DOLAR 32,4171 0.16%
EURO 34,5043 0.16%
ALTIN 2.464,051,06
BITCOIN 20745180,05%
Hatay
12°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

SEVDAMIZ ANTAKYA

SEVDAMIZ ANTAKYA

ABONE OL
4 Temmuz 2022 11:55
SEVDAMIZ ANTAKYA
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gönül Belediyeciliği şiarı ile çıktığı yolda bugün Antakya’nın sadece başkanı değil ağabeyi olan İzzettin Yılmaz, büyük bir özveriyle yürüttüğü çalışmalarıyla hemşerilerinin gönlüne ilmek ilmek dokuduğu gönül bağını âdete “Sevdamız Antakya” sloganı ile taçlandırıyor.

Tarihi, kültürü, sanatı ile birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Antakya’da hizmet etmenin ete kemiğe bürünmüş hali olarak Başkan İzzettin Yılmaz’ı tanımlamış olsak abartmış olmayız.

Şoförler Odası Başkanlığı ile hizmet etmeye başladığı kadim şehir Antakya’mıza HESOB Başkanlığı, Milletvekilliği ve şimdilerde ise Belediye Başkanlığı görevi ile yıllardır Hatay için mücadele ediyor. Hatay’ın menfaatlerini ön planda tutan Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz ile yaptığımız röportajın detaylarını sizlerle paylaşıyoruz.

İşte röportaj;

Antakya size ne anlam ifade ediyor?

Antakya, benim doğup büyüdüğüm, bugüne dek pek çok alanda hizmet etmek için ömrümü adadığım şehir. Burası bizim atamız, toprağımız, vatanımız. Şoförler Odası Başkanlığı ile hizmet etmeye başladığımız kadim şehir Antakya’mıza HESOB Başkanlığı, Milletvekilliği ve şimdi de Belediye Başkanlığı görevlerimiz ile hizmet etmeye devam ediyoruz. Antakya bizim için bir Sevda.. Çocukluğumuzda koştuğumuz, oynadığımız çarşıyı, cadde ve sokakları gelecek nesillere aktarabilmenin gayreti ile çalışmalar yürütüyoruz. İstiyoruz ki bizden sonraki nesillerin de çocukları aynı çarşıda, aynı sokaklarda koşsun oynasın bu şehrin kokusunda, dokusunda güvenle büyüsün.

Anadolu’nun ilk yerleşim yerlerinden biri olan Antakya’mız, nice uygarlığa beşiklik etmiş, farklı dinlere, dillere, kültürlere kucak açmıştır. Her bir köşesi açık hava müzesi gibi olan Antakya’mız toplumsal yapısıyla da tüm Anadolu’nun bir özeti, kardeşliğin pekiştiği kutlu bir diyardır. Anadolu’nun ilk Camisi olarak kabul edilen Habib-i Neccar Cami, İslam’ın bir mührü gibidir. Şehre ab-ı hayat olan Asi Nehri’nin zarafetine, yüce dağların, yemyeşil uzanan yaylaların haşmetine hayran olmamak elde değil. Böyle kadim, böyle değerli bir şehre hizmet ediyor olmaktan dolayı onur duyuyor, daha nice hizmetlerimiz ile Antakya’mızı gelecek nesillere aktarmanın gayretinde olduğumuzu belirtmek istiyorum.

Gözlemlediğimiz kadarıyla Antakya’nın hatta Hatay’ın dinamikleri arasında yer alıyorsunuz. Önceki dönemlerde Milletvekilliği çalışmalarınız şimdilerde ise Belediye Başkanlığı ile her zaman sahada aktif, esnafın ve vatandaşın sorunlarına kulak kabartan profille sizi hatırlıyoruz. Siz vatandaşların ilgisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

610 kilometrekarelik yüz ölçümü olan Antakya’mızda 95 mahallede 393 bine yakın hemşerimiz ve 200 bine yakın Suriyeli sığınmacı bulunuyor. Yaklaşık 593 bin nüfusu olan Antakya’mız Hatay’ın en büyük ilçesi olma özelliğini taşıyor. 5 Nisan 2019 tarihinde Gönül Belediyeciliği anlayışı ile göreve başladık. Sizin de ifade ettiğiniz gibi daha önce de Milletvekilliği görevini icra etmiştim. O yüzden Hatay’ı karış karış bilirim. Her vatandaşımızın kapısını çalıp hal hatır sorup çayını kahvesini içmişliğimiz ondan… Allah tüm hemşerilerimizden razı olsun. Verdikleri emanete gözümüz gibi bakıyor, şehrimize sevdamızla Antakya’nın çehresini değiştirmeye çalışıyoruz. 

