutan balık, işte tam burada onu kusarak midesinden çıkarmış. Yunus Peygamber sütunun üzerine çıkmış ve orada toplanan halka seslenerek, onları Allah yoluna davet ettiği rivayeti kulaktan kulağa söylenir durur.

Bu müstesna şehri yönetmek malumunuz her babayiğittin harcı değil.  “Güvenin Adı Tosyalı” diyerek çıktığı yolda hemşerilerinin teveccühünü alan İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı ile bir araya geldik.

İskenderun’u gönül belediyeciliği ile buluşturan Başkan Fatih Tosyalı,  hedeflerini ve projelerini dergimiz aracılığı ile sizlerle paylaştı.

İşte Detaylar;

Avlu: İskenderun sizin ne anlam ifade ediyor?

İnsan zamanla yaşadığı şehre benzer derler. Ve insanın yaşadığı şehirle bir bağı vardır aslında Benimde bağım bu şekilde. İskenderun benim doğduğum, çocukluğum geçtiği şehir olması ve burada yaşamam sebebiyle gönülden bağlı olduğum yani anlayacağınız âşık olduğum bir şehir. Bir tek düşüncem var İskenderun’a hayırlı hizmetler yapabilmektir. Bildiğiniz üzere İskenderun 250 bin nüfusuna sahip coğrafi olarak çok önemli bir konumdadır. Bende bu kentte Belediye başkanlığını yaptığım için, vatandaşlarımıza hizmet ettiğimiz için mutluyum.

Avlu: Yıllardır iş insanı olarak İskenderun’un ekonomisine değer katıyorsunuz. Başkan olmadan önce İskenderun’la ilgili gördüğünüz en büyük eksiklik nedir?

İş hayatı ile siyaset çok farklı kulvarlar. Siyasette daha çok kitlelerle, toplumlarla bir araya geliyorsunuz. Bu süreçte gerçekten çok güzel birliktelikler, dostluklar oluştu. Şimdi de bu dostluklar devam ediyor. Onların; ‘biz seni destekledik, bizi mahcup etmediğiniz için çok mutluyuz’ diyerek teşekkür etmeleri benim için çok kıymetli cümledir. 22 Ocak 2019 tarihinden öncesine kadar siyaset ne benim ne de aile fertlerimizin aklında olmayan bir konuydu. AK Parti, yöneticilerimizden böyle bir öneri gelince önce aile içerisinde değerlendirmemizi yaptık. Tosyalı ailesi için 50 yıllık birikimimizi bundan sonra İskenderun’un menfaatleri için harcamamızın hayırlı, onurlu, şerefli bir hizmet olacağına karar verdik. İskenderun devamlı büyüyen bir kent elbette eksikliklerinin olması normal bizimde gördüğümüz eksiklikler var bizlerde gördüğümüz ve yapılması gerekenleri yapmak için göreve geldik yapıyoruz yapmaya da devam edeceğiz. Ben görev yapmış eski Başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Onlar görev sürecinde bir şeyler yapmaya çalışmışlar bizlerde onların yaptıkları hizmetlerin üzerine yenileri ekleyip bundan sonraki kuşaklara yol gösterici olarak hizmetler yapıyoruz. İnşallah İskenderunlu hemşerilerimizi memnun ediyoruzdur. Bu işi kabul etmemizin tek amacı da budur. Şu anki görevlerimizin bir gün biteceğini de biliyoruz. Bittiğinde İskenderun da bizden sonraki insanlara iyi bir anı bırakmak istiyoruz. Hiçbir şey sonsuz değil. Bu görev bitecek ama bu görev bittiğinde insanlar arkamızdan iyi yâd ederse bizler de bu işi iyi yapmışız diye kendimizi rahatlatırız.

İskenderun sanayi anlamında ve deniz ticaretinde son yıllarda yıldızını parlattı. İskenderun belirlediği hedefe doğru ilerliyor mu?   Yabancı yatırımcıların cazibe merkezi haline geldiğine inanıyor musunuz?

