DOLAR 32,6012 0.38%
EURO 34,8742 0.39%
ALTIN 2.494,660,42
BITCOIN 21275695,94%
Hatay
16°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ÖZAKDER BAŞKANI LEVENT ERDEM: “PIRLANTA GİBİ NESİLLER YETİŞTİRMEYİ HEDEFLİYORUZ”

ÖZAKDER BAŞKANI LEVENT ERDEM: “PIRLANTA GİBİ NESİLLER YETİŞTİRMEYİ HEDEFLİYORUZ”

ABONE OL
4 Temmuz 2022 14:01
ÖZAKDER BAŞKANI LEVENT ERDEM: “PIRLANTA GİBİ NESİLLER YETİŞTİRMEYİ HEDEFLİYORUZ”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hatay’da faaliyete bulunan Özel Anaokulları ve Kreşleri Derneği, adından sıkça söz ettiriyor.

Başkanlığını uzun yıllardır eğitim ile iç içe olan Okul Öncesi Eğitim Yöneticisi Levent Erdem’in yaptığı kısa adı Hatay ÖZAKDER, Okul Öncesi Eğitim alanında Hatay’ın en büyük Sivil Toplum Kuruluşu oldu.

Hatay Özel Anaokulları ve Kreşleri Derneği’ni yakından tanımak ve tanıtmak amacıyla bir araya geldiğimiz Başkan Levent Erdem, Özel Anaokulları, Kreş ve gündüz bakımevleri ile bu kurumlarda çalışan eğitimcilerin okulöncesi eğitim standartlarını yükseltebilmek adına kolları sıvadıklarını ifade etti.

İşte Detaylar;

Hatay ÖZAKDER Kurucu Başkanı Levent Erdem’i kimdir?

Altınöz’ünde doğdum. Ortaokulu Fevzi Çakmak’ta okudum.  Antakya Lisesi’nden mezun olduktan sonra lisans eğitimimi Gaziosmanpaşa Üniversitesinde tamamladım. Özel eğitimde uzun zaman çalıştıktan sonra okul Öncesi eğitim alanına geçiş yaptım. Okul Öncesi alanında danışmanlık ve bu alanda yöneticilik yaptım. Tabi bu süre zarfında çeşitli organizasyonlarda projelerde ve üniversite yıllarından beri başlayan öğrenci kulüp başkanlığı vb. şemalar içinde yer aldım bu tecrübelerle Hatay’a İlkokul Öncesi eğitim derneğini kazandırmaya vesile olarak bu alanda sektördeki birbirinden değerli arkadaşlarla ilkleri yapma fırsatı yakalamış olduk. Böylece hem dernek başkanlığı hem Okul Öncesi Eğitim Federasyonun Genel Sekreterliğini yürütüyorum. İngilizce ve Arapça biliyorum.

Hatay ÖZAKDER’in kuruluş sürecinden bahseder misiniz?

Hatay ilimizde büyük bir eksiklik olan Okul Öncesi Eğitim alanında ki örgütlenmenin tamamlanması açısından büyük önem arz eden dernekleşmenin gerekliliğine inanarak ilimizde faal olan tüm okul Öncesi Eğitim Kurumlarıyla iletişim haline geçerek bir çatı altında toplanmamız gerektiğini aktardık. Kabul gören bu teklif ile Hatay’da ki Aile, Çalışma ve sosyal Hizmetler Müdürlüğüne bağlı Kreş ve Gündüz Bakımevileri ile Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı bağımsız özel anaokulları kapsayacak şekilde bu alanda en fazla kurucu olan 16 kurucu üye ile bir yıl önce kuruldu. 5 üyeden oluşan yönetim kurulu ile faaliyetlerimize başladık. Derneğimizin merkezi Antakya’dadır.  Aynı zamanda Tüm Özel Okul Öncesi Eğitim Kurumları ve Çocuk Kulüpleri Dernekleri Federasyonu (TOKEFED) Kurucu Üyesidir. 

 Adana, Antalya, Aydın, İstanbul, Balıkesir, Kocaeli, Ankara, Hatay, Konya, Bursa 10 (on) okulöncesi eğitim derneği birleşerek birlikte yer aldığı olduğu bir platformdan TümOkul Öncesi Eğitim Kurumları ve Çocuk Kulüpleri Federasyonu kurulmuş federasyonun kurucu üyesi olmakla birlikte dernek başkanlığına aynı zamanda Federasyon Genel Sekreterlik görevi verilmiştir. Böylece Hatay ÖZAKDER ilimizi Okul Öncesi Eğitim alanında Federasyonda temsil eden tek dernek olma özeliğini taşımaktadır.

Ayrıca Federasyon bünyesinde çeşitli ziyaretler, çalıştaylar ve konferanslara katılım gösterilmiştir.

Derneğinizin misyonundan bahseder misiniz?

