DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22041160,36%
Hatay
30°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ŞANVERDİ İLE A’DAN Z’YE

ŞANVERDİ İLE A’DAN Z’YE

ABONE OL
14 Aralık 2021 14:36
ŞANVERDİ İLE A’DAN Z’YE
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, Amik ovasındaki çiftçilerin sıkıntısını, Reyhanlı Barajında gelinen son durumu, Cilvegözü Sınır Kapısının kapatılmasının ardından ihracattaki gerilemeyi, Suriyeli misafirler üzerinden yapılan muhalefet söylemlerini,  Hatay’ın neredeyse tamamında yaşanan su problemlerini ve AK Parti’nin 2023 giden yolda Hatay Büyükşehir Belediyesini Gönül Belediyeciliğiyle buluşturma hedeflerini anlatıyor.

Hüseyin Şanverdi kimdir?

1963 Hatay Reyhanlı doğumluyum. İlk ve Ortaokulu Reyhanlı ilçemizde tamamladım. Anadolu Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun oldum. 1989 yılında ticarete atılarak 1999’da da Çırçır ve prese fabrikası kurup pamuk, mısır ve buğday ticareti ile uğraşmaya başladım. 1991 yılında Refah Partisi ile siyaset hayatım başladı. 1994 yılında ise Reyhanlı Belediye Meclis Üyeliğine 1996 yılında ise Refah Partisi Reyhanlı İlçe Başkanlığına seçildim. 2001 yılında AK Parti Reyhanlı kurucu ilçe başkanlığı görevini üstlenerek 2004 yılında AK Parti’den Reyhanlı Belediye Başkanı seçilerek üç dönem üst üste yani 14 yıl bu görevi yürüttüm. 2015-2018 yılları arasında Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekilliği yaptım. Şuanda da 27. Dönem AK Parti Hatay milletvekili olarak siyasete aktif bir şekilde devam etmekteyim. Ak Parti Genel Merkez de Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı olarak görev yaptım. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Tarım Orman Ve Köyişleri Komisyonu Üyesi aynı zamanda Parlamentolar Arası Irak Dostluk Grup Başkanı olarak görev almaktayım

 

Sizde Reyhanlılı bir çiftçi olarak yıllardır çiftçinin kanayan yarası olan sulama sorunu Reyhanlı Barajı ile birlikte % 60 çözüldü. Ancak çiftçiye su verilmiyor? Son durumu nedir? Önümüzdeki yıllarda çiftçi rahat bir nefes alabilecek mi?

Amik ovası çiftçilerimizin, sulama ile ilgili sıkıntılarının çözülmesi için Reyhanlı Barajımız olmazsa olmazımız. Beş milletvekilimizle birlikte göreve geldiğimiz ilk günden itibaren bu konuda büyük bir çaba harcadık. Cumhurbaşkanımız destekleriyle de elhamdülillah 2019 yılı sonunda barajı tamamladık ve 2020 başında da barajımız su tutmaya başladı.

Karasu nehri üzerinde kurulacak olan 1 adet regülatör, 2 adet tünel ve 36 km iletim kanalı vasıtasıyla Kahramanmaraş’ın dağlarındaki suyu Reyhanlı barajına ulaştırma çalışmaları hızla devam ediyor ve inşallah en kısa zamanda bu suyu amik ovasının hizmetine sunacağız.

Aynı zamanda Reyhanlı barajı suyu amik ovasındaki 585 bin dönüm arazinin sulanabilmesi ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. Bu kapsamda iki etabın ihalesi yapıldı, ihale kapsamında olan toplulaştırma ve kapalı devre sulama sistemi çalışmalarını hızlandırıyoruz.  İki yıl içerisinde hem toplulaştırma hem de kapalı devre sulama sistemini tamamlayıp çiftçilerimizin hizmetine sunmayı hedefliyoruz. Kapalı devre sulama sistemini hizmete açtığımızda çiftçimiz daha düşük maliyetle daha fazla üretim gerçekleştirecektir.