Elbette son yıllarda sizin de ifade ettiğiniz gibi parlayan bir yıldız oldu İskenderun; Hatay İlinin en büyük ilçesi olmasının yanı sıra Türkiye’nin önde gelen en büyük ilçelerinden biri olup, özellikle ticaret, sanayi, deniz ticareti ve turizm alanında hızla gelişen güzide bir şehirdir.

Tarihi geçmişi, kültürel yapısı, sanayi ve ticaret sektöründeki gelişmeler, ekonomi unsurları, deniz, yayla, hava ve inanç turizmi bakımından sahip olduğu zengin potansiyeli, farklı din ve mezhep mensupları insanların barış ve hoşgörü içerisinde yaşayarak örnek teşkil eden bir yer olması bakımından önem arz eden İlçemiz, aynı zamanda sahip olduğu liman sahası ile de adından sıkça söz ettirmektedir.

Günümüzde İskenderun çok önemli bir Sanayi Kenti konumundadır. Sanayinin lokomotifi durumunda ki Demir-Çelik sektörü başta olmak üzere ilçemizde Çelik Boru üretimi, Makina imalat sanayisi, Her çeşit Filtre üretimi konularında da Türkiye’de ön sıralarda yer almaktayız.

Ayrıca bölgemizin ulaşım modlarında sahip olduğu altyapı zenginliği, gümrük kapılarının varlığı, mevcut sanayi potansiyeli ile birlikte ele alındığında, lojistik sektörü için altyapı oluşturmakla birlikte, lojistik sektörü açısından bölgeyi komşular için de cazip hale getirmektedir. Doğal liman özelliğine sahip İskenderun Limanı, Akdeniz’in en büyük ve en modern konteynır terminalleri arasında yer almaktadır. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun dünyaya açılan kapısı konumunda olan limanımız; son teknoloji makine ve ekipmanlara sahiptir. Limanımızın yıllık yük elleçleme kapasitesi 1 milyon teu olmaktadır. Yaklaşık 50.000 dekarlık araziye kurulacak olan Hassa OSB ve Amanos Tüneli gibi yatırımların tamamlanması ve diğer sektörlere entegre edilmesiyle, limanımızın yıllık elleçleme kapasitesinin 3 Milyon Teu’ya ulaşacağı öngörülmektedir. Günümüz itibarıyla İskenderun’da,  komşu ve yakın ilçelerinde faaliyette olan 15 liman ile Lojistik merkez konumunu gittikçe pekiştirmektedir.

İskenderun’da çok sayıda fabrika ve endüstri kuruluşu vardır. Ayrıca bir tane Organize Sanayi Bölgesi tam kapasite hizmet vermektedir. Organize Sanayi Bölgesi’nin dolmasıyla birlikte İkinci Organize Sanayi Bölgesi inşaatı için çalışmalar hızla yürütülmektedir.

Bütün bu özellikleri ile İskenderun; Tarihi zenginliklerin yaşandığı, doğanın güzelleştiği, sanayinin ise devleştiği kavşağın adıdır. Diğer bir ifadeyle Ortadoğu’ya açılan bir kapı olarak nitelendirilmesinin yanı sıra, ulaşım kolaylığı (hava, deniz, kara, demiryoluyla ulaşım yapılabilmesi ve ana arterler üzerinde olması), devasa sınai tesisleri ve önemli kuruluşları bünyesinde barındırması nedeniyle, 1980’li yıllardan sonra Türkiye’nin ve Dünyanın hep cazibe merkezlerinden biri olmuştur ve olmaya da devam etmektedir.

Avlu: Halkla iç içe bir Fatih Tosyalı görüyoruz. Siz halkın ilgisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

İnsanlarla iç içe olmanın mutluluğunu yaşadığımı rahatlıkla söyleyebilirim. Halkın insanı olmak mutluluk veriyor. 6 yaşından itibaren çalışma hayatının içerisinde yer alan bir kişi olarak yıllarca sabah erken kalkan, işine giden, evine gelen ve iş dünyasına yönelik gerçekleştirilen organizasyonlarına katılmak dışında hiçbir siyasi sürecim olmadı. Bu nedenle İskenderun’da gidip geldiğim yol güzergâhı dışında bildiğim hiçbir mahalle de yoktu. Caddelerini, sokaklarını, yaylalarını öğrendim.  Yaklaşık 170 bin seçmenin en az 100 bini ile temas kurduğumu söyleyebilirim. Gittiğimiz evlerde ilginç ve duygusal anlar yaşadım. Kimi aileler verdiğimiz burs vb. desteklerden dolayı teşekkür etti, kimileri çocuklarının bizim yaptırdığımız okullarda okuduğunu ya da mezun olduğunu söyledi. Kimileri ise bizim çalışanımız, kimileri iş yaptığımız firmaların sahipleri olduklarını ifade ettiler. Şunu çok net söyleyebilirim ki, yapılan hiçbir iyilik boşa gitmiyor. Muhakkak bir gün insanın karşısına çıkıyor. Seçim bitmeden ailemle nelerle karşılaştığımı paylaştım. 50 yıllık birikimimizin karşılığını aldığımızı gururla söyleyebilirim.

Son iki yılda İskenderun’da meydana gelen yangınlarda ormanlar oldukça zarar gördü. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ülke genelinde yanan ormanlarla ilgili çeşitli fidan dikme kampanyaları düzenlendi. Sizde Belediye olarak yanan ormanlarla ilgili ne gibi çalışma yaptınız?

Belediye olarak doğaya ve çevreye büyük önem veriyoruz. “Daha Yeşil Bir İskenderun,  sloganıyla yola çıktık. Her bir İskenderunlu hemşerimiz için bir adet olmak üzere toplamda 250.000 adet fidanı toprak anayla buluşturduk.

Bu sayede gelecek nesillere daha güzel, daha yeşil bir şehir bırakmış olacağız. İlçemiz genelinde farklı noktalarda gerçekleştirilecek olan bu fidan dikim etkinliğiyle ilçemizin orman varlığını artırma çabalarına da önemli katkı sağladığına inanıyorum.

Gördüğümüz kadarıyla İskenderun Belediyesi olarak sosyal sorumluluk projelerinde yer aldınız. Belediye olarak önümüzdeki süreçte yapacağınız sosyal sorumluluk projeleri var mı?

Belediyemiz bünyesinde faaliyet gösteren Engelsiz Atölyede düzenlemiş olduğumuz eğitimlerimiz devam ediyor. Özel kardeşlerimiz verilen eğitim ve kurslarda hem sosyalleşiyor hem de mesleki eğitim alıyor. Kültür Müdürlüğümüze bağlı evde sağlık hizmetleri ekiplerimiz yaşlı, engelli ve hasta vatandaşlarımıza sağlık hizmeti vermeyi sürdürüyor. Soğuk havalarda sokaktaki dostlarımızı unutmuyoruz. Mama ve su ihtiyaçlarını karşılamak için sahadayız.

Avlu: İskenderun ile ilgili projelerinizin başında neler geliyor? İskenderun ile ilgili yapım aşamasında olan veya yapmak istediğiniz projelerinizi anlatır mısınız?