Antakya gerek gastronomi gerekse kültürel zenginlikler anlamında yıldızını parlattı. Turistler için cazibe merkezi haline geldi diyebilir miyiz?

Şehrimizin tanıtımını yapmak ve turizmine katkı sağlamak amacıyla pek çok çalışma gerçekleştirdik. Bu kapsamda fuarlar ve televizyon programları aracılığı ile Antakya’mızın tarihini, kültürünü, turizmini, doğasını ve mutfağını dünyaya tanıttık. Katıldığımız fuarlarda Antakya yemeklerimizi hem yapmayı hem yemeyi deneyenleri şehrimize davet ettik. Antakya’nın kadim tarihine tanıklık etmek isteyenler ve yemeklerini tatmak isteyenler oluyor, özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistleri Gastronomi Akademisi’nde, El Sanatları Müzemizde ağırlayarak şehrimizin tanıtımına katkı sağlıyoruz.

Antakya Belediyesi olarak birçok sosyal sorumluluk projelerinde yer aldınız, onlardan bahseder misiniz? Ayrıca,  Belediye olarak önümüzdeki süreçte yapacağınız sosyal sorumluluk projeleri var mı?

Sokak Hayvanlarımıza yönelik hizmetlerimiz ile örnek olduk. Pek çok parkımıza kuş yuvaları, kulübeler, mama ve su kapları koyarak sokak hayvanlarımızı koruyoruz. Ayrıca gerek parklarımıza koyduğumuz mama kaplarımıza gerekse hayvan sever vatandaşlarımıza sık sık mama desteği sağlıyoruz.

Makine İkmal Tesisimiz içerisinde inşa ettiğimiz dezenfektan sistemli hayvan barınağında bakıma muhtaç sokak hayvanlarımızın bakım ve beslenme ihtiyaçlarını gideriyoruz. Barınağımız Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından verilen “En Pati Hayvan Dostu Şehirler” ödülüne layık görüldü. Ödülümüzü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan hanımefendiden almanın gururunu yaşadık.

Atık Yönetimi konusunda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “Sıfır Atık Projemiz” kapsamında Ambalaj, Pil ve Bitkisel Yağ atıkları ekiplerimiz tarafından toplanarak bertaraf ediliyor.

Yine sıfır atık projesi kapsamında şehrimizin pek çok noktasına yerleştirdiğimiz tekstil kumbaralarımız ile tekstil atıklarının yeniden ipliğe dönüştürülmesini sağlıyoruz.

Gönül Belediyeciliği anlayışımız ile ürettiğimiz Sosyal Yardım Hizmetlerimiz Pandemi sürecinde 2.500.000 adet maske dağıtımı yapıldı. Yine pandemi döneminde özellikle Ramazan ayında sokağa çıkma kısıtlaması olduğu günlerde mahallelerde tek tek gezerek evlere ve iş yerlerine ekmek, maske, dezenfektan, sabun dağıtımı yapılmıştır.

Yangın Bölgelerinde görev alan tüm personellere ve yangından etkilenen hemşerilerimize bir hafta süresince yemek ikramında bulunduk. Aile Danışmanlığı birimimizde 4498 kişiye Danışmanlık hizmeti ve Psikolojik destek hizmeti verilmiştir. Evde Temizlik Birimimiz toplam 6.418 defa Evde Temizlik Hizmeti verilmiş, evlerinden çıkamayan değerli büyüklerimize 2.564 defa tıraş hizmeti verilmiştir. Sosyal Yardım ekiplerimiz toplam 1.721 vatandaşımıza Kıyafet yardımında bulunmuştur.

Mobil çorba aracımız ile 2019 yılından bu yana kadar 735.000 kişilik Çorba ve ekmek dağıtımı yapılmıştır. Kandil gecelerinde Camilerde toplam 13.000 kişilik kandil simidi veya Lokma tatlısı dağıtılmıştır.

Her yıl Aşure ayında toplamda 10.000 kişilik aşure dağıtımı yapılmıştır.