 

Amik ovasındaki çiftçi son yıllarda alternatif ürüne yöneliyor. Önümüzdeki süreçte Amik Ovasında yetişen pamuk ve buğdayın ekim oranları düşüşe geçecek mi? Düşüşe geçerse ülke ekonomisine ne derece zarar verir?

Pamuk

Hatay ili tarımında önemli bir yere sahip olan ve il için stratejik ürün kabul edilen pamuk tarımında 2020 sezonu bir önceki yıla göre gerek verim gerekse fiyat yönünden üretici açısından daha iyi geçmiştir. Amik Ovası ılıman iklimi sayesinde yıl boyunca bitkisel üretim yapılması mümkündür. Ovada tarla bitkileri üretimi yapılan alanlarda en fazla ekimi yapılan bitkiler buğday, pamuk ve mısırdır. Pamuğun, ülke ekonomisine kattığı istihdam, oluşturduğu katma değer ile en stratejik öneme sahip üründür. İşlenmesiyle çırçır sanayisine, lifiyle tekstil sektörüne, çekirdeği ile yağ ve yem sanayisine, kağıt sanayisine ham madde oluşturmaktadır. Pamuk genelde katma değer oluşturan bir üründür.

Özellikle destekleme Fiyatlarındaki artış ve havza bazlı üretim modeli kapsamında önemli girdilerde Mazot ve Gübre destekleme ücretlerinde iyileştirmeler yapılmasını yönünde girişimlerde bulunduk ve hükümetimizin de desteği ile girişimlerimiz sonuç bularak Hatay ilinde yaptığımız üretimler karlı hale getirilmiştir. Türkiye dünyada en fazla pamuk yetiştiren on ülke içerisinde yer almaktadır. İlimiz ülke genelinde pamuk üretiminde 3. sırada yer almaktadır. İlimizde 2015 yılından itibaren pamuk ekim sahaları artarak devam etmiştir. 2017 yılında pamuk ekim alanı 518.000 dekar ve ortalama verim dekara 550 kg olarak gerçekleşmiştir. 2018 yılında bu alan artarak 522.000 dekara yükselmiş olup bu alandan 261.000 ton civarında pamuk hasat edileceği tahmin edilmektedir. Tüm çiftçi ve tarım çalışanlarımız ile de sıklıkla görüşmeler yaparak en verimli ve üretimin hızlanması için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.

Buğday

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 3 çeşit yerli tohum ekili araziden buğday hasadı yapıldı. Bölge ürünlerinin verimliliği ve çeşitliliğine katkı sağlamak amacıyla Hatay’da 8 dönümlük alana ekilen tohumlar için hasat etkinliği düzenlendi. Etkinlikte 13 Yıldız Tohumculuk tarafından ekmeklik ve makarnalık olarak geliştirilen ‘Beyaz-1’, ‘Serince’ ve ‘Cudi 63’ yerli buğday çeşitleri biçerdöverle hasat edildi.

Yerli ve milli tohumların tanıtımı için Hasada katılan Türkiye Tohumcular Birliği Başkan Yardımcısı (TÜRKTOB) ve Bitki Islahçıları Alt Birliği (BİSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Eser, Hatay’a geldi. Hatay ilimize ilk defa geldiğini ve edindiği bilgiler ışığında da bölge tarımı için oldukça güzel gelişmeler olduğunu rekolte bazında üretimin daha fazla artacağını söyledi. Tüm yetkililerimiz bu vesile ile de Hatay ilimize davet ediyorum. Hatay’ın zengin topraklarını birebir görmelerini istiyorum.

