DOLAR 33,0425 -0.01%
EURO 36,0968 0.31%
ALTIN 2.561,770,44
BITCOIN 22494361,48%
Hatay
25°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

REYHANLILI İHRACAT ŞAMPİYONU:  OSMAN OVALE

REYHANLILI İHRACAT ŞAMPİYONU:  OSMAN OVALE

ABONE OL
14 Eylül 2022 12:15
REYHANLILI İHRACAT ŞAMPİYONU:  OSMAN OVALE
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Röportaj: Buket SAĞIROĞLU

Fotoğraf: Recep DAĞDELEN

Türkiye genelinde 100bin ihracat firması arasında Osman Ovale Global İmport ve Export firması olarak 2021 yılında 32milyon 74bin 994 dolar ihracatla Türkiye’nin ihracat şampiyonları sıralamasında 864. Sırada yer alan 2021 yılında ise Reyhanlı’da vergi sıralamasın Global olarak 3. sırada Lojistik olarak 6. Sırada yer alan Osman Ovale fark yaratıyor.

Kurduğu lojistik dış ticaret ve kozmetik firmalarıyla sadece Hatay’ın değil Akdeniz bölge ekonomisine de önemli katkı sağlayan Osman Ovale, başta lojistik sektörü olmak üzere yaptığı yatırımlarla ilgili keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Osman ovale kimdir?

1977 yıllında Reyhanlı’da doğdum. Lise mezunuyum,45 yaşındayım bu işe 2009 yılında tır şoförlüğü ile başladım. 2018 yılına kadar tır şoförlüğüne devam ettim.2009 yılının temmuz ayında Osman Ovale Lojistik Firmasını kurduk.2016 yılına kadar lojistik sektöründe hizmet verdik. Ortadoğu bazlı çalışmaktayız.2016’dan sonra ticarete atıldık, tabi şoförlüğün verdiği çevre insanlara karşı bir güven sağladı. Sağladığımız güvenle mal tedariği işine girdik. Ciddi ihracat rakamlarına ulaştık. Daha sonrasında Osman Ovale Dış Ticareti kurmaya karar verdik. Yelpazeyi genişlettik de diyebiliriz.

Türkiye genelinde ilk 100 bin ihracat firması arasında 2021 yılında 864. Sırasında yer almışsınız bu başarıyı elde etmenizdeki en büyük etken nedir? Sizinle aynı meslek grubunda olan meslektaşlarınıza önerileriniz ne olur?

Öncellikle her zaman ifade ederim bize bu günleri yaşatan rabbime şükürler olsun. 2022 yılı hedefimiz ilk 300’de yer almak inşallah.  Ülkemiz için son nefesimize kadar mücadele edeceğiz. Durmak yok ihracata devam.

En büyük etken tabii güven sağlamak. Bizim için güven ticaretin %90 ‘ı dır. Parayla bir yere varamazsınız. %10 iş yapabilirsiniz. Güven sağladıktan sonra herkesin parası sizin olur. Biz bunu güvenle kazandık. Prensibimiz şu, biz Türk Cumhuriyetini, Türk Milletini dışarıda temsil ediyoruz. Bir Bakan gibi bir Cumhurbaşkanı gibi kendimizi görüyoruz. Hata yaptığımız zaman Türkler hata yaptı derler Osman hata yaptı demezler, bu bilinçle çalışıyoruz. Verdiğimiz sözleri zamanında yerine getirdiğimizde başarı elde etmemeniz mümkün değil.

İhracat alanında ödül almakla kalmayıp, kozmetik sektöründen hızla atak yapan firma olarak ödül alarak başarılarımızı taçlandırdık. Çok hızlı ilerliyoruz. İnşallah daha iyi yerlere geleceğiz. Biz ihracat aşığıyız. Genelde ürettiğimiz ürünü de ihracata veriyoruz. Dış ticarette de 7-8 partner olduğumuz firmamız var. Brezilya, Amerika, Almanya, Dubai, İran, Irak yelpazeyi de genişletiyoruz. İran’da ki Irak’ta ki partnerlerimiz talepleri veriyorlar, biz tedarikleri sağlıyoruz çalışmamızı bu şekilde devam ettiriyoruz.

Lojistik firmasının yanında RASUS Kimya ve Kozmetik olarak sektöre 2020 yılında hızlı bir şekilde giriş yaptınız. Geldiğiniz süreç nedir?

Bu işe girmemizi sağlayan pandemi sürecinde temizlik ürünlerine olan talep ve rağbetti. Kurulduğu günden bu yana temizlik kozmetik ve kişisel bakım ürünleri üretimi yapan Rasus Kimya Temizlik Ve Kozmetik, 2020 yılı itibari dünya standartlarında, sağlığa zarar vermeyen, çevreye dost ve insan hayatını kolaylaştıran kişisel bakım ve temizlik ürünleri üretmektir. Hedefimiz ise; kaliteli ürünleri uygun fiyata tüketiciyle buluşturmaktır.