Otizm Sosyal Tesisi ve Umut Cafe’de hemşerilerimiz çay ve kahvelerini yemyeşil ağaçlar altında içerken, otizmli personellerimizi topluma kazandırıyor onlara sosyal bir alan sunmuş oluyoruz.

Hizmet İçi Eğitim Seminerlerimiz ile personellerimizin en iyi hizmeti sunabilmelerine destek veriyoruz.

Herod olarak bilinen Dünya’nın ilk aydınlatılan Caddesi Kurtuluş’ta ve Tarihi Uzun Çarşı da hummalı bir çalışma vardı. Gelinen son aşama nedir?

Kurtuluş Caddesi’nde tarihi yapıların restorasyon süreci devam ediyor.  Kurtuluş caddesi projesi 16.11.2019 tarihinde başladı. Dünyadaki 23 Medeniyetin 13’üne ev sahipliği yapan Medeniyetler Şehri Antakya’mızda tarihte ışıklandırılan ilk cadde olan Kurtuluş Caddesi’ni tarihteki ismiyle HEROD caddesini yeniden canlandırmak üzere çalışmalarımız hızla devam ediyor. Projemiz dahilinde Kurtuluş Caddesi üzerinde 1. Etapta 10 Parselde bulunan 12 Bina ve 22 İşyerini 2. Etapta 10 Parselde bulunan 12 Bina ve 27 İşyerini 3. Etapta 9 Parselde bulunan 11 Bina ve 25 İşyerini tamamlayarak tarihe ışık tutan bu güzel caddemizi layık olduğu görünüme kavuşturduk. Bu kapsamda şu anda eş zamanlı olarak çatı, pencere, kapı, daraba, camekan, elektrik tesisatı ve boya işleri yürütülmektedir. 4. Etap Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gelecek olan ödenek ile birlikte başlayacak.

Yine Tarihi Uzun Çarşımızda restorasyon çalışmaları başlattık. Uzun Çarşı Restorasyon Projesi hepimizin hayaliydi. Kültür Turizm İl Müdürlüğümüzün işbirliği ile öncelikle ilk etabı tamamladık, ardından uzun çarşının tamamının üst yapı ve dış cephe restorasyon çalışmalarını projemiz dahilinde gerçekleştireceğiz. Birinci etapta 80 metre uzunluğunda bir alanın yani 35 adet iş yeri ve 1 mescitten oluşan bölgenin dış cephe iyileştirme ve üst yapı çalışmalarını tamamladık. Çarşı içerisinde tek tip tabela uygulamasına geçerek görsel estetik kazandırdık.

Antakya Belediyesi Bilim Merkezi, il sınırlarını aşarak şehir dışından da birçok misafir öğrencileri ağırlama imkânı oldu. Şimdiye kadar Bilim Merkezi kaç ziyaretçiyi ağırladı?

Antakya Bilim Merkezi’ni kurduğumuz günden günümüze kadar pandemi kurallarına uyulmak şartı ile toplam 34.468 öğrenciye ulaşmış bulunmaktayız.

Planetaryum (Gökevi) Gösterimi ile mahallelerde uzay gözlem şenlikleri düzenlemekteyiz. Gece halka açık gökyüzü gözlemleri, gündüz Güneş gözlemi düzenliyoruz. HEROD Bilim Şenliği düzenleyerek binlerce öğrenciyi misafir ettik. Bilim Şenliği kapsamında öğrencilerimiz pek çok atölyede bilimsel deneyler yapma fırsatı buldu. Antakya Belediyesi koordinesinde Hatay ve Şırnak Valilikleri destekleriyle Şırnak Şenoba İlkokulu’ndan gelen 10 öğrenci ilk defa bir Bilim Merkezi ile tanışmış ve ilk defa deniz görmüşlerdir.

Ayrıca, Kültür Müdürlüğümüzün düzenlemiş olduğu Uzay Gözlemi Etkinliklerinde köy okullarından getirilen öğrencilerimize yemek, kek ve meyve suyu dağıtımları yapılmıştır.

Bilim Merkezi projemiz başta olmak üzere gençlerimize yönelik yapmış olduğumuz tüm projeler ile Yerel Yönetimler ve Gençlik Proje yarışması ödül töreninde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden ödül almanın gururunu yaşadık.