Öncelikle 2019-2021 döneminde ihalesi biten işlerden dolayı Belediyemizin ödediği tutarı belirterek sorunuza cevabımı vermek isterim. Belediye olarak toplamda 51.114.074 TL’lık bir ödeme gerçekleştirdik. Bunu yaparken göreve geldiğimizde yaklaşık 239 Milyon TL. olan borcumuzu bugün itibarıyla yaklaşık 149 Milyon TL. na düşürdüğümüz de göz ardı edilmemelidir. Göreve geldiğimiz gün başlayarak ekibimizle birlikte süratle ihtiyaç tespiti yaparak vatandaşlarımızın bize ilettikleri talepleri önceliklendirdik. İskenderunumuzda yıllardır süre gelen sorunların başında yolların durumu ve kaldırımlarımızın oldukça yetersiz olduğundan hareketle Asfalt ve Kaldırım (Parke-Bordür) yapım işlerine başladık. Yaklaşık 3 yılda yaptığımız asfaltlama çalışmaları ile   bugün itibarıyla 150 km.(250.000 Ton), kaldırım ve yol kaplaması çalışmalarıyla da bugün itibarıyla 45 mahallemizde 420.000 m2  iş gerçekleştirilmiştir. Bu faaliyetlere 2022 yılında da açacağımız ihalelerle devam edeceğiz. Ayrıca;

 • Gültepe mahalle parkı, Kavaklıoluk mahalle parkı, Yıldırımtepe Muhtarlık yanı çocuk parkı, Mustafa Kemal 545 sokak parkı, Pirireis mahalle parkı, Pac meydanı parkı, Demirçelik çocuk parkı, Bitişik mahalle parkı, Karayılan mahalle parkı, Çınarlı mahalle parkı ve Demen yaylası çocuk parkı olmak üzere 12 adet yeni park yapılarak çocuklarımız yeni parklarına kavuşturuldu. Böylelikle İskenderunumuzda mevcut çocuk parkımız 128 adet oldu.
 • Park Bahçe Müdürlüğümüz tarafından kent genelinde yapılması planlanan peyzaj çalışmaları ile parklarımız ve yeşil alanlarımız görsel açıdan daha estetik ve daha güzel hale geldi.
 • Göreve geldiğimizde araç envanterimize kayıtlı 82 araç vardı.Şu anda 140 adet araç ile 45 mahallemize aralıksız hizmet ediyoruz.Belediyemizdeki tüm kiralık araçların sözleşmeleri sonlandırılmış olup, kendi araç parkurumuzla hizmet vermeye devam ediyoruz.
 • 10 adet mahalle tipi futbol sahası, 6 adet basketbol sahası,  3 adet halı saha

ihtiyacı tespit edilmiş olup projeler tamamlanarak vatandaşlarımızın kullanımına sunulmuştur.

 • Kıymetli Hemşerilerimize daha güzel, daha kaliteli hizmet verebilmek adına Belediyemize ait Kültür Sarayında yenileme, bakım, onarım, düzenleme, peyzaj çalışmaları gerçekleştirdik.
 • 1 ve 2. etabı tamamlanan ve sahile ışıl ışıl bir görüntü kazandıran görsel ve dekoratif aydınlatma çalışmalarımız, özellikle iskelemize, anıt alanımıza ve Sahilimizdeki Sosyal donatı alanlarına daha estetik bir görüntü kazandırdı.

31.03.2019 – 31.12.2021  TAMAMLANAN VE DEVAM EDEN ÇALIŞMALARIMIZ

 

 • Sıcak asfalt çalışmalarımız. (45 mahallemizde 250.000 ton sıcak asfalt)
 • Kaldırım ve yol kaplaması çalışmalarımız (45 mahallemizde 320.000 m2)
 • Park ve bahçe çalışmalarımız (11 adet yeni park)
 • park ve bahçeler müdürlüğü peyzaj çalışmaları
 • Araç parkurumuzu güçlendirdik. (mevcut araç sayısı 82’den, 140’a yükselttik)
 • Her mahalleye spor sahası
 • Kültür sarayı yenileme projesi
 • Sahil 1.etap aydınlatma projesi
 • Sahil 2.etap aydınlatma projesi
 • Ücretsiz çorba dağıtım noktası ve mobil çorba dağıtım araçlarımız
 • Mobil aşevi aracı ve gıda paketi dağıtımı
 • İskenderun öğretmenevi projesi
 • İskenderun aile sağlık merkezi projeleri
 • İskenderun 3 no’lu aile sağlık merkezi ve 112 acil yardım istasyonu
 • İskenderun Bilim ve Sanat Merkezi Projesi
 • 2 adet kapalı spor salonu (Denizciler ve Mustafa Kemal mahallesi)
 • Yarı olimpik yüzme havuzu
 • 13 adet muhtarlık binası yapımı
 • İskenderun bisiklet yolu projesi
 • Mevcut stadyum yerine millet parkı projesi
 • İskenderun şehir kütüphanesi projesi
 • Denizciler mahallesi çok amaçlı salon yapımı
 • Spor ve Sosyal Tesislerimizin renevasyonu

