DOLAR 33,1257 0.05%
EURO 36,0729 0.28%
ALTIN 2.561,450,42
BITCOIN 22493701,25%
Hatay
25°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

MEDENİYETLER ŞEHRİNİN ÖZETİ: HATAY ŞEHİR MÜZESİ

MEDENİYETLER ŞEHRİNİN ÖZETİ: HATAY ŞEHİR MÜZESİ

ABONE OL
14 Aralık 2021 15:46
MEDENİYETLER ŞEHRİNİN ÖZETİ: HATAY ŞEHİR MÜZESİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Medeniyetler beşiği Hatay’ın tarihi, kültürü ve günlük yaşamını yansıtan Hatay Şehir Müzesi, eserleriyle ilgi topluyor.

Hatay’da 1948-2014’te Antakya Arkeoloji Müzesi olarak hizmet veren ve daha sonra içerisindeki eserlerin taşınmasıyla boş kalan taş bina, Şehir Müzesi’ne çevrildi. Hoşgörü kentinin tarihi taş binası Şehir Müzesi’ne dönüştürülmesinin ardından müzede, 6 bölümde kentin tarihçesi, ticareti, üretimi, günlük yaşamı ve yemek kültürü tanıtılıyor.

İnşasına 1934’te Fransız arkeolog Claude M. Prost’un tavsiyesi üzerine başlanılan ve Hatay’ın Türkiye Cumhuriyeti’ne katılmasının ardından 1948’de Antakya Arkeoloji Müzesi olarak hizmete giren taş binanın içerisindeki eserler, daha iyi sergilenebilmesi için 2014 yılında Hatay Arkeoloji Müzesi’ne taşındı. Yaklaşık 6 yıl boş kalan bina, yeniden turizme kazandırılması amacıyla yapılan yenileme ve çevre düzenlemesinin ardından ikinci kez müze olarak hizmete girdi. Ve bina yapılan restorasyonun ardından Hatay Şehir Müzesi olarak şehre yeniden kazandırıldı.

Ayrıca müzeye, daha önce Valilik binası içerisindeki Hatay’ın ana vatana katılmadan önceki ilk ve tek Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen’in ve o dönem Mecliste yer alanların bal mumu heykelleri ve kullandığı eşyaların bulunduğu Hatay Devlet Müzesi de taşındı.

Kültür ve turizmin başkenti olan Hatay,  5. müzesi olan Hatay Şehir Müzesi eşsiz bir yapıya sahip. Hatay adeta müzeler şehri. Şuan da Türkiye’nin en güzel şehir müzelerinden bir tanesini dergimiz aracılığı ile sizlerle buluşturuyoruz. Hatay Şehir Müzesi, İnsana yaşama sevinci veren, ferahlık duygusu veren, tarihin, kültürün, medeniyetin beşiği olan bir müze haline geldi.

Şehir müzeleri bulundukları coğrafyanın adeta belleği niteliğindedir. Müze de Hatay’ın günlük yaşamını, işleyişini, Tescillenmiş lezzetlerimiz olan künefe ve oruk yapılması gibi daha birçok eser yaşatılıyor.

Müze pandemi döneminde kısıtlı sayıda da olsa misafirlerini ağırlamaya devam ederken kısıtlamaların kalkması ile ziyaretçi akınına uğruyor.

MÜZEDE BULUNAN SALONLAR

Sergi Salonu 1 – Hatay’ın Tarihçesi, Genel Anlamda Hatay, Dinler,Bir aradalık temaları işlenmiştir.

Sergi Salonu 2 – Ticaret konusu teması işlenmiştir.

Sergi Salonu 3 – Üretim teması işlenmiştir.

Sergi Salonu 4 – Hatay Gündelik Hayat ve Giyim Kültürü, Hatay Evi Avlu Kültürü, Hatay Evi Hane Kültürü temaları işlenmiştir.

Sergi Salonu 5 – Hatay’ın Yemek Kültürü teması işlenmiştir. – Hatay Valiliği içinde bulunan Hatay Devlet Müzesi ek seri salonuna taşınarak gerekli düzenlemeler yapılmıştır.

Müze sabah 10:00 ile 17:00 arasında ziyaretçileri ile buluşuyor.

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r