DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN 2083542-4,28%
Hatay
17°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

KALP ve DAMAR HASTALIKLARINDA İLK KURAL: SAĞLIKLI YAŞAM

KALP ve DAMAR HASTALIKLARINDA İLK KURAL: SAĞLIKLI YAŞAM

ABONE OL
14 Aralık 2021 15:04
KALP ve DAMAR HASTALIKLARINDA İLK KURAL: SAĞLIKLI YAŞAM
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünyada en yaygın görülen ölüm sebeplerinin başında kalp ve damar hastalıkları geliyor. Her yıl yaklaşık 18 milyon kişi bu yüzden hayatını kaybediyor. Üstelik genç-yaşlı ayrımı olmaksızın her kesimden insanda rahatsızlık ortaya çıkabiliyor.

Gelişen tıp sayesinde artık pek çok kalp-damar hastalığı kolayca tedavi edilebiliyor. Hastalıkların büyük çoğunluğunda olduğu gibi kalp ve damar hastalıklarından da korunmak mümkün. Bunun için alınması gereken ilk önlem, sağlıklı yaşam kurallarına dikkat etmek.

Defne Hastanesi doktorlarından Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ferit AKGÜL, kalp ve damar hastalıklarından korunma yolları ile risk faktörlerini Hatay Avlu’a anlattı.

Kalp’e oksijen ve gerekli besinlerin taşınması gerekir. Kalbi besleyen damarlarında ciddi dercede daralması gelişmiş olan hastalarda kalbe yeterince kan gelmez ve kalp ile ilişkili şikayetler görülmeye başlar diyen Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ferit Akgül, erken dönemde koroner arter hastalığına bağlı gelişen şikayetlerin önemsenmemesi durumunda ileride ani ölüm ve kalp yetmezliği gibi ciddi durumların oluşmasına neden olacağını ifade etti.

 

Detaylar;

Kimlerde kalp damar hastalığını daha sık görüyoruz?

Kalp damar hastalığı gelişimini hızlandıran bazı risk faktörleri vardır. Hastada bu risk faktörlerden ne kadar fazla varsa erken yaşta kalp damar hastalığına yakalanma riski o kadar yüksek olur.

Kalp damar hastalıkları oluşuma neden olan risk faktörleri nelerdir?

Cinsiyet ve yaş: Erkeklerde risk kadınlara göre daha yüksektir. Yaşlanmayla birlikte risk hem erkeklerde hemde kadınlarda artıyor. Östrojen hormonunun koruyucu etkisi kaybolduğu için manapozdan sonar kadınlarda risk artıyor.

Sigara içmek koroner arter riskini arttırıyor.

Kolesterol yüksekliği: Yüksek düzeyde “kötü” LDL kolesterol ve düşük düzeyde “iyi” HDL kolesterol olması riki arttırıyor.

Tansiyon yüksekliği (Hipertansiyon) olması

Aşırı kilo (obezite) varlığı

Şeker hastalığı (Diyabetes mellitus)

Aşırı alkol tüketimi

Fiziksel hareketsizlik ve stress varlığı

Kalıtım: Ailede eken yaşta kalp damar hastalığı varlığı

Kronik börek yetmezliği gibi bazı sistemik hastalıkların varlığı koroner arter gelişme riskini arttırmaktadır.

Koroner Arter Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Bir kısım hastada ciddi kalp damar daralması olduğu halde hiçbir şikayetleri olmayabilir. En sık görülen belirti göğüs ağrısıdır. Göğüs ağrısına, bazen sol kolda uyuşma hissi eşlik eder. Şeker hastalığı olan hastalarda göğüs ağrısı görülmeyebilir.

En sık görülen diğer belirtiler şunlardır:

®.Göğüste baskı hissi, yanma,

® Kollar, boyun, sırt veya çene dahil olmak üzere vücudun üst kısmında rahatsızlık.

