DOLAR 33,1061 0.08%
EURO 36,0637 -0.28%
ALTIN 2.571,81-1,11
BITCOIN 2114480-1,55%
Hatay
25°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

RTSO, ESNAFIN ÇIKARLARI GÖZETİLİYOR

RTSO, ESNAFIN ÇIKARLARI GÖZETİLİYOR

ABONE OL
14 Eylül 2022 12:31
RTSO, ESNAFIN ÇIKARLARI GÖZETİLİYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Röportaj: R.Seren DAĞDELEN

Foto: Recep DAĞDELEN

Geçtiğimiz yıllarda kişi başına düşen Milli Gelir Sıralamasında Türkiye’nin en zengin ilçesi olan Reyhanlı’da ticari gelişmeleri Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası (RTSO) Başkanı Necmettin Zaroğlu’ndan dinleyeceğiz.

Hatay, turizm ve hoşgörü şehri olmasının yanında aynı zamanda önemli tarım kentlerimizden biri. Bereketli topraklara sahip Amik Ovasında yetiştirilen bitki buğday, pamuk ve mısır, en önemli ürünler arasında. Yine son dönemde çekirdekli meyve ve örtü altı ürünler de ekilmeye başlanarak çiftçilerin alternatif ürüne yöneldiğini söylemek mümkün.

Ayrıca Reyhanlı’nın yanıbaşında bulunan Cilvegözü Sınır kapısı ise Ortadoğu’ya açılan ihracat noktasında önemli bir gelir kapısı idi. Ancak Suriye Savaşı ile baş gösteren sıkıntılar Reyhanlı’nın tüm ticaretini olumsuz yönde etkiledi. Detayları; Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necmettin Zaroğlu anlatıyor.

Reyhanlı’da odanıza kayıtlı kaç meslek grubu var?

Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odasında yedi meslek grubumuz var. Bunlar başta bölgemizin lokomotifi olan tarım, ithalat ve ihracat, lojistik, ulaştırma, inşaat, Finans, gıda sektörlerinden oluşuyor. 2000 civarında kayıtlı üyemiz var.

Reyhanlı ‘da tarımda son gelişmeler ne durumda?

Reyhanlı’da tarım olmazsa olmazımız bölgemizde endüstriyel bitkiler dediğimiz pamuk, mısır ve buğdayın dışına çıkamıyor. Reyhanlı barajımız ilçemizde tamamlanmasının bölgenin ikliminde büyük bir değişim gerçekleşti. Sonrasında örtü altı muz üretimine başladık. Şuan muz üretiminde Antalya, Mersinden sonra Hatay 3. İl durumuna geldi. Çekirdekli meyvelerde çok büyük artış sağlandı. Hatay yaş sebze ve meyve üretiminde hatırı sayılır bir konumdadır. Nektarı kayısı gibi meyvelerimiz turfanda gibi en erken yetişen iller arasındayız.  Ülke ekonomisine de ayrıca çok büyük istihdam sağlamaktadır.

Malum on iki yıldır komşu ülkemiz Suriye’de yaşanan olayların Reyhanlı’ya ticaret anlamında nasıl bir yansıması oldu? Esnaflar arasında herhangi bir sıkıntı yaşandı mı?

Coğrafya kaderdir. Esnaf arkadaşlarımızın bu süreçte zaman zaman rekabet sıkıntısı oldu. Bu insanlar kendi bölgelerine dönecektir diye bekliyoruz. Bu sürecin sonlandırılmasıyla ilgili hükümetimizin ciddi çalışmaları olduğunu da görüyoruz. Ekonomimize ciddi manada katkı sağlayan firmalarımızda var.n500 ‘ün üzerinde Suriyeli iş insanı var.

Hemen yanı başınızda Cilve gözü Sınır Kapısı var, kapının kapanmasıyla ihracat yapan firmalara bu nasıl yansıdı? Son durum nedir?

Cilve gözü Sınır Kapısı sadece Suriye olarak değil Arap yarımadasının işlem hacminin gerçekleştiği Türkiye’nin en önemli sınır kapılarından biridir. Bu durum 2011 yılında başlayınca karşı tarafta güvenli ve muhatap olunan bir devlet olamayınca sınır ticaretimiz maalesef ki bitti. Buda bölge ticaretini olumsuz yönde etkiledi. Bu bölgede yaşayan iş insanları haklı olarak farklı bölgelere yönelmeye başladılar. Bu süreçte çok firmamız yara aldı. Bu sürecin bir an önce son bulmasını bekliyoruz. Sürecin tamamlanmasıyla Türkiye için çok önemli olan Ortadoğu pazarı da hareketlenecektir.

Oda olarak yaptığınız faaliyetler nelerdir?

Gastronomi şehri Hatay’da Reyhanlı humusunu tescilledik. Tuzda Tavukla ilgili müracaatımızı yaptık. Bu yemeğimizin de coğrafi işaretini almak için uğraşıyoruz. Ayrıca bu bölgede yapılan tarımsal değerlerimizi tanımakla ilgili fuarlar düzenliyoruz. Bizim Odalar Birliği’nin düzenlemiş olduğu YÖREKS (Yöresel Ürünler) fuarında bölgemizin önemli değerlerini fuarımıza taşıyıp oradaki ticari değerlerimizi tanıtmaya çalışıyoruz. Bu bölgede yaşayan iş insanlarımızın devletimizle ilgili sorunlarını çözüm noktasında elimizden geldiğince takip etmeye çalışıyoruz. Mültecilerle ilgili Sosyal Sorumluluk projelerimiz var. Dil kursları, yeni iş yeri açacak olan işletmelere, genç girişimcilere, kadın girişimcilere, bir takım projeler yaptık. Sektörel olarak üniversitemizle irtibat halinde olup bölgesel olarak tarım, finansla ilgili konferanslar düzenliyoruz. Amacımız üyelerimize destek olmak.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r