İlimizdeki Özel Anaokulları, Kreş ve gündüz bakımevleri ile bu kurumlarda çalışan eğitimcilerin okulöncesi eğitim standartlarını yükseltebilmek adına plan ve projeler yapmak, kurumlar arası birlik ve beraberliği sağlamak için faaliyetlerde bulunmak, Sektörün sorunlarına ses olabilmek adına gerekli görüşmeler yapmak bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara destek vermek istiyoruz. Ayrıca bu kurumlara çocuklarını yollayan velilerin sorunları durumunda köprü görevini oluşturmak ve çalışmalar yapıp daha iyi bir eğitim için çalışmalar yürüteceğiz. Tüm ilçelerimizden üyelerimiz mevcut. Derneğimiz Hatay İlinde ki, Hatay’da ki Aile, Çalışma ve sosyal Hizmetler Müdürlüğüne bağlı Kreş ve Gündüz Bakımevi ile Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Anaokulu kuruluşların nerdeyse tamamı  ile temasa geçmiş, Antakya, İskenderun, Dörtyol-Payas, Kırıkhan-Hassa, Defne, Reyhanlı ve Samandağ’da kurum temsilcileri ile  toplamda 10 toplantı icra ettik.  Hatay’da bulunan ortalama 105 Okul Öncesi Eğitim Kurumun tüm ilçelerde olmak üzere yaklaşık 60 kurumu resmi üye olarak derneğimize kattık.

Hatay ÖZAKDER olarak hedefleriniz nedir, önümüzdeki süreçte plan ve projeleriniz neler?

Ülkemizin ileriye dönük gelişimine yapılacak en büyük yatırımın “EĞİTİM”den geçtiğine inanıyor ve en önemlisi eğitimin ilk adımı olan “Okul öncesi kurumlarının ne kadar değerli olduğunun farkındalığını oluşturarak, bu yolda miniklerimizin eğlenerek öğrendikleri eğitim yuvalarımızın en iyi yerlerde olması gerektiğini savunuyoruz. Gönüllü olarak çıktığımız bu yolda tüm zorlukları aşıp, kaliteli eğitiminden ödün vermeyen kurumlarımızla hayalini kurduğumuz pırlanta gibi nesiller yetiştirmeyi hedefliyoruz. Sağlıklı bireylerin yetişmesinde aile ortamı, çevre ve nitelikli okul öncesi eğitim faktörlerinin çok önemli olduğunu bilerek, bu alanların daha sağlıklı ve güvenli alanlar olması için yerel ve ulusal kademelerde yapılan ve yapılacak olan çalışmalar etkin katılımla sağlamak istiyoruz. Çocuklarımızın eğlenerek öğrendikleri, kendilerindeki farklı tutum ve yetenekleri keşfederek deneyimledikleri Okul Öncesi Eğitimin, yaşamlarına olumlu yansımasını sağlayan kurumlarımızın her türlü sorun ve sıkıntılarını çözümleyecek sorunsuz işleyen okul-veli – kamu mekanizmasını hayata geçirebilmek ve tüm okul öncesi eğitim kurumlarının tek bir çatı altında toplanmasını sağlayarak, güç birliği oluşturmaktır. Okul Öncesi Eğitim personellerine yönelik eğitimler vererek akademik yeterliliklerine katkı sunmak adına farklı seminerler vermeye devam edilecektir. Ayrıca Hatay iline ilk defa Okul Öncesi Eğitim Zirvesini gerçekleştirdik.

Sektörünüzün sıkıntılarından bahseder misiniz?

Okul Öncesi Eğitimi öncelik olarak toplum nezdinde bakıcı olarak veya bir çocuğun sadece akşama kadar bırakılacak bir yer olarak algılanmaktan çıkılması gerek.

Okul Öncesi Eğitimi gelecek nesil için eğitimin ilk basamağı ve en önemli adımıdır. Okul Öncesi Eğitimi sadece milli eğitimin değil bunun yanında farkındalık adına belediyeler odalar ve STKlar çalışmalar İle destek vermesi ve dezavantajlı bölgelerde olmayan anaokulu varsa kurulmak İçin yardımcı olması elzem bir durumdur, ayrıca kurumlarımız aylık gelire tabi kurumlar bu sebeple pandemi döneminde ciddi yaralar aldı gelirleri durdu giderleri devam etti yeteri destek görmedi, bir diğer sıkıntılı durum dengesiz büyüyen kurum sayısı bu normalde kaliteyi artırması gerek ve biz fazla kurum olmasından asla şikayetçi değiliz ama uyguladıkları fiyat politikası, kurumlar arasında ciddi zararlar oluşturmakta bunun en büyük sebebi taban fiyat olmaması, taban fiyat kurumların daha nitelikli eğitim vermeye sevk edecektir. Bir diğer önemli durum kreş ve gündüz bakımevleri ile anaokulların çokça ortak paydaları olmasına rağmen farklı bakanlık çatısı altında olmasının yarattığı sıkıntılar geniş olarak ele alınabilir. Sektörün talebi kreş ve gündüz bakımevleri ile anaokulların tek çatı altında toplanması İle daha sağlıklı sonuçlar vereceği inancındadır

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r