® Nefes darlığı

® Çarpıntı

® Soğuk terleme

® Baş dönmesi veya baygınlık hissi

® Ayaklarda şişlik

Koroner arter hastalığı teşhisinde en çok kullandığımız tetkikler nelerdir?

Elektrokardiyografi (EKG) her hastadan istenir. Ciddi kalp damar darlıklarında bile bazen elektokardiyografi normal çıkabilir.

Bazı hastlardan Eforlu EKG istenir.

Miyokart perfüzyon sintigrafisini bazı hastalardan yaptırması istenir.

Ekokardiyografi: Ekokardiyografi ile kalbin çalışması hakkında çok değerli bilgiler elde edilir.

24 saatlik ritim holteri: Ritim bozukluğu varlığını tespit etmede kullanıyoruz.

Kan tetkiklerinden özellikle troponin kalp krizi varlığı hakkında bilgi verir.

Koroner anjiyografi: Kalp damar darlıklarının teşhisini koymada en değerli yöntemdir. Koroner anjiyografi ile kalbi besleyen atardamarların daraldığı yerin, ne kadar daraldığını ya da tıkandığını tespit ederiz. Koroner anjiyografide damar içine kateter dediğimiz plastik tüp yerleştiyoruz. Kateterden kalp damarlarına radyoopak olan kontrast madde enjekte edip kalp damarlarının resmini çekiyoruz.

Koroner anjiyografide nereden damara girilir? Ağrılı bir işlem midir?

Koroner anjiyografi, genellikle el bileği veya kasıktaki atar damara girilerek yapılır. Hasta genel anestizi ile uyutulmaz, işlem sırasında hasta uyanıktır. Damara girilen yer local anestezi ile uyuşturulduğu için hasta ağrı hissetmez.

Koroner anjiyografi Riskli midir? İşlem ne kadar sürüyor?

Koroner anjiyografinin fayda ve riskler göz önünde bulundurulduğunda risk göz ardı edilecebilecek kadar azdır. Koroner anjiyografinin riski bir minimal invaziv cerrahi işlemin riskini aşmaz. Normal teşhis amaçlı koroner anjiyografi 15-20 dakikadan fazla sürmez, stent takılması gerekiyorsa işlem ortalama 35-45 dakika sürer. Stent yerleştirmede işlem bazen 1 saatten fazla sürebilir.

Anjiyografi ileri yaşlarda yapılabilir mi?

Anjiyografi işlemi her yaşta yapılabilir.

Anjiyo sırasında alınan radyasyonun zararı var mıdır?

Anjiyografi sırasında 6-7 görüntü alınır. Çekim sırasında alınan radyasyonun sağlığa zararı yoktur.

Anjiyodan sonar ne zaman normal işe dönebilirler?

Tanı amaçlı normal anjiyodan 24 saat sonra hastalar işlerine dönebilirler.

Anjiyografide hangi giriş yöntemi daha iyidir? Bilek mi? Kasık mı?

El bileğinden yapılan anjiyografide hastanın konforu daha iyi. El bilek anjiyografide kasık anjiyosundan sonra kullanılan kum torbasına ihtiyaç duyulmaz. Anjiyo sonrası hastalar ayağa kalkabilir, idrarını yapmaya gidebilirler. Damar giriş yerinde kanama gibi istenmeyen durumların oluşumu daha az. Kilolu hastalarında kasık girişimleri daha riskli olduğundan bilekten anjiyo bu riskleri düşürür. El bilek anjiiyosunda gerekiyorsa stent de takılabiliyor. Bu hastalarda kasıktan stent takılan hastalara göre kanama gibi komplikasyon oranları çok daha düşüktür. Stent takılmamışsa kasık bölgesinden anjiyo yapılan hastaları 4-6 saat, el bileğinden anjiyo yapılan hastaları ise 2 saat sonra genel durumu uygunsa taburcu edebiliyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r