DOLAR 32,1800 -0.17%
EURO 34,9808 0.04%
ALTIN 2.436,680,77
BITCOIN 22479710,88%
Hatay
18°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ŞÖFÖR ESNAFI DERTLİ

ŞÖFÖR ESNAFI DERTLİ

ABONE OL
31 Mart 2022 16:25
ŞÖFÖR ESNAFI DERTLİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Antakya Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin “Şehir içi Halk Otobüsü Taşımacılığı” yapan firmalarının sorunları ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi.

Yolcu Kooperatiflerinde hazır bulunduğu toplantıda, son dönemlerde artan akaryakıt fiyatları, KDV ödemeleri, şoför aylıkları, motorlu taşıtlar vergisi taksitleri, yağ değişim ve araç bakım masrafları gibi giderlerin artması sonucu Şehirici Halk Otobüsü Taşımacılık Hizmetinde ciddi sorunlar yaşandığı vurgulandı.

KONTAK KAPATMA NOKTASINA GELDİ

Başkan Çinçin: “Bir kez daha dile getirmek isteriz ki; hem pandemi, hem de ülkemizde son dönemlerde akaryakıt fiyatları, KDV ödemeleri, şoför aylıkları, motorlu taşıtlar vergisi taksitleri ve araç bakım masrafları gibi giderlerin fahiş şekilde artması sonucunda şehir içi toplu taşıma hizmeti yapan özel halk otobüsleri anahtar kapatma noktasına gelmiştir. Yaşanan bu ekonomik sıkıntılardan büyük ölçüde etkilenen taşıma sektörü ile alakalı Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak 14.03.2022 tarihinde Şehir içi Halk Otobüsü taşımacılık hizmeti yürüten üyelerimizle bir araya gelerek sektörün sorun ve çözüm önerilerine yönelik ortak bir basın toplantısı gerçekleştirdik. Toplantıda sektörde yaşanan mağduriyeti elimizden geldiği kadar duyurmaya çalıştık. Başta Ankara Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Kahramanmaraş, Mersin, Adana Büyükşehir Belediyeleri illerinde toplu taşıma hizmeti yapan, özel halk otobüsleri esnafının mağduriyetini gidermek maksadıyla 7.300 TL’lik gelir desteği vermektedir. Bu destek modeli tüm belediyeler tarafından örnek alınmalıdır.” Dedi.

REVİZYON YAPILMALI

Çincin: “Özel Şahıs ya da şirketlere ait toplu taşıma hizmetlerinden 65 yaş ve üstü vatandaşlar, engelli vatandaşlar ve bir yakını ile devletimizin belirlemiş olduğu istisnai gruplar ücretsiz yararlanmaktadır. Toplu taşıma yapan sektör temsilcileri, 01.01.2018 yılından bu yana yapmış oldukları ücretsiz hizmet karşılığında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan 1.000 TL gibi cüzzi bir ücret almaktadır. Bu ücret aradan geçen 4 yılda toplu taşımadaki tüm giderlerin 5 kat artmasına rağmen sabit tutulmuş ve herhangi bir revizyon yapılmamıştır.” Diye konuştu.

TALEPLERİNİ SIRALADI

Hizmetlerin devamı ve sektörün ayakta kalabilmesi için önerileri sıralayan Başkan Çinçin: “65 yaş ve üstü vatandaşlar, engelli vatandaşlar ve bir yakını ile devletimizin belirlemiş olduğu istisnai grupların toplu taşıma hizmeti alabilmeleri için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan ödenen 1.000 TL ücretin günümüzdeki şartlar göz önünde bulundurularak ivedilikle revize edilmesi gerekmektedir. Hatay Büyükşehir Belediyesinin yapılacak ilk meclis toplantısında konunun gündeme alınarak sektöre ivedi olarak akaryakıt desteği verilmesi hususunu kamuoyunun dikkatine sunarak talep etmekteyiz.” İfadelerinde bulundu.

Özat Kooperatif Başkanı Rüstem Göyce ise Hatay Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığına tepki gösterdi.

HBB’ye TEPKİ GÖSTERDİ

Göyce açıklamasında; “Kooperatifler olarak bizim bağlı olduğum merci Hatay Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığıdır. Hüküm ve sorumluluk onlara aittir. Onların aldıkları kararları biz uygulamak zorundayız.  Ne zaman HBB Ulaşım Daire Başkanlığı ile görüşsek hiçbir zaman çözüm odaklı yaklaşılmıyor. Sorunlarımıza kulak tıkamaya yıllardır devam ediyorlar. Tek yaptıkları “Biz bu işi biliyoruz. Biz yaparız, siz uygularsınız”   oluyor. Bu sistem böyle yürümez. “ dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r