DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 21145882,33%
Hatay
°

04:36

İMSAK'A KALAN SÜRE

SANATA DAİR: HAAS MOSAIC

SANATA DAİR: HAAS MOSAIC

ABONE OL
9 Şubat 2022 14:12
SANATA DAİR: HAAS MOSAIC
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hatay’da binlerce yıldır tarihi günümüze taşıyan dünyada önemli bir yere sahip olan ve hammaddesi doğadan çıkarılan taşlarla yapılan mozaik sanatının değeri gün geçtikçe artıyor.

M.Ö. 3000 yılından günümüze ulaşan ender sanatlardan biri olan Mozaik sanatını en iyi şekilde yaparak tarihi yansıtan Haas Mozaik, Mozaiğin Başkenti Hatay merkezli, faaliyetlerine devam ediyor.

Dünya’nın ve Türkiye’nin çeşitli ocaklarından temin edilen rengârenk doğal taşlar eserlere canlılık katarken sizlere en güzel şekilde sunan Haas Mozaik, yaşam alanlarında, ev dekorasyunu ve tablolarda yansıtıyor.

İşe bir hayalle küçük çapta başlayarak dünyanın birçok ülkesine yaptıkları mozaikleri ulaştıran, Mozaik sanatının doğallığına doğal taşlarla ince işçiliklerini katarak hep iyiyi ve yeniyi geliştirerek sunan Haas Mozaik İşletme Sahibi Mustafa Karabay, başarılarının sırrını dergimize anlattı. İşte detaylar;

Avlu: Öncellikle sizi yakından tanıyabilir miyiz?

Mustafa Karabay.  1975 yıllında Hatay’da doğdum. Evliyim. 3 çocuk babasıyım. 2011 yıllında mermer ihracatçılığına başladım. Yurt dışında zaten mermer ticareti ile meşguldüm ve bir şekilde bağlantılarımı korumayı başarmıştım. 2014 yılında HAAS TAŞ SANATLARI firmasını yabancı ortaklarla birlikte kurdum. İlk aşamada ihracata devam ettim. Yalnız MOZAİK kafamda hep hayal idi. 3-5 usta ile küçük çapta atölye kurdum ve 1 yıl boyunca zararına çalıştık. Anladım ki mozaik pazarlamak çok enerji gerektiren bir iş. Anlayan kitle %1. Pes etmedim 5 ustayı 25’e çıkarttım. Üretimi 5 kat arttırarak büyük risk aldım. İyi ki almışım. Fuarlar, reklamlar, satış noktaları, yurt dışı seyahatleri pazarlama müthiş bir tempo gerektiriyor.  Durmak yok yalnız aynı tempoda yola devam ediyoruz.

Avlu: Mozaik nedir? Hangi işlemler gerekiyor?

Moza = parçalar, İk  = küçük anlamına geliyor. Yunanca kelimedir mozaik… Dünyanın her yerinden mermer ve taşları temin edip atölyemize getiriyoruz. Devasa blokları 1 cm 1 cm parçacıklara keserek sektörün en büyük birimi olan tonlarca blokları en küçük birimi mozaik kalemlerine dönüştürüyoruz. Devreye burada usta eller giriyor. Sanatçılarımız her bir küçük parça taşları sihirli elleriyle ahenkli bir şekilde diziyorlar. 1 m2 de yaklaşık 10 bin parça taş var ve bu taşların her biri elden geçmiştir. Ustalarımızın eğitimini biz üstleniyoruz.

Avlu: Kaç satış noktası ve atölyeniz var? Firmanızda kaç kişiyi istihdam ediyorsunuz?

 • Ana mağazamız 300 m2 Güzelburç ta
  • Neccar mağazamız 290 m2 Neccar Cami yanında
  • Satış şubemiz Kurşunluhan Uzun Çarşısında
  • Ana mozaik atölye 160 m2 olarak Üzümdalında
  • Mini takı atölyemiz 160 m2 Neccar mahhallesinde
  • Güzelburç ve Üzümdalı olarak da 2 adet kesim atölyemiz bulunmaktadır
  Şu an 4 idari personel 4 satış danışmanı 2 hocamız 3 tasarım ve proje personeli 4 kesim atölyesi 3 ustabaşı ve 30 mozaik ustamızla birlikte toplam 50 personelimiz var.

Ayrıca takı sektöründe de varız.

Avlu: Mozaik sanatında pazar gücü nasıl gerçekleşiyor? Sizin aracılığınızla Hatay Mozaikleri hangi ülkelere ulaşıyor?

Aylık üretimimiz 250-300 m2’dir. Buda 2.5 ile 3 milyon arası taş diziyoruz anlamına gelir. Bu yılsonu hedef 350-400 m2’dir.  Pazarımız 40%nı Türkiye, 60% yurt dışı oluşturuyor.

Yurt dışında birçok ülkeye mozaiklerimizi ulaştırıyoruz. Bu ülkelerin başında Amerika, Kanada İngiltere, Fransa, Hollanda,  Almanya,  Azerbaycan, Tacikistan, Rusya, Sırbistan, Bulgaristan, Katar Suudi Arabistan, Dubai ve Mısır’da çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki süreçte ise hedefimizde uzak doğu ülkeleri olan Afrika, Avustralya ve Güney Amerika var.

Avlu: Başarınızın sırrını nasıl özetlersiniz?

Bu işi bir sektör haline getirerek istihdam açısından da oldukça elverişlidir. Çünkü makineleşmek gibi bir lüksümüz yok. Hepsi el yapımıdır. El demek; insan demek, emek demek, iş gücü demektir Üretimi hızlandırarak özel dokunuşlar yapıyoruz. Reklam ve tanıtım da başarımızın bir sırrı diyebiliriz.Aksesuar alanında ise nadir güzellikte parçaları oluşturmak için 1-3 mm’ye kadar yarı değerli taşları kesip yapılandırıyor. Binlerce yıldır birçok medeniyete ev sahipliği yapan Hatay’da, kazılarda çıkarılan sayısız mozaiğin minyatürlerini yaparak yaşatmaya çalışıyorlar.

Mikro mozaik tekniği ile elektronik mikroskoplarla takılara, çantalara ve aynalara minik minik mozaikleri işleyerek görenlerin büyük beğenisini topluyor. Birbirinden özel haas jewel ürünleri online mağazasından ziyaret edebilir ve satın alabilirsiniz.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r