DOLAR 32,2125 0.02%
EURO 35,0204 0%
ALTIN 2.511,040,43
BITCOIN %
Hatay
16°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ŞAHİN’DEN MEKTUP VAR

ŞAHİN’DEN MEKTUP VAR

ABONE OL
25 Mart 2022 16:56
ŞAHİN’DEN MEKTUP VAR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sevgili Hataylı hemşehrilerim, kıymetli kadınlar, değerli çocuklar ve gençler,

Bugün yaşadığımız ve ülkemizi karanlığa sürükleyen bu tabloyu hak etmiyoruz. Yıllardır kadın hakları için mücadele veriyoruz. Bu mücadelenin önemli durakları oldu. Birincisi ve en önemlisi hepimiz için tabi ki Cumhuriyet’tir.

Cumhuriyet’i borçlu olduğumuz Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, bizlere eşitlik ve özgürlük fikrini miras bıraktı. Güçlü bir millet olmanın yolunun kadınların her alanda yükselmesini sağlamak olduğunu ifade eden Atatürk, ailede kadın erkek eşitliğinin sağlanması, evlilikte resmi nikâh zorunluluğu, tek eşle evlilik esası, kadınlara istediği mesleğe girebilme hakkı, miras ve boşanma konularında eşitlik, seçme ve seçilme hakkı, eğitim alma hakkı gibi bir dizi eşitliği içeren hakkı birçok dünya ülkesinden önce tesis etmiş ve uygulanması için büyük çaba sarf etmiştir. Atatürk’ün “Ey kahraman Türk kadını, sen yerlerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.”,Bir toplum, bir millet erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir. Mümkündür ki, bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça, diğer kısmı göklere yükselebilsin!” sözleri bugün de yolumuzu aydınlatmaktadır.

Ancak ne yazık ki bugün ülkemiz Atatürk’ün “Bir toplum, cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur. Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi, kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurdur.” diyerek belirttiği eşitlik fikrinden oldukça uzak bir anlayışla yönetilmektedir. İşte bu ihmal ve kusur nedeniyle bugün eşit ve özgür bir birey olma ruhu yaşatılamadığı ve bu yönde gerçekçi bir politika üretilemediği için ülkemiz Dünya Ekonomik Forumu Küresel Toplumsal Cinsiyet Açığı Endeksi raporuna göre 156 ülke içerisinde 133’üncü sırada yer almakta, ekonomik katılım ve fırsatlarda 140’ıncı sırada, eğitime erişimde 101’inci sırada, sağlık ve yaşam süresinde 105’inci sırada, politik güçlenmede 114’üncü sırada, OECD Toplumsal Kurumlar ve Toplumsal Cinsiyet Endeksi 2019 raporuna göre %25 eşitlik değeriyle düşük ayrımcılık kategorisindeki ülkeler arasında, 120 ülke arasında 58’inci sırada bulunmaktadır. Dünya Ekonomik Forumu tarafından Türkiye’de kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olması için 100 yıl, ücret eşitliğine erişebilmesi içinse 217 yıl geçmesi gerektiğini ifade ediliyor. Bu verilerin de ortaya koyduğu üzere ülkemiz cinsiyet eşitliğini sağlamaktan oldukça uzak bir noktadır.
Böylesi bir ortamda toplumun yarısını oluşturan kadınların eğitimden siyasete, istihdamdan sağlığa kadar birçok alanda eşitsizliğe ve ayrımcılığa maruz kalmadığı, her alanda eşit ve özgür hissedebildiği bir Türkiye’nin özlemini kuruyor ve bunun için mücadele ediyoruz. Bu mücadelede yalnız olmadığımızı, bütün kadınların ve Atatürk’ün milli ruhuna sahip toplumun yanımızda olduğunu bilmek, inanmak ve mücadelemizi birlikte büyütmek istiyoruz. 

Gelin hep beraber güzel bir Türkiye’de yaşayalım diyoruz. Sorup, sorgulayıp, sorgulatalım ve çağın şartlarına uygun kendimize yaraşır eşit ve özgür bir ülkede hep beraber yaşamanın ilk adımlarını atalım. Bizi yönetecek insanları seçerken seçme ve seçilme hakkımızı ehil kullanarak yapalım.

Bir olalım, güçlü olalım, diri olalım.

Yüce Atatürk’ün söylediği gibi “Milletimiz güçlü bir millet olmaya azmetmiştir. Bunun gereklerinden biri de kadınlarımızın her konuda yükselmelerini sağlamaktır. Bundan dolayı kadınlarımız ilim ve fen sahibi olacaklar ve erkeklerin geçtikleri bütün öğretim basamaklarından geçecektir.” Sözündeki gibi her geçen gün azmimizi daha da yükselterek, ilime, bilime, kültüre ve sanata daha çok sarılarak aydınlık bir geleceği hep birlikte tesis edeceğiz. Bu kararlılıkla mücadelemizi hep birlikte sürdürelim.

Çocuklarımız güneşli günler görsün diye

Karanlıktan aydınlığa giden yolda

Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa…

Biz kadınlar korkmayacağız, yılmayacağız, inadına özgürlük ve eşitlik mücadelemiz devam edecek.

Sizin bu mücadelede sesiniz, Ankara’da nefesiniz olarak sizleri saygı ve sevgiyle kucaklıyorum.  

Av. Suzan ŞAHİN

CHP Hatay Milletvekili

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Üyesi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r