Amik Ovası’nda kullanılacak yerli ve milli buğday çeşitlerinin bölge çiftçimiz için oldukça rahatlatıcı bir süreç olacak. Burada kullanılacak tohumlarımız yapısı itibariye çiftçilerimizin maliyetlerini oldukça düşürecektir. Tüm Türkiye’de ekilebilecek bir çeşit olarak öne çıkıyor. Bugün hasadı yapılan yerli buğday çeşitlerimizde diğer tohumlara oranla rekoltede yüzde 40 artış görüldüğünü belirtmek isterim. Çiftçilere hayırlı olmasını dilerim.

Suriye savaşı başladığından itibaren Cilvegözü Sınır Kapısı’nın kapatılmasıyla ihracat rakamlarında geriledik. Hatay, tekrar eski günlerdeki gibi ihracatta yükselme hedefine ulaşacak mı?

Türkiye’de ilk 1000 arasında yer alan Hataylı 13 şirket bulunmaktadır. Yapmış olduğumuz OSB girişimleri ile hem Hatay’ın sanayisinin gelişimini planlıyoruz hem de ihracatçıların artacağını düşünüyoruz. Bununla birlikte;

Temmuz 2014’ten bu yana Suriye’deki ihtiyaç sahiplerine tıbbi ve cerrahi malzemelerin de dâhil olduğu insani yardım dağıtımı için 38,644 Kamyon ve tır Cilvegözü ve Öncüpınar sınır kapılarından geçişi sağlanmıştır.

Bu kamyonların %87’si yani 33.376’sı Cilvegözü sınır kapısından geçmiştir.

Nitekim BM Güvenlik Konseyi’nin 10 Temmuz 2021 ve 2533 numaralı kararı ile bundan böyle Suriye’ye geçiş sadece Cilvegözü sınır kapısı üzerinden gerçekleştirilecektir.

Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Hatay’daki Cilvegözü Sınır Kapısı’nın BM yardımları için yetkilendirilmesi kararının 12 ay boyunca uzatılmasını memnuniyetle karşıladık.

 

Son günlerde özellikle Suriyeli mülteciler üzerinden muhalefetin yaptığı siyaseti nasıl karşılıyorsunuz?

Her şeyden önce Suriyeliler gitsin demek bir politika önerisi değil. Nasıl gidecekler??? Nereye gidecekler??? Sorularının cevabı yok. “Suriye’de savaş bitti, barış geldi. Kusura bakma kendi memleketlerine gitsinler. Ne işleri var burada” cümleleri tam bir aymazlık örneği.  Esed rejimi ile uzlaşarak Suriyeli mültecilerin ülkelerine döneceğini söylemek dış politikanın çok katmanlı yapısını tümden görmezden gelmek demek. Yüzbinlerce Suriyeliyi katleden Esed ile öylece anlaşarak 3,6 milyon Suriyeliyi yurtlarına gönderemezsiniz.  Zorla insanları ölüme, işkenceye yollayamazsınız. Muhalefet Suriyeliler konusunda sorumlu bir tutum almak istiyorsa Türkiye’nin güvenli bölge kurma politikasını desteklemeli. Avrupa’nın aşırı sağcılarına öykünmekten vazgeçmeli.

Yaz aylarında Hatay’da yaşanan su kesintileri ile ilgili birçok ilçe susuz bir yaz geçirdi. Bu konu ile ilgili değerlendirmeleriniz nelerdir?

Samandağ başta olmak üzere Hatay’da yaşanan içme suyu sorununun tek sebebi Hatay Büyükşehir Belediyesi ve HATSU’dur.  Tam 5 yıldır DSİ’nin, yazılarla, protokollerle HATSU’dan isale hattı için depolama alanları istemesine rağmen, HATSU bu yerleri teslim etmemiştir. 5 yıl boyunca isale hattı için gerekli olan depolama alanlarını teslim etmeyenler, bugün çıkmış, DSİ bahanesine sarılıyorlar. DSİ’nin bilgi notunda çok açık bir şekilde HATSU’nun bu yerleri teslim etmediği apaçık ortadadır. “Karaçay Barajı’ından Antakya ve Defne’ye su verilmektedir çünkü o yerlerin zamanında Antakya Belediyesi tarafından teslim edilmiştir. Bu durumun bir an önce açığa kavuşması için de Bakanlıklarımıza Soru önerileri verdim ve inceleme talep ettim.