 

TAKİBİ YAPILAN KISA SÜREDE HAYATA GEÇİRİLECEK PROJELERİMİZ

 

 • İskenderun Şehir Stadyumu projesi
 • Otoban bağlantı yolu ve düzenleme projesi
 • İskenderun ziraat park projesi
 • İskenderun feyezan kanalı peyzaj işi (proje ihalesi yapıldı)
 • Sarıseki kanyon park ve cam seyir terası projesi
 • Yıkılan yarı olimpik yüzme havuzu yerine tam olimpik yüzme havuzu projesi
 • Sakarya mahallesi çim saha revizyonu projesi
 • İskenderun küçük sanayisinin taşınması projesi
 • İskenderun şehir hastanesi (proje ve yapım ihaleleri yapıldı)

 

Avlu: 2021 yıllı İskenderun Belediyesi için nasıl geçti. 2022 yıllında vatandaşı nasıl bir İskenderun Belediyesi bekliyor?

Nüfusu 250 bin olan bir kenti yönetmek kolay bir iş değil. Geçtiğimiz bir yıl içerisinde yaptığımız önemli şey insan kaynağımızı en verimli nasıl kullanabileceğimizin planını, programını yaptık. Bu konuda geldiğimiz seviye çok iyi. Belediyenin güvenirliliğini sağlamaya çalıştık. Çünkü belediyeler için en kötü intiba aldığı malın ödemelerini çok geciktirmeleridir. Bu nedenle belediyelerle çalışmak, mal vermek istenmiyor. Göreve geldikten sonra belediyemizi hemen hemen dışarıya borcu olmayan, çalışanına zamanında parasını ödeyebilen itibarı yüksek bir hale getirdik. Belediyeler eğer ödemesini zamanında yaparsa,  ihtiyacı olan ürünleri de çok daha uygun şartlarda alabilirler. Satın alma sürecini değiştirdik. Bu gün herkes İskenderun Belediyesine ürün vermek için hiç tereddüt etmiyor, adeta yarışa giriyorlar.  ‘Borçsuz belediye yok’ anlayışını zihinlerden yok ettik. Organizasyonumuzu ve ekibimizi iyi oluşturarak beraberinde motivasyonu ve sahiplenmeyi kazandırdık. Şuanda çalışanımıza, esnafımıza, piyasaya bir kuruş borcumuz bulunmamaktadır. 1 Nisan 2019 itibariyle 240 milyon TL olan borcumuzu 149 milyon TL ye düşürmüş durumdayız. Bu kadar hizmeti yaparken hiçbir borçlanmaya da gitmedik.  Çalışanlarımız maaşlarını alabilme endişesi olmadan görevlerini yapıyorlar. Bu da verimliliği, performansı arttırıyor. Bunların da olumlu yansımalarını İskenderun halkı yaşıyor. Hem biz hem halkımız semeresini görüyor.  Bu süreçte birçok belediye maaş ödeyememe gibi riskler yaşarken biz çalışanlarımızın maaşlarını aksatmadan gününde ödüyoruz..  Biz ne konuşmuşsak, ne söz verdiysek harfiyen yerine getiriyoruz. Böylede devam edeceğiz.  Projelere gelince, bu bir yıl içerisinde yapmak istediğimizin fazlasını yaşama geçirdik. Parklar, bahçeler, sahil düzenlemesi, asfaltlama, gazinolara ve kültür sarayımıza yeni düzenleme, yol, parke çalışmaları, köy yollarının açılması, ilaçlama gibi başlıkları söyleyebiliriz.

