DOLAR 33,0556 0%
EURO 36,0571 0.25%
ALTIN 2.560,690,39
BITCOIN 22512991,41%
Hatay
25°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kalın Bağırsak Kanseri Farkındalık Ayında İl Sağlık Müdürü Hambolat Konuştu:
  • Hatay Avlu
  • Gündem
  • Kalın Bağırsak Kanseri Farkındalık Ayında İl Sağlık Müdürü Hambolat Konuştu:

Kalın Bağırsak Kanseri Farkındalık Ayında İl Sağlık Müdürü Hambolat Konuştu:

ABONE OL
19 Mart 2022 13:40
Kalın Bağırsak Kanseri Farkındalık Ayında İl Sağlık Müdürü Hambolat Konuştu:
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Hatay İl Sağlık Müdürü Mustafa Hambolat, 1-31 Mart Kolorektal Kanser Farkındalık Ayı nedeniyle bir mesaj yayınladı.

 

Kolorektal Kanseri için farkındalık yaratan Hambolat,  ülkemizde bu kanser türleri hem erkeklerde hem de kadınlarda 3. sırada yer aldığına vurgu yaptı.

 

Hambolat: “Kolorektal kanserler (KRK) dünyada ve ülkemizde yaygın görülen kanser türleri arasında yer almaktadır. Türkiye Birleşik Veri Tabanına göre, ülkemizde bu kanser türleri hem erkeklerde hem de kadınlarda 3. sırada yer almaktadır. Avustralya ve Yeni Zelanda, Avrupa ve Kuzey Amerika’da görülme sıklığı Asya ve Afrika bölgelerine göre daha yüksektir. Bu coğrafi farklılığın önemli etkenlerinin; beslenme tarzı, çevresel maruziyet ve genetik yatkınlık olduğu düşünülmektedir. 40 yaşın altında KRK nadirken, 40-50 yaştan sonra görülme sıklığı artmaya başlamaktadır. KRK vakalarının %85’i 50 yaş ve üzerindedir.  Erken evrede teşhis edildiğinde büyük ölçüde tedavi edilebilir bir hastalık olan kolorektal kanser vakalarının %85’i 50 yaş ve üzerindedir. Kolorektal kanserlerin taranmasındaki temel amaç; ülke çapında oluşturulan ulusal bir tarama programını hedef popülasyona uygulayarak kolorektal patolojileri henüz erken evrede tespit etmenin yanı sıra karmaşık ve pahalı tedavi gereksinimlerinin de önlenmesi hedeflenmektedir.” Dedi.

 

Kolorektal Kanser belirtilerine ve tedavi yöntemlerine değinen Hatay İl Sağlık Müdürü Mustafa Hambolat: “Enfeksiyon, hemoroid, irritabl bağırsak sendromu veya inflamatuar bağırsak hastalığında da sıklıkla izlenebilen aşağıdaki belirtiler, kolorektal kanserin habercisi olabilmektedir. Bağırsak alışkanlıklarında ishal-kabızlık gibi değişikliklerin meydana gelmesi ve bu değişikliklerin birkaç günden uzun sürmesi , Bağırsakta tam boşalmama hissi  Parlak ya da koyu kırmızı kanla karakterize rektal kanama, Dışkının koyu kahverengi veya siyah görünmesine neden olabilecek kanın varlığı, Karında şişkinlik, kramp tarzında ağrı veya gaz şikâyeti, Bilinen bir neden olmaksızın kilo kaybı, Güçsüzlük ve yorgunluk belirtileri görebilmektesiniz. Kolorektal kanserde cerrahi, ilaç tedavisi (kemoterapi) ve ışın tedavisi (radyoterapi) gibi farklı tedavi seçenekleri uygulanmaktadır.  Ülkemizde Kolorektal Kanser Taraması Ulusal Standartları belirlenerek uygulamaya konulmuştur. 50-70 yaş arasındaki kadın ve erkek nüfusa İlçe Sağlık Müdürlükleri ve Toplum Sağlığı Merkezlerine (TSM) bağlı olarak faaliyet göstermekte olan; Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM) ve Aile Sağlığı Merkezleri (ASM)’nde gaitada gizli kan kiti yardımıyla hızlı, pratik ve güvenilir bir şekilde 2 yılda bir ücretsiz olarak tarama yapılmaktadır. Tarama kapsamında bu yaş grubundaki kişilere ayrıca 10 yılda bir kolonoskopi yapılması önerilmektedir. Tarama sonucunda Gaitada Gizli Kan Testi (GGKT) pozitif olan kişiler ileri tetkik amacıyla ikinci/üçüncü basamak sağlık kuruluşlarına yönlendirilmektedir.” Diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r