DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 2165685-1,13%
Hatay
26°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

TÜRKİYE’DE KADIN HAKLARI

TÜRKİYE’DE KADIN HAKLARI

ABONE OL
25 Mart 2022 17:16
TÜRKİYE’DE KADIN HAKLARI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hatay Barosu Kadın Komisyonu Başkanı Neşe Öztürk “Türkiye’de Kadın Hakları ve Hak İhlalleri” üzerine konuştuk.

Detaylar röportajımızda;

Kadın kelimesi size neyi çağrıştırıyor?

Yaşamın ta kendisini. Kadın, bizzat yaşamın kaynağıdır.

Sizce neden yıllardır kadın cinayetlerin ve şiddet olaylarının önüne geçilemiyor?

Ceza hukukunda suçluluğu ispat edilen kişiye verilen cezasın failin kendisi açısından ıslah edici, toplum açısından da caydırıcı etkisi vardır.  Toplumumuzu birden fazla kanun şekillendiriyor. Bunlardan biri de ceza infaz yasasıdır. Kadına uygulanan şiddet ve kadın ölümleri sonucunda sanığa ceza verilirken uygulanan indimler, takdir hakkı, takım elbise faktörü, pandemi nedeniyle izinli sayılma, infaz rejiminden kaynaklanan uygulamalarla somut ceza bir anlam ifade etmiyor.  Bunun doğal yansımasında fail ıslah olması, toplumun da cezanın caydırıcılığından etkilenmesi beklenemez.  Bu anlamda kadına uygulanan şiddet ve kadın cinayetlerinde fail ve toplumda eğitilmediği için kanayan yara devam etmektedir.

Kadınlar haklarının farkında mı?

Büyük bir kesim farkında değil. Haklarının bilincinde olanlarda çoğu zaman hakkımı ararsam başıma ne gelir korkusu yaşıyor. Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında kadınlara ne kadar hak tanınıyor. Bu haklar ne kadar yerine getiriliyor. Hukuk fakültesinde bize öğretilen ilk bilgilerden biri de “ dünyanın en iyi kanunlarını yapsanız bile uygulayıcılar kötü ise iyi sonuç elde edemezsiniz “dir. Anayasadan, uluslararası sözleşmelere, kanunlara, tebliğlere kadar mevzuata baktığınızda kadın için pek çok yasal düzenleme görürsünüz.  Hukuk, toplumla birlikte şekillenen canlı bir kulvardır.  Kadının / toplumun ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda yeni düzenlemeler zorunludur.  Hukuk bazen yasalarla topluma yön verir ( Türk Medeni Kanunun kabulü gibi, çok eşli evliliklerin engellenmesi ) , bazen de toplumun arkasından koşarak yasal açıkları tamamlar ( siber suçlar, dijital mecranın düzenlenmesi gibi ) Kadının yaşam hakkının korunamadığı bir ortamda kadına tanınan haklar kâğıt üstünde kalmaktan ibarettir. Verilen hakkın ne kadar uygulandığını mağdur kadınlara sormak lazım. Kadın cinayetidir yaşadığımız. Kavramların içini boşaltarak anlamsızlaştırma, değersizleştirme, sıradanlaştırma gayreti söz konusu kadın olduğunda daha fazla karşımıza çıkıyor.  Mağdur / maktul olan kadın töre adı altında aile üyeleri tarafından, aşk /sevgi adı altında karşılık bulamadığı saplantılı âşık tarafından, ilişkinin bittiğini kabullenemeyen eski eş/ sevgili tarafından katledilirken suçun yöneldiği kişi hep kadın oluyor. Fail kendisinde BİR YAŞAMA SON VERECEK GÜCÜ VE İRADEYİ HİÇ ZORLANMADAN BULUYOR. Buna kılıfta hazır, bu kılıfın adına aşk, töre, sevda, namus, şeref deniyor. Kültürel öğeler eril bir mantık ve süzgeçle kadının yaşamı pahasına bize dayatılmaya çalışılıyor. Bunu kabul etmiyoruz, yaşanan kadın olmaktan kaynaklı bir süreç ve sonuçtur.

Hatay da kadın cinayeti….

Maktul D.A , Sanem K. , E.K  aklıma ilk gelenler.

Konuya ülke geneli açısından yaklaşmak lazım.  2021 Yılı için telaffuz edilen kadın cinayeti 367, bu sayılardan ibaret bir veri değildir. Yaşamdan hunharca kopartılan kadınlardı.

Kadın cinayetlerini önlemek için neler yapılmalı? Kadına yönelik şiddet taviz verilmeden cezalandırılmalı, failin elini kolunu sallayarak aramızda dolaşması engellenmelidir. Toplum edimin karşılığı olan cezanın uygulandığını görünce, bana bir şey olmaz – iki güne çıkarım algısından çıkacaktır. Çoğu, kadına şiddet vakasının faili daha sonra karşımıza kadın cinayetinin de faili olarak çıkmaktadır. Kadın cinayetinde fail ceza ve infaz yasalarından kaynaklanan indirimler ile adeta özendirilmektedir. Bu uygulamalara son verip kadın cinayetinde faili ceza mekanizması içinde ıslah etmek lazım. Toplumu özellikle de erkekleri eğitmek lazım. Okulda ders kitaplarından, sokakta yürümeye, trafikte araç kullanmaya kadar yaşamın her alanında kadın unsurunun bir özne olduğunu, kadının bir yaşam biçimine / algısına hapsedilemeyeceğini, özgür birey olan kadının erkek ile eşit olduğunu, kadının iradesine saygı duymak gerektiğini benimsetmek lazım. Kadın da erkek gibi bir birey ve özne olarak görüldüğünde eşit olduğu erkek ile toplumu daha güzel inşa edecektir. Hatay Barosu Kadın Hakları Komisyonu olarak; Öncelikle kadınlarımızın hukuki bilinçlerini ve farkındalıklarını yükseltmeye çalışıyoruz. Bu kapsamda gençlerimize cinsiyet ayrımı yapmaksızın kadın haklarını anlatıyoruz.  Kadın Hakları kapsamında destek sunan tüm kurum ve kuruluşlar ile dayanışma içerisindeyiz. Ayrıca, mağdur kadınlarımıza ücretsiz hukuki destek sunuyoruz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r