Avlu: Maaşınızı almıyorsunuz değil mi?

Bu güne kadar maaşımı almadığım gibi ne kadar olduğunu da bilmiyorum. İki arkadaşımıza talimat verdim otokontrol yaparak doğru yerlere kullanmalarını istedim. Başta eğitim olmak üzere ihtiyaç sahiplerine gönderilmesi beni mutlu ediyor.

Avlu: Özlemini duyduğunuz bir şey var mı?

Hiçbir şeye özlem duymuyorum. Tenekecilikten geldiğimiz noktayı düşündüğümde Allaha şükür her şey güzel oldu. Çok çalıştık. 12 Eylül ihtilalinin olduğu gün dahi İskenderun’daki işyerimize gelerek darabamızı kapatıp çalıştık. Hiç yüksünmedik.    Artık bizim sevdamız da, özlemimiz de İskenderunumuzla ilgili. Hemşerilerimizin mutlu olduğu, mümkün olan en yüksek kalitede yaşadığı bir İskenderun bizim en büyük özlemimizdir. Ve bu uğurda gece gündüz gayret gösteriyoruz.

Avlu: Son olarak İskenderun halkına neler söylemek istersiniz?

İnsanların bir kente gelebilmesi için sebepler lazım. Son bir yılda kentimize gelişler arttı. Çünkü göreve geldiğimiz günden bu yana yaptığımız çalışmalarla dışarıdan gelen insan sayısını arttırdık. Yeni ve farklı yapacağımız yatırımlarla bu sirkülasyonu daha da arttıracağımıza inanıyorum. Özellikle atıl durumda kalmış olan denizimizi değerlendirmek istiyoruz. Örneğin, Sahilimiz boyunca yaptığımız Işıklandırma projeleri, Feyezan kanalı projemiz,  ‘Büyük İskender Müzesi’, millet bahçeleri, deniz mahsullerimizi en iyi şekilde yansıtan lokantalar, kültür ve sanat, fuar, festival etkinlikleri projelerimiz içerisinde yer almaktadır. Bu sayede insanlar gelecekler, gezecekler, görecekler, eğlenecekler ve para harcayacaklar. Yani bizler direk insanların cebine para koyamayız ama kentimize gelen insan sayısını arttırabilirsek bunun yansıması halkımıza olacaktır. Lunapark verebileceğim güzel bir örnektir. Büyük ilgi gördü. Şuan ki belediye binamız depreme dayanıklı değil. Bunun daha kapsamlı bir şekilde yenilemek için girişimlerimizi başlattık. Bir de yıllardır gündemde olan Hassa Tünel Projesi gerçekleşirse İskenderun yerli ve yabancı yatırımcıların odak noktası olacaktır. O bölgelerde yapılacak sanayi tesisleriyle işsizlik sorunu da ortadan kalkacaktır. Son olarak şunu söylemek isterim ki; İskenderun büyük bir şehir. Herkesi memnun etmek için uğraşıyoruz. Yüzde yüz memnun edemesek dahi elimizden geleni yapıyoruz. Biz insanları ayırmıyoruz, ayrıştırmıyoruz. Zaten hayat anlayışımız budur. Ben tüm İskenderun halkının belediye başkanıyım. Sadece burada yaşayanların değil bu kente misafir olarak gelenlerin dahi belediye başkanıyım. Burada bir tek amacımız var hayırlı hizmet verip hayır duası almak.  5 yılı hayırlısıyla tamamlamak.

default

default

default

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r