DOLAR 32,8166 0.96%
EURO 35,3294 0.98%
ALTIN 2.467,111,43
BITCOIN 21677252,36%
Hatay
27°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Vali̇ Yılmaz: “Osmani̇yede Deprem Konutlarında 2 Blok Deği̇l 100 Bloğun Kaba İnşaatı Tamamlandı”
  • Hatay Avlu
  • Gündem
  • Vali̇ Yılmaz: “Osmani̇yede Deprem Konutlarında 2 Blok Deği̇l 100 Bloğun Kaba İnşaatı Tamamlandı”

Vali̇ Yılmaz: “Osmani̇yede Deprem Konutlarında 2 Blok Deği̇l 100 Bloğun Kaba İnşaatