DOLAR 32,6019 0.38%
EURO 34,8517 0.33%
ALTIN 2.493,880,39
BITCOIN 21338825,35%
Hatay
16°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

KADIN OLMAK

KADIN OLMAK

ABONE OL
26 Mart 2022 14:39
KADIN OLMAK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kadın olmak, insan olmak ve anne olmak arasına sıkışmış bir olgu. Bazen hiç hatırlamadığımız, bazen sadece ondan ibaret olduğumuzu düşündüğümüz… Üzerine çok konuşulan, yazılan çizilen edebiyatı yapılan bir konu.

Bugün ben kadının toplumdaki yeri, erkeğin gözündeki yeri değil de, kadınlarla kadın olmayı, kadının kendi gözündeki kadınlık olgusunu konuşmak istiyorum.

Biz kendimizi ne kadar kadın olarak görüyoruz? Kadın olarak kendimizi seviyor muyuz? Kabul ediyor muyuz? Bu soruyu sorun ve üzerine düşünün iç dünyanızdaki cevapları değerlendirin mutlaka. Soruları yazıyı yazmadan birkaç kadına sordum. Cevaplar kültürel söylemleri destekliyor.

Ah bir erkek olsaydım neler yapardım…

Sakalım yok ki sözüm dinlensin…

Şansım olsaydı dünyaya erkek olarak gelirdim…

Söylemler ne kadar tanıdık değil mi? İşte iç sesimiz… Toplumsal kültürel arka planımızın ya da deneyimlerimizin bize öğrettiği şeyler bu sözler. Kadınlığı, kadın olmamızı engelleyen inançlar.

Peki size kadın olmak rahmettir, şifadır desem. Kadın oluşumuzun bize getirdiği güzellikleri önce fark etmek, sonra kabullenmek, sonra denge içinde yaşamak hem kendi kimliğimize hem de hemcinslerimizin kimliğine şifadır. Çünkü, bizden olanı en çok, belki en detaylı biz hissedebiliriz. Dost ve kardeş gördüğümüz sürece tabiki..

Peki… Nedir kadın olmak?

BİLGE KADIN Havva’nın kızı olmaktır öncelikle… Hay isminin, hayat verenin belki en çok tecelli ettiği yer. Kadın ruhunda aklında devamlı üretir. Önemli olan neyi üretmeyi seçtiğidir. Dedikoduyu mu? Öfkeyi mi? Kıskançlığı mı? Sevmeyi, destek olmayı, iyileştirmeyi ve geliştirmeyi mi? Kadın en çok şifaya muhtaç olan, en büyük şifacı olabilen… Kendini ve temas ettiği her şeyi dönüştürüp, iyileştirebilen olmaktır kadın olmak.

Kadın olarak bazen dışarıda aradığımız, eksikliğini hissettiğimiz şeyler doğamızda yaratılışımızda adlında. Sadece kulağımızı standart söylemlere kapatıp, özümüze dönmemiz yeterli o gücü hissedebilmemiz için. Ve kendimize kadın oluşumuza iyi gelecek şeyler yapmamız

İşte size iyileşme listesi;

  • Kendini, kadın oluşunu keşfet
  • Yaşa.. doyasıya yaşa duygularını, inceliklerini
  • Kadın oluşuna zaman ayır, sadece insan yada sadece anne değilsin.
  • Yetenekli olduğun alanları keşfet ve onlardan beslen.
  • Eksik olduğun alanları bul ve kendini geliştir. Kabulle ve devamlı olarak.
  • Hayatın seni sıkıştırdığı döngüden arada bir çık, nefes al. Kendinle bir fincan kahve iç mesela.
  • ‘Daha’ lara takılma! Daha iyi, iyinin katilidir unutma. Zamanını, koşullarını değerlendir. Bedenini, zihnini duygularını dinle. Sana nerede durman gerektiğini, ne zaman hareket etmen gerektiğini söyleyecektir.
  • Başarı bazen nerede bırakacağını bilmektir. Seni tüketen, senin tükettiğin ilişkilerde olmak zorunda değilsin. Bazen kalmak, kendinden gitmektir unutma.  
  • Belki kendine verebileceğin en güzel hediye yerinde ve zamanında ‘Hayır’ diyebilmek. Sınırların ne kadar senin kontrolünde? Lütfen bir gözden geçir.
  • YARDIM ET. Kadınlığını iyileştir ve yardım et. Bir başka kadının kadınlığı ile barışmasına.. Zira en çok verdiği, paylaştığı zaman dolar kişinin heybesi, anlam bulur ruhu

İyi ki varsın, sevgili KADIN!

Uzman Psikolojik Danışman

  Yasemin KÖŞKER FANSA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r