DOLAR 32,2160 0.03%
EURO 35,0369 0.06%
ALTIN 2.510,920,42
BITCOIN %
Hatay
16°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

KADIN VARSA DEMOKRASİ VAR

KADIN VARSA DEMOKRASİ VAR

ABONE OL
25 Mart 2022 17:22
KADIN VARSA DEMOKRASİ VAR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kadın ve Demokrasi Derneği’nin(KADEM) Hatay Temsilcisi Selma Tunç ile derneğin kadınlar üzerine yürüttüğü çalışmalardan yola çıkarak Hatay’daki kadınların, hayatın farklı alanlarında yaşadıkları sıkıntıların aşılması için neler yapıldığını konuştuk.

Kadını ve erkeği ile huzur içerisinde; saygı, sevgi çerçevesinde yaşayacağımız bir toplum dilediğini ifade eden KADEM Hatay Temsilcisi Selma Tunç, adil bir toplum,  güvenli bir gelecek için bütün gücü ile çalışmalara devam edeceğinin altını çizdi.

Detaylar röportajımızda;

KADEM Hatay Temsilciliği’ni tanıtır mısınız?

KADEM Hatay Temsilciliği 2018 Ocak ayında açılan ve o tarihten itibaren bölge kadını için çalışmalar yürüten bir sivil toplum kuruluşu. Açıldığımız günden bu yana Yürütme Kurulumuz ve üyelerimiz ile birlikte birçok çalışmaya imza attık.

Örneğin “Stem Kahve” projesi ile İskenderun Teknik Üniversitesi sınırlarında, gençlerin teknoloji ile buluşmalarını sağladık.

Arsuz ilçemizde “Erken Yaşta Evlilik” seminerleri düzenledik.

Dernek bünyemizde birçok kurs, seminer ve eğitimler düzenleyerek kadınlarımızın eğitim ve becerilerini destekledik. Girişimcilik, aşçılık ve el becerileri alanında çalışmalar yaptık.

Mülteci kadınlara yönelik dil kursları açtık.

Kadınların haklarını öğrenmeleri için hukuk alanında uzman isimlerin desteğiyle birçok ilçemizde ve mahallemizde “Kadın Yasal Hakları” eğitimleri verdik, veriyoruz. Aynı zamanda ‘’Sosyal Destekler ve Kamuya Erişim’’ eğitimleri vermeye devam ediyoruz.

Yürütme kurulumuzun desteğiyle öğrencilerimiz için bir kütüphane açılışı gerçekleştirdik.

Cezaevinde anneleri ile yaşayan çocuklar için, çocuk odası yaptırarak kadınların hayatını biraz da olsa kolaylaştırmaya çalıştık.

Hatay’da birçok kadın örgütlenmesi mevcut. Sizi diğer sivil toplum kuruluşlarından farklı kılan ne?

KADEM’in farkını KADEM’i anlatarak ifade edebilirim. Kadının olduğu her alanda var KADEM. Spordan sanata, iş hayatından eğitime kadar her alanda…

KADEM, kadının onuru ile yaşayabileceği güvenli bir toplum ve adil bir gelecek inşa etmek için kurulmuştur. Kadına dair konularda “Varoluşta Eşitlik, Sorumlulukta Adalet” şiarını benimser. Benimsediği ilkeler doğrultusunda hem ulusal hem uluslararası faaliyetler gerçekleştirir.

Şunu da belirtmeliyim ki, KADEM olarak kadın hakları savunuculuğu alanında özgün ve hakkaniyetli bir duruşa sahibiz. Söylem ve faaliyetlerimizle bütün kadınları kuşatan bir kadın hareketi olarak çalışıyoruz. Ötekileştirmeden, ayrıştırmadan; ideolojisi, inancı, ırkı veya sosyal mensubiyeti ne olursa “kadın”ı kendimize muhatap alıyoruz. Bizler kadın ve erkeği birbirinin dostu, yardımcısı ve emaneti olarak görüyoruz. Kadın erkek arasındaki ilişkinin sevgi, merhamet ve adaletle şekillenmesini, İki cinsin birbiriyle çatışmasını değil, uyum ve denge ile birbirini tamamlamasını istiyoruz.

Öncelikle anne, eş, kız evlat ve kadın kimliğinizden de yola çıkarak sormak istiyorum. Yıllardır KADEM Hatay İl Temsilciliği görevini yürütüyorsunuz. Hatay’da kadınlar için çalışma yapmanın kolay ve zor tarafları için neler söylersiniz? Bu zorlukları aşmada kadınların yeterince destekçisi var mı sizce?

Yaklaşık 4 yıldır bu görevi yürütüyorum. KADEM öncesi kadın sorunlarına bakışım çok yüzeyseldi, KADEM benim için farkındalığımın bir başlangıcı oldu hatta tabiri caizse bir okul oldu. Görevime başlar başlamaz Hatay kadınının sorunlarını araştırmaya ve neler yapılabileceğini sorgulamaya başladım. Diğer bölge ve şehirlerin kadın sorunlarıyla kıyaslamalar yaparak içinde bulunduğumuz durumu görmeye çalıştım.

