DOLAR 32,2967 0.18%
EURO 34,9354 0.21%
ALTIN 2.421,430,01
BITCOIN 2183900-1,04%
Hatay
16°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İSKENDERUN’DAN YAZARLIĞA UZANAN BİR ÖMÜR

İSKENDERUN’DAN YAZARLIĞA UZANAN BİR ÖMÜR

ABONE OL
9 Şubat 2022 14:08
İSKENDERUN’DAN YAZARLIĞA UZANAN BİR ÖMÜR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gazeteci-Yazar Feridun Özdemir ile yeni sayımızda bir araya geldik. Gazetecilik mesleğine, kariyerine bir gazetenin reklam ve halkla ilişkilerini idare etmek işi ile adım atan Özdemir, araştırma – inceleme, edebiyat ve güncel konular üzerine eserler kaleme almıştır. Ayrıca Ulusal televizyonlarda ilgi ile izlenmekte olan birçok televizyon programının yapımcılık ve sunuculuk görevlerini üstlenmiştir.

Bir dönem ezgi müziklerinin içeriğini oluşturduğu bir albüm çıkarmış, 2000 senesinde Web Tasarım Rehberi adlı bir kitap, ardından televizyon sunuculuğu ve yapımcılık. TRT Spor’da Ralli Günlüğü programının yapımcılığını, Beyaz TV’de ise Sosyal Gündem adlı programı hazırlamış ve sunmuştur. Türkiye’de ilk internet yardım sitesi sahibi isimdir.

2020 yılının Mayıs ayında Türkiye’de “Setri Nur” markası ile tesettür giyim ve moda denince akla ilk gelen isimlerden ünlü modacı ve tasarımcı Suna Yurtalan ile evlenmişti. Nişan törenlerine ise Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Süleyman Soylu‘da katılmış, nişan yüzüğünü kesen isim olmuştu.

Ferudun Özdemir Kitapları;

La Tahzen Üzülme Allah Bizimle!

Payıma Yalnızlık Düştü

Bu da Geçer Ya Hu

Gülnihal

Allah Var Problem Yok!

Allah (c.c.) de Kalbim & Dua Var Problem Yok!

Allah Büyük

Külyutmaz Beşli & Patır Kütür Bir İstanbul Macerası

Tankları Durduran Ebabiller

 

Avlu: Öncellikle kendinizi tanıtır mısınız?

1975 yıllında Hatay’da doğdum. İlkokulu İskenderun Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu’nda okudum. Babamda çimento fabrikasında aşçı başıydı. Çocukluğumun çok önemli bir devresi İskenderun’da geçti. Sonrasında eğitimimi İstanbul’da tamamladım. Medya sektöründe önemli işler yaptım. Radyolar ilk açıldığı dönemde radyo programcısı, radyo program yapımcılığı, yöneticilik ve iki tane önemli radyonun kuruluşundan kuruculuk yaptım. Televizyon programları gazete ve dergi yayıncılığı derken müzikal anlamda daha çok hobi olarak birtakım işlerin yanında yazılmış olan 11 adet kitabım bulunmaktadır.

Avlu: Sizi yakından takip eden biri olarak yoğun işleriniz arasında Hatay’ı ihmal etmediğinizi görüyorum. Hayat mücadeleniz arasında Hatay ne kadar zaman ayırıyorsunuz? Hatay’a geldiğiniz de neler yapıyorsunuz?

Hatay, hayatının önemli bir parçası. Benim için çok değerli, çok kıymetlidir. Hayatımın en güzel evreleri Hatay’da geçti diyebilirim. Yoğun iş hayatım içerisinde her fırsatını buldukça Hatay ‘a zaman ayırıyorum. Yani boşa çıktığım her an ya da işimi gücümü organize edebildiğim her an mutlaka yönümü Hatay’a çeviriyorum. Hatay’da vakit geçiyorum eşimde Hatay’ın çok seviyor. Kendisi Kırşehirli ama Suna hanımın da Hatay’a karşı ayrı bir hayranlığı var.  Hatay’da çok keyifli vakit geçiriyoruz. Aynı zamanda tabii ki Hatay Ana ocağımız. Atalarımız,  dedelerimiz, büyüklerimiz bu memlekette bu topraklarda yaşamış. Bu topraklardan kopabilmek o manada zaten mümkün değil.  Ayriyeten Türkiye’nin her yöresini, her köşesini, her bucağını, her köyün defalarca gezmiş olmama rağmen emin olun tabii güzel yurdumun her bir metrekaresi Cennet.  Ama Hatay gerçekten bambaşka. Kendi memleketim diye söylemiyorum. Taşı, toprağı, yaylası, ovası, ormanı, denizi yani yemesi içmesi insanın misafirperverliği ve cana yakınlı bu topraklar çok özel Topraklardır. O yüzden Hatay’ın çok seviyoruz. Soğukoluk tarafında bir evimiz var.  Dolayısıyla sık sık geliyoruz. Hatay’da ne yapıyoruz öncelikle Hatay’ın birçok nimeti var. Bunların hemen hemen hepsinin tadını çıkartıyoruz. Lezzetlerinden tutunda manzarasından, denizinden, ovasından yaylasından hepsini ayrı ayrı lezzetini çıkartıyoruz. Eşimle birlikte balık tutmayı çok seviyoruz. Bolca balık tutup hem eşimize dostumuza balık ikram ediyoruz hem de kendimiz nasipleniyoruz.

Sosyal Sorumluluk projelerinde sıkça yer alıyorsunuz. Yaptığınız yardım faaliyetleri sonrasında neler hissediyorsunuz?

