DOLAR 32,2111 0.02%
EURO 35,0145 0%
ALTIN 2.511,040,43
BITCOIN %
Hatay
16°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

TARİHE TARİHİ DOKUNUŞ

TARİHE TARİHİ DOKUNUŞ

ABONE OL
18 Eylül 2021 18:18
TARİHE TARİHİ DOKUNUŞ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

23 Haziran 1939’da Türkiye’ye katılma kararının alındığı Hatay Devlet Meclis binası ve yanında bulunan Adalı Konağı, Hatay Valiliği tarafından 30 milyon TL bedelle satın alınmasının ardından açılışı yapılarak hizmete girdi.

2019 yılında Hatay Valiliği tarafından kamulaştırılarak restorasyonu yapılan ve geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hatay ziyaretinde açılışı yapılan Meclis Kültür ve Sanat Merkezi hizmete girdi.

Hatay’ın Kurtuluş Günü olarak ilan edilen 23 Temmuz’da açılışı gerçekleşen Hatay Valiliği Meclis Kültür ve Sanat Merkezinde saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan program, Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın konuşmasıyla sürdü.

Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay Devletinin ilk meclis toplantısının yapıldığı bu binanın özüne uygun olarak hizmet vereceğini ifade ederek, 82 yıl önce bugün bu salonda Hatay’ı temsilen bu meclise katılan yiğit insanlar, Hatay’ın ana vatana katılma kararını alındığını belirtti.

Vali Doğan, konuşmasında; Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kuvayı millîye ruhuyla hareket eden Tayfur Sökmen ve silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle yâd ediyorum. Hizmete alınan binanın içerisindeki salonda, 82 yıl önce Hatay’ın ana vatana katılma kararı alınmıştı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ömrünün son deminde Hatay meselesiyle uğraşmış, hasta haline rağmen burayı ihmal etmemişti. Bugünün şartlarına bakıldığında, o gün alınan kararın ne kadar stratejik olduğunu görüyorsunuz. Hemen yanı başımızda Suriye’de meydana gelen olayları iyi analiz ettiğimizde, Mustafa Kemal Atatürk’ün ve arkadaşlarının almış olduğu bu kararın ne kadar önemli olduğu aşikâr. Suriye’de birileri yeni devlet, devletçikler kurma gayreti içerisindeyken Hatay adeta Akdeniz’e çekilen bir sur, bir set gibi onların önünü kesmiş durumda. Biz bugün onların torunları olarak şükranlarımızı ifade ediyoruz. Hatay Devleti döneminde meclis binası olarak kullanılan binanın, Türkiye’ye katılma kararını alındıktan sonra farklı amaçlar için kullanılmış, künefeciden köftecisine, sinema salonlarından farklı faaliyetlerin icra edildiği bir mekân haline gelmiş. Göreve başladığım ilk aylarda sayın milletvekillerimizle oturduk istişare ettik, birlikte bir karar aldık, artık bu binanın bu halinin Hatay’a yakışmadığını ve bunun bu halinden kurtulması gerektiğini ifade ederek bir adım attık. İlk önce kamulaştırmayla başladık sonra restorasyonla devam ettik. Şu an içerisinde bulunduğumuz bu salon 450 kişilik bir salon ve özgün halinde restore edildi, üst katta yine çocuklarımızın, evlatlarımızın kullanabileceği 3 bin kitap barındıran bir kütüphane yapıldı. Yapılan restorasyonla tarihi meclis binası artık kültür ve sanat merkezi olarak halka hizmet verecek.  Yine yan taraftaki müştemilatlarla birlikte burada hayat alanı oluşturmaya çalıştık. Sayın Cumhurbaşkanımız Hatay’a teşrif ettiğinde bu binaların açılışını da yapmıştı biz bugün burada ilk faaliyeti icra ederek bu binaların kullanımını halka açmış oluyoruz.” dedi.

Program, konuşmanın ardından halk oyunları ve tiyatro gösterisiyle devam etti. Akabinde Vali Doğan, eşi Gülden Gülizar Doğan, protokol üyeleri ve davetlilerin katılımıyla Antakya Konağı’nı gezdiler.

Hatay Valiliği Meclis Kültür ve Sanat Merkezi bünyesinde düzenlenen ve Vali Rahmi Doğan’ın adını taşıyan Kütüphane tarihi dokusuyla vatandaşlarımıza hizmet verecek.

Açılışı gerçekleşen Meclis binası kültür sanat merkezi, Adalı Konağı ise mutfak sanatları merkezi olarak Hatay halkının hizmetine sunuldu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r