DOLAR 32,3078 0.13%
EURO 34,9583 0.14%
ALTIN 2.424,790,15
BITCOIN 2180713-1,24%
Hatay
16°

AZ BULUTLU

03:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

İTSO NİSAN AYI MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İTSO NİSAN AYI MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ABONE OL
29 Nisan 2022 10:24
İTSO NİSAN AYI MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Nisan ayı Meclis toplantısı Meclis Başkanı Okan Belli Başkanlığında gerçekleştirildi.

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Nisan ayı meclis toplantısında, ülke ve bölge ekonomisindeki son gelişmeler değerlendirildi.

Meclis toplantısında söz alan İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz; “Maalesef son dönemdeki teorik yaklaşımların ve yapılan açıklamaların, ekonominin gerçeklikleriyle pek bağdaşmadığına şahit olduğumuz zamanlar yaşıyoruz. 2022 – 2024 yılları arasını içeren Orta Vadeli Program açıklandıktan bir süre sonra, bu programın dışına çıkılarak, yeni bir gidiş yolu belirlendi. Buna göre; ilk adım olarak banka faizlerinin düşürüleceği, faizler düşünce döviz kurunun yükseleceği, kurun yükselmesiyle ihracatın artıp ithalatın gerileyeceği ve bunun sonucunda cari açığın artıya geçmesiyle, enflasyonda düşüş olacağı şeklinde bir yol haritası sunuldu. Bu açıklama aslında bir süredir uygulamalarda esas alınan ‘faiz, enflasyonunun sebebidir’ şeklindeki görüşün biraz daha geliştirilmiş versiyonuydu. Zaman içinde, anlık gelişmelere ve gerekliliklere bağlı olarak, kur korumalı mevduat uygulaması gibi bazı kararlarla, boşluklar doldurulmaya çalışıldı. Açıklanan bu gidiş yoluna ilişkin, uygulamanın başlamasının üzerinden 7 ay geçmesine rağmen, olumlu sonuçlar alındığını da maalesef göremiyoruz.” Dedi.

Değerli meclis üyesi arkadaşlarım, faizin, ekonomide çok önemli bir araç olduğunu biliyoruz. Ama faize olduğundan fazla önem verip, her ekonomik sorunu faizle çözmeye çalışmanın, bizi yanıltabileceğini düşünüyoruz. Faiz, tek başına, ne enflasyonu çözebilir ne kuru kontrol altına alabilir ne de cari açığı fazlaya dönüştürebilir. Bu sorunların kalıcı biçimde çözümü için birikmiş olan sosyal, siyasal ve ekonomik riskleri azaltmak gerektiğine inanıyoruz. Faiz, bu riskleri çözmek için atılacak adımlar açısından zaman kazandırıcı geçici iyileşmeler sağlayabilir. Ancak tek başına ekonomik sorunların kalıcı çözümleri için olumlu sonuçlar yaratamayacağı gibi, yanlış belirlenirse tek başına pek çok sıkıntıya yol açabilir diye düşünüyoruz.

Türkiye ekonomisi, krizlerle mücadele konusunda deneyimli, doğru adımlar atıldığı takdirde, esnek ve güçlü bir ekonomidir. Bir süredir piyasalarda göremediğimiz güven ve istikrarın sağlanmasıyla, sorunlarımızı çözebileceğimize inanıyoruz” dedi.

İTSO Nisan ayı Meclisinde, gündemdeki konular görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r