Hatay çok katmanlı bir yapıda, çok farklı kültüre sahip insanların bir arada yaşadığı bir şehir. Bu da çalışma alanımızı çeşitlendirme gerekliliğini doğurdu. Kırsal bölgede erken yaşta evlilik sorunlarıyla karşılaşırken, ilçeler de ise aile içi iletişim, sosyal medya bağımlılığı gibi sorunlar karşımıza çıktı. Tüm bu zorlukları aşmak için çalışmalar yürütürken en büyük destekçimiz devletin yereldeki temsilcilikleri oldu.

Geçtiğimiz yıl 8 Mart’ta KADEM yeryüzündeki tüm kadınların onurlu ve güven içinde yaşayacağı bir dünya için “Kadın Haklarına Dair İlkeler Bildirgesi’ni ilan etti. Bu bildirgenin “sözde” kalmaması için atılan somut adımları anlatabilir misiniz?

KADEM’in geçtiğimiz martta ilan ettiği bildirge; kadın haklarını korumaya ilişkin ilkeleri, kültür coğrafyamızın değerleriyle harmanlayarak ortaya koyuyor. “Varoluşta Eşitlik, Sorumlulukta Adalet” sloganıyla yola çıkan KADEM, akademik alanda ve sahada birçok çalışmaya imza atıyor. Kadının hak ettiği onurlu yaşama sahip olması ve ailenin bir bütün olarak toplum içindeki saygınlığına ulaşması için kararlılıkla çalışmalar yürütüyor. Kongreler, zirveler, eğitimler düzenliyor, projeler hayata geçiriyor. Kadına şiddet konusunda farkındalık ortaya koyacak kampanyalar düzenliyor. Mağdur kadınların hak savunuculuğunu yapıyor.

Kadın ve Demokrasi Derneği Hatay’da kadınlara ulaşabiliyor mu? Temsilcilik olarak Hataylı kadınları daha fazla kucaklamak için ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

KADEM Hatay Temsilcisi Selma Tunç: KADEM’in faaliyet alanı çok geniş ve tüm kadınları kucaklayabilecek kapasitede.

Örneğin Dörtyol ilçemizde yaşayan, okuma yazma seferberliğiyle 50 yaşından sonra okuma-yazma öğrenen ve kitap yazan Hatice Yakut teyzemizin başarı öyküsünü sayabilirim.

KADEM Hatay olarak geçtiğimiz yıl düzenlediğimiz “Göç’’ konulu kısa film yarışmamızdan bahsetmek isterim. Yarışma ile göçün kadın üzerinde etkilerini görünür kılmak istedik ve yarışma sonunda ortaya harika eserler çıktı.

81 ilimizden 200 genci şehrimize davet ettik. Genel Başkanımız Saliha Okur Gümrükçüoğlu’nun da katıldığı bu ziyarette mülteci kamplarındaki çocuklar ve kadınlarla zaman geçirdik. Gençlerimizin, mülteci gençlerle tanışmalarına ve birbirlerini anlamalarına vesile olduk.

İDLİB’te KADEM desteğiyle kurulan okula kırtasiye malzemeleri ulaştırdık.

Aynı zamanda dezavantajlı bölge kadınlarına ulaşabilmek için ‘’Güvenli Aile Güçlü Gelecek’’ adlı bir proje hazırlığı içerisindeyiz.

İskenderun Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ile birlikte hayata geçireceğimiz ‘’Hayatımın Denetimi Elimde’’ adlı projenin hazırlıkları devam ediyor. KADEM Hatay olarak ulaşabileceğimiz her alanda faaliyet göstermeye çalışıyoruz.

Başta kadın cinayetleri olmak üzere dünyada ve Türkiye’de kadına dair yaşanan sorunlar hakkında neler söylemek istersiniz?

Bildirgemizde de ilan ettiğimiz gibi, her insan doğuştan eşit haklara sahiptir. İnsan olarak kadın veya erkeğin birbirine karşı üstünlük iddiası olamaz. Sadece sorumluluk anlamında haklar ve görevler söz konusudur. KADEM’in evrensel sorunlara bakışı da kadın ya da erkek zaviyesinden değil insan odaklıdır. KADEM tarafından verilen, kadın ve erkeği bir bütünün parçaları olarak tanımlayan ‘’İki İnsan” eğitimlerini bu nedenle çok kıymetli buluyorum. 

Buna ilave olarak KADEM her yıl, “25 Kasım Kadına Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’nde farkındalık kampanyaları düzenliyor.  En son kampanyamızda şiddetin öncüllerine dikkat çektiğimiz ‘’Sevgi ile şiddet yan yana gelmez!’’ sloganıyla topluma ‘’Şiddetin bahanesi olmaz!’’ mesajı verdik.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r