Temizlik ürünleri hayatımızın bir parçası oldu. Yeme, içme ,giyim kadar önemli bir sektördür.  Ticaret biryana üretime bir yerden başlamamız gerekiyordu. Tercihi bu sektörden yana yaptık. Bu geldiğimiz süreçte 1 sene boyunca kurulum aşaması oldu. İlk etapta laboratuvar kurduk. Gaziantep’te laboratuvarı olan ilk firma biziz. Önce laboratuvarda ürünün üretiyoruz, belli testlerden geçtikten sonra, kendi çevremizde 3-4 ay tüketicilere dağıtıyoruz. Onay aldıktan sonra piyasaya sürüyoruz. Şuan ihracat endeksli çalışıyoruz. Bizim ürünlerimiz Hatay genelinde (iç piyasa da)3 -4 zincir markette var.

Ar- Ge ve Üretim departmanımız, alanında uzman kimyager ve başarılı mühendislerden oluşmaktadır.

Sürekli gelişen dünya trendleri ve teknolojilerinin izinden giderek, üstün kalite anlayışı ve insan sağlığını hedef gözeterek ürettiğimiz ürünler, kısa sürede insanların hayatlarının birer parçası olmuştur. Bu nedenle; ürünlerimizi tüketicilerin öneri ve tercih sebeplerini baz alarak, her zaman daha kaliteli, daha sağlıklı ürünler üreterek, insanların hayatlarını her zaman kolaylaştırmak istemekteyiz. Tüm çalışmalarımız; dünya genelinde en çok tercih edilen markalar arasında olmak hedefiyle yapılmaktadır.

Tüketici memnuniyetini en üst düzeyde tutmak için, “sürekli gelişim ve sürekli değişim” ilkeleri ile AR&GE çalışmalarına devam etmektedir. Bunun sonucunda oluşturulan kalite standartlarını uygulayarak kimya sektörüne innovatif yeni ürünler ve hammaddeler kazandırmaktır.

Yurt içi ve yurt dışı pazarlarda kaliteli, hesaplı ve yeni ürünlerle sektöründe lider firma olmaktır.

Aynı zamanda daha önce bahsettiğim gibi kozmetik alanında da “Sektöre En Hızlı Giren Firma” ödülünü alarak vizyon ve misyonumuzu bir kez daha ortaya koyduğumuza inanıyorum.

Firmanız bünyesinde kaç ürün var? İhracat demişken de, İhracatta ürünlerinizi hangi ülkelerle buluşturuyorsunuz?

Şuanda 19 ürün var. Ürünlerimiz A kalite Antakya’da birkaç zincir markette bulunuyor. İç piyasayı deneme amaçla girdik. İç piyasa çok yorucu, inşallah daha iyi olacak. 19ürün üretime hazır durumda 7-8 kalemi üretimde 9’u da ekleyeceğiz. Şampuan, losyon, çocuk şampuanı, yüzey temizleyicileri, oda parfümü, bunların hepsinin testleri bitmiş durumdadır.

Bizim kurduğumuz tesis tam otomatik, sadece paketleme elle yapılıyor. Libya’ya bayiliğini verdik. Bahreyn Irak ‘a da bayilik vermeyi düşünüyoruz. Ürünlerimize yüksek oran da bir talep var. Süreç hızlı ilerlemiyor, o yüzden biz de emin adımlarla ilerliyoruz. Bunların piyasada tutunması için zamana ihtiyacımız var. Bunu göz önünde bulunduruyoruz. Hedefimiz şuanda ilk beş yılda ürünlerimiz dünyanın en az 3 te 2 sine tanıtmamız gerekiyor. Balkanlar da Avrupa’ya hitap edecek tesisler kurmak en büyük hedefimiz. Siyasi krizler direkt ticareti etkiliyor. O yüzden biz orada üretim yapmayı hedefliyoruz. Dünyanın her yerinde bulunmak istiyoruz.

İhracat yaparken yaşadığınız sıkıntılar nelerdir?

Cilve gözü Sınır Kapısının kapanmasıyla ilk etapta etkilendik, Tabi ki yılmadık pes etmedik, güzergâhlarımızı değiştirdik. Rekabet ortamı daha da arttı. Gerçekten özellikle Hatay iş adamlarıyla gurur duyuyorum. İmkânsızları başardık. Şuanda lojistik sektörü de kendini toparladı.

Lojistik anlamında ne gibi sıkıntılar yaşıyorsunuz? Ya da sektörün sorunları nelerdir? Çözüm önerisi konusunda neler söylersiniz?

Dünyadaki bütün ekonomik sıkıntılar siyasi sorunlardan doğuyor. Türkiye’nin şuan dış ülkelere karşı dik duruşu oldukça önemli. Biz de Cumhurbaşkanımızın bu duruşunu destekliyoruz. Özellikle Ukrayna- Rusya arasındaki sıkıntı da Türkiye’nin tavrı oldukça önemliydi. Tahmin ediyorum ki bu yıl sonuna kadar bunun ekonomik olarak faydalarını göreceğiz. Çünkü Rusya’nın da Ukrayna’nın da  tek nefes alabileceği yer Türkiye. Rusya’nın etrafındaki Gürcistan yada diğer ülkeler bizim verebileceğimiz hizmeti veremez. Türkiye şuan bir lojistik üssü. Deniz taşımacılığı, hava taşımacılığı, kara taşımacılığı olarak Dünyanın ilkleri arasında yer alıyor. Bu yüzden oldukça gururluyuz ve devletimizin her zaman yanındayız.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r