Hatay Büyükşehir Belediyesi AK PARTİ Belediyeciliği ile tanışırsa bu sorunları tekrar yaşar mı?

Hatay Büyükşehir Belediyesi AK PARTİ Belediyeciliği ile tanışırsa hizmet ve gönül belediyeciliği ile tanışmış olacaktır.  Cumhurbaşkanımızın belediyecilik anlayışında çizmiş olduğu ilkelerimiz var. Bu ilkeler, hem hizmetin hem de gönül belediyeciliğinin harmanlanması sonucu ortaya çıkmıştır. Hatay ilimizin beklentileri ve en büyük sorunlarından bir kaçı olan alt yapı ve üst yapının düzenlenmesi ve Hatay ilinin temizliğidir. Benimle birlikte vatandaşlarımızda Hatay ilimizin örnek gösterilebilecek bir il olmasını istiyoruz. Hatay ilimizin temizliğinin yapılması, su sorunlarının giderilmesi, alt yapı yollar ve sosyal yaşam alanlarının oluşturulması için; yani Hatay da ihtiyaç olan fiziki hizmetin getirilmesi için elimizden geleni yaparız. Hizmet belediyeciliği dediğimiz; vatandaşın yerelde beklediği yolunun-kaldırımının yapılması, alt yapının-üst yapının düzenlenmesi, çöpünün atılması, temizliğinin yapılması, ilçelerin su ve doğalgaz gibi temel ihtiyaçların karşılanmasıdır. Eğer Hatay Ak Partili bir belediyecilik ile tanışırsa tüm beklediği hizmet ile birlikte gönül belediyeciliği ile de tanışmış olacak.  Gönül belediyeciliği anlayışına da değinmek isterim; vatandaşın her anında yanında olarak vatandaşa dokunabilmektir. Belediyenin kapısının vatandaşlara her daim açık olmasını sağlamaktır. Vatandaş taleplerinde, derdinde yalnız kalmamalıdır. İnşallah bir dahaki seçimlerde Hatay halkımızı Ak Parti Belediyeciliği ile tanıştıracağız.

 

Milletvekili olduğunuz süreçten bu yana imzanızı taşıyan projeler nelerdir?

İlçelerimize futbol sahaları ve spor alanları yapmak

Doğalgazın ilçelere ulaşması

İlçeleri ve çevre illeri birbirine bağlayan yolların yapımlarının takibi ve hızlandırılması

İhracat yapan çiftçilerimiz için soğan vs gibi ürünlerinde ihracatta kolaylığını sağlamak

Hem Hatay yatırımlarının artması hem de işçi istihdamı için OSB Proje başvuruları

Yakın gelecekte Hatay’a dair yeni müjdeler var mı?

Devam Eden Projeler

Proje Adı Başlama-Bitiş Proje Tutarı (TL) Kümülatif Harcama (TL) 2021 Yılı Harcama (TL)
Amik-Afrin (Reyhanlı Barajı ve Hatay

Sulaması)

1995-2027 2.587.211.000 693.532.631 197.350.000
Antakya-(Reyhanlı-Cilvegözü) Ayr. 1997-2024 254.250.000 17.361.300 1.000
Reyhanlı İlçe Halk Kütüphanesi Yapımı 2017-2023 15.000.000 2.200.000 1.000
Kumlu ve Reyhanlı İçme suyu Şebeke Yenileme 2016-2022 46.908.000 4.691.000 3.578.000
Reyhanlı Kanalizasyon 2013-2021 33.975.000 31.137.000 2.838.000

 

 

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r