DOLAR 32,2942 0.15%
EURO 34,9550 0.23%
ALTIN 2.425,840,19
BITCOIN 2184209-0,81%
Hatay
16°

AZ BULUTLU

03:33

İMSAK'A KALAN SÜRE

Marufoğlu: Mali Müşavirlerin mağduriyetleri giderilmeli

Marufoğlu: Mali Müşavirlerin mağduriyetleri giderilmeli

ABONE OL
1 Temmuz 2022 12:34
Marufoğlu: Mali Müşavirlerin mağduriyetleri giderilmeli
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hatay Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Jale Marufoğlu, enflasyon mağduru olarak nitelendirdiği mali müşavirlerin mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.

Marufoğlu konuyla ilgili yayınladığı basın açıklamasında; “Ülkemizde yaşanan ekonomik krizden en çok etkilenen kesimlerden birisi de biz muhasebeciler ve mali müşavirler olduk. Mali müşavirler mesleklerini sürdürebilmek için gerekli giderleri karşılamakta büyük zorluklar yaşamaktadırlar. Personel giderleri, kira, kırtasiye, kargo, elektrik, ulaşım gibi giderlerde meydana gelen olağanüstü artış pek çok meslektaşımız açısından varlık yokluk sorunu haline dönüşmeye başlamıştır. Pek çoğumuzun ayakta kalmasını neredeyse olanaksız hale getiren koşulların düzeltilmesi için acilen adım atılması gerekmektedir. Atılacak ilk adım ücretlerin resmi enflasyon farkı kadar artırılmasıdır. Hizmetlerin devamı için bu adım bir zorunluluk haline gelmiştir. Bizler ülke ekonomisi için önemli sorumluluklar üstleniyoruz. İşletmelerin, işçilerin iş ve işlemlerini aksatmadan yürütmek, kamu finansmanının akışının kesintisiz akışı için kesintisiz çalışıyoruz. Bizler pandeminin zorlu koşullarında da bu görevimizi aksatmadık. Şimdi iki yıllık zorlu sürecin ardından yükselen maliyetler karşısında varlık yokluk mücadelesi veriyoruz. Ocak 2022’de belirlemiş olduğumuz ücretlerimiz bugün için anlamını yitirmiştir. Örneğin, TÜİK verilerine bile göre elektrik faturalarımız yüzde 120, kırtasiye giderlerimiz yüzde 80, gıda giderlerimiz yüzde 76 oranında artmıştır. Resmi rakamlar bile bunu söylüyorken gerçek tablo daha da vahimdir. Ücretlerimiz hiç artmamış ama bunun karşısında giderlerimiz katlanarak artmıştır.

MALİ TATİLİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALDIRILMALIDIR

Bununla birlikte, birçok çalışan kesim haklarını yasal güvenceye kavuşturmak için mücadele ederken, mali müşavirler yasada olan haklarını kullanamayan meslek mensuplarıdır. 1-20 Temmuz tarihleri “mali tatil” olarak yasada yer almaktadır. Gerçekte ise böyle bir tatil yoktur. O yüzden bizler bu tatile “işlevsiz mali tatil” diyoruz. Ağır iş yükü, zorlu ekonomik koşulların büktüğü belimizi, yılın belirli bir zamanında doğrultmamıza fırsat verilmemektedir. Mali müşavirler ülke ekonomisi için çok önemli bir görevi yerine getirmektedir. Bu görevin yerine getirilebilmesi için Maliye Bakanlığı ücretlerde acilen düzenleme yapmalıdır. Yasada yer alan Mali Tatil hakkımızı kullanmamızın önündeki engeller kaldırılmalıdır. Bütün meslektaşlarımıza ve kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r