Dünya üzerinde Rabbimizin bahsetmiş olduğu bu hayatta insanın sorumlulukları var. Mesuliyetleri var. Herkesin birbirine karşı mesul olduğu sorumlu olduğu birtakım tarafları var. Şimdi dolayısıyla kişi eğer sadece bencil bir hayat olarak kendine has bir yaşam sürüyorsa emin olun insan ziyandadır. Dolayısıyla paylaşmayı bilmek bir takım sıkıntılar içerisinde olan insanları hatırlamak ve faydalı bir şeyler yapmayı kendisine bir duruş olarak gören insan kazançlı insandır. Malum dünya imtihan dünyası kimin başına ne geleceği belli değil. Ne oldum değil ne olacağım demeli insan. Bir dönem bambaşka bir hayat içerisindeyken bir dönem bazı sıkıntılar içerisinde boğuşuyor olabiliriz. İnsan her türlü anda kendini bulabileceğini unutmamalı. Biz de bunu bir sorumluluk biliyoruz. Dünyanın ya da yurdumuzun her neresinde olursa olsun herhangi bir sıkıntısı herhangi bir ihtiyacın olan insanların elinizden geldiğince karınca kararınca tıpkı Hz. İbrahim’in ateşine su taşıyan karınca misali bir taraf olmak için bir nebze o ateşe su olmak için bir yaraya merhem olabilmek için elimizden gelen ekmekten ziyade paylaşmanın daha lezzetli olduğuna inanıyoruz. Biz de bu yüzden paylaşmayı seviyoruz. Çok keyif alıyoruz ve bu hayatın fani bu ömründe geçici olduğunu biliyoruz. Hayatımızı güzel şeylerle doldurmak istiyoruz. İyi şeyler yapmak için elimizden ne geliyorsa ne gerekiyorsa onu yapmaya özen gösteriyoruz.

Kitap yazmaya nasıl karar verdiniz? Yayınlanan kaç kitabınız bulunuyor?

Çocuk yaşlarında en eski hatırlaya bildiğim ilkokul dönemlerinde şiirler yazardım İskenderun Fevzi çakmak İlköğretim Okulu’nda iken.  O yıllardan kalemi elime alır birtakım şiirler karalardım. Keşke o şiirler şimdi olsa. Ne kadar çok arzu ederdim acaba neler karalıyordum. Nasıl şiirler yazdım. Hiçbirini tabii şu anda bulabilmek mümkün değil. Sonrasında hayatımın her aşamasında yazmaya devam ettim. Yazdım da yazdım. Bugün geldiğim hayatımda şu anki duruma baktığım da 11 adet kitabım var ve birkaç tane de önümde hazırlığım var. Rabbim ömür verirse inşallah onları da çıkaracağım yayınlayacağım ve yazmış olduğum her kitapta ya da yazmış olduğun her satırda acaba faydalı bir şey söylüyor muyum güzel şeyler aktarabiliyor muyum birileri ya da ben bundan istifade edebiliyor muyum diye mutlaka ama mutlaka bu hususlara dikkat ediyorum.

Kitaplarınız arasında en fazla ilgi gören “Allah var, problem yok” isimli kitabınız. Burada yazar ne anlatmak istiyor?

Aslında her ne kadar “Allah Var, Problem Yok” kitabım bilinse de aslında en çok ilgi gören “Buda Geçer Yahu” isimli kitap. Bu iki kitapta da aslında hemen hemen aynı şeyleri anlatmaya çalıştım. Günümüzde özellikle son yıllarda hem ülkemizde hem de dünyada bir takım sıkıntılar ve psikolojik problemler mevcut. İnsanlarsa bu problemlerin birçoğunun maddi birtakım meselelere ve sonuçlara bağlıyor. Oysaki biz inanan insanlar bu dünyada ne için var olduğumuzu neyin içerisinde olduğumuzu çok iyi biliyoruz. Bu bir imtihan dünyası imtihan dünyası içerisinde de birtakım sıkıntılarla insanın karşı karşıya gelmesi içten bile değil. Burada unuttuğumuz bir nokta var. O da siz hangi dert ile karşı karşıya kalırsanız kalın size göre bir çıkmazın içerisinde hissettiğinizi ne varsa sonuç itibariyle Cenab-ı Allah ile beraber olduktan sonra hangi problemin ne kıymeti var. Yani Allah varsa emin olun herhangi bir problem söz konusu bile olamaz. İşin neticesi bu. Bunu sık sık hatırlamak bunu sık sık kendinize hatırlatmak ve aynı zamanda sevdiklerinize hatırlatmakta fayda var. Toplumun psikolojisinin bozulduğu bu dönemler içerisinde bu söz ile yani “Buda Geçer Yahu” “Allah Var Problem Yok” diğer birçok sorun üzerinden bu sözleri ifade edersek üstesinden gelebileceğini inanıyorum.

Peki; Feridün Özdemir bu dönemde neler yapıyor?

Ben hayatımın temeline tam ortasına göbeğine şunu koydum. İyi bir şeyler yap. Şartlar ve ortam ne olursa olsun bu dünyada iyi bir şeyler yapmak için gayret et. İyi bir şeyler yapma fırsatını bulduğun zaman bunu mutlaka değerlendir. Eşimle birlikte hayırlı, güzel işler yapmaya çalışıyoruz. İnsanlara faydalı olmaya çalışıyoruz. Yaptığımız hiçbir işi emin olun kendi menfaatinize kendi çıkarımız penceresinden bakmıyoruz. Acaba bunu yaparak insanlara topluma ümmete ve millete faydalı bir şeyler yapabilir miyiz? Bunu başarabilir miyiz? diyerek bakıyoruz. Hamdolsun Rabbime çok güzel şeyler yapıyoruz.

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r