Spor alanında da Halı sahalar, yüzme havuzları ve daha birçok alanda Antakya’ya kazandırılan çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Yeni semt sahaları ve spor alanlarımızda 10 farklı mahallemizde 5 adet futbol, 5 adet basketbol sahası hizmete sunduk. Ayrıca 10 farklı mahallemizde daha futbol sahası yapımı için ihale sürecini tamamlayarak inşaya başladık. 1 adet sentetik çim yüzeyli futbol sahası, soyunma odaları, 500 kişilik tribün. 1 adet yarı olimpik yüzme havuzu inşası tamamlandı en kısa sürede hizmete sunacağız.

Yıkılan Nazım Koka Futbol Sahasını Haraparası Mahallesi’nde yeniden inşa ediyoruz. Amatör Kulüplerin kullanabileceği sentetik çim saha, tribün ve soyunma odalarından oluşacak olan tesisimizi tamamladık. Serinyol Mahallemizde de yine amatör spor kulüplerimize yönelik sentetik çim saha, 500 kişilik tribün ve soyunma odaları bulunan tesisimizin ihale süreci tamamlandı yakında inşasına başlayacağız.  Karlısu Mahallemizde bulunan eski belediye binasını spor kulüplerimiz için tahsis ettik. Kulüplerimiz orada bulunan spor sahasında da kondisyon çalışmalarını gerçekleştiriyorlar.

Spordan bahsederken Antakya Belediyespor Futbol Takımı ve Kadın Voleybol Takımlarının zaman zaman başarıları ile gururlanıyoruz. İki takımda da gelinen son aşama nedir?

Antakya Belediyesi kurulduğu tarihten itibaren ilk kez kurumsal bir futbol takımı çıkardı. İkinci Amatör Kümede mücadele eden futbol takımımız kendi liginde kurulduğu ilk yıl Türkiye gol rekorunu kırdı. Takımımız şu an Bal Liginde mücadele ediyor. Antakya Belediyesi Kadın Voleybol Takımımız Türkiye Voleybol Federasyonu Kadınlar 2. Lig 13. Grupta mücadele ediyor.

Yine Antakya Belediyespor bünyesinde boks, karate, güreş, basketbol alanlarında sporcularımız mevcut.

Geçtiğimiz aylarda Kadın Kooperatifleri Satış Tanzim Mağazası, Antakya El Sanatları Teşhir Mağazası’nın açılışını gerçekleştirdiniz.  Tarihi El Sanatları Müzesi de ilgi çekmeye devam ediyor.  Aynı zamanda Ant-Ka Gastronomi Evi ile de Antakya yemek kültürünü yaşatıyorsunuz. Antakyalı kadınların ve ev ekonomisine destek veriyorsunuz. Neler söyleyeceksiniz?

El Sanatları Müzesi’ni hizmete sunduk. Burası adeta yaşayan bir kültür evi olarak hizmet veriyor. Aşçılık kursları, gastronomi etkinlikleri, Antakya’ya özgü ev yemekleri üretim ve satışı, bunların dışında kadınlara yönelik birçok etkinliğin yapılacağı Gastronomi Akademisini açtık. “Hatay Kadın Kooperatifleri Satış Mağazası” açılışı gerçekleştirildi.

“Antakya El Sanatları Teşhir Mağazamız ve Turizm Danışma Ofisimiz” ile yöresel el sanatlarımızı ve şehrimizin güzelliklerini turistlerimizle ve vatandaşlarımızla buluşturacağız.

Ramazan ayı boyunca ne tür çalışmalar gerçekleştirdiniz?

Paylaşmanın, birlik beraberliğin en çok hissedildiği mübarek Ramazan ayında biz de Antakya Belediyesi olarak ihtiyaç sahiplerinin yanında olmanın gayretini gösterdik. Pek çok yaşlımıza, ihtiyaç sahibi vatandaşımıza ramazan ayı boyunca iftarda sıcak yemek ikramında bulunduk. Bunun yanı sıra muhtarlıklarımız aracılığı ile yine ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza gıda yardımlarının ulaştırılmasını sağladık. Düzenlediğimiz iftar programları ile hemşerilerimizle, esnafımızla, personellerimiz ile bir araya gelerek Ramazan’ın birlik beraberlik ruhunu yaşamaya gayret ettik.

Uzun zamandır merak konusu olan yıkılan Antakya Atatürk Stadının yeri ne olacak? Proje hangi aşamada?

Antakya Atatürk Stadının yerine bildiğiniz üzere Millet Bahçesi yapılacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza bağlı TOKİ tarafından yürütülmekte olan proje şu an inşa aşamasında. Tamamlandığında hemşerilerimizin aileleri birlikte rahat nefes alabilecekleri, çocuklarımızın güvenle oynayabilecekleri, gençlerimizin keyifli vakit geçirecekleri bir millet bahçesi şehrimizin merkezinde hizmet veriyor olacak, bundan dolayı başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza ve TOKİ Genel Müdürlüğümüze ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.

Antakya ile ilgili projelerinizin başında neler geliyor? Antakya ile ilgili yapım aşamasında olan veya yapmak istediğiniz projelerinizi anlatır mısınız?

Planladığımız projelerimiz ve üst yapı çalışmalarımızı özetle şöyle sıralayabiliriz.

-Yeni Hizmet Binası

-Tahtaköprü tematik macera parkı

-Amfi Tiyatro projesi

-Bilim ve Sanat Kampüsü projemiz ile Bilim Merkezimizden daha kapsamlı bir tesis daha inşa etmeyi planlıyoruz. Bu kapsamda içerisinde,

•             Fosil, Dinozor tanıtım bölümü

•             Heykel Atölyesi

•             Biyoloji Laboratuvarı

•             Drama Atölyesi

•             Fizik Laboratuvarı

•             Eleştirel Düşünme bölümü

•             Dil ve İletişim Becerileri

•             Matematik Atölyesi

•             Fen ve Teknoloji Laboratuvarı

•             Kimya Laboratuvarı

•             Yaşam Laboratuvarı

•             Minik Mucitler Atölyesi

•             Tasarım Atölyesi

•             Geri Dönüşüm Atölyesi yer almasını planlamaktayız.

 -Çok amaçlı salon, sosyal tesisler ve taziye evleri

•             Esenlik ve Akasya Mahallelerinde inşasını tamamlayarak hemşerilerimizin hizmetine sunduk.

•             Esentepe Mahallesi’nde de inşa süreci devam ediyor, en yakın zamanda hizmete sunacağız.

•             Alahan İlkokulu içerisine çok amaçlı salon inşa ettik.

Kapalı semt pazarı

•             Haraparası Mahallesi Eski Çukobirlik pazarı yerine 1.5 dönüm arazi üzerine yepyeni, modern, üstü kapalı Tayfur Sökmen Semt pazarı inşa ettik.

-Huzur bahçeleri

-Çocuk parkları güvenlik kamerası

•             15 Temmuz Milli İrade Parkı içerisinde başlattık.

-Hasta nakil hizmeti

-Narlıca Mahallesi’nde bulunan Asfalt şantiyesi Revize edildi. Güçlendirme çalışmaları gerçekleştireceğiz Şimdiki kapasite; saatte 60 Ton güçlendirme çalışmaları sonrasındaki ulaşacağımız asfalt üretim kapasitemiz; saatte 120 ton olacak.

 -Narlıca Mesire Alanı , 50.000 m2 alana sahip olup; 30.000 m2 yeşil alandır. Tapusunu aldık İçerisinde;

•             Çocuk Oyun Alanları

•             Güreş Sahası

•             Cam Teras

•             Piknik Alanları

Geniş Konseptiyle şehrimizin doğa ile iç içe, tertemiz havası ile güzide merkezlerinden biri haline gelecek.

Son olarak hemşerilerimize ne mesaj vermek istersiniz?

Sevdamız Antakya için bizler gecemizi gündüzümüze katarak can-ı yürekten çalışıyoruz. Çocuğundan, gencine, yaşlısına, öğrencisinden esnafına kadar tüm kesimlere yönelik hizmet üretmeye, yelpazemizi geniş tutmaya gayret ediyoruz. Belediyecilik yalnız teknik hizmetlerden ibaret değildir, bizim için belediyecilik gönül işidir. Sanat, kültür, mutfak, bilim, eğitim, spor, sosyal sorumluluk gibi pek çok alanda belediyecilik hizmetlerimiz ile örnek olmaya devam edeceğiz. Bu hizmetlerimizi gerçekleştirirken hemşerilerimizin desteği bizim için çok önemli, bu desteği bize hissettiren tüm projelerimizde yanımızda olan herkese teşekkürlerimi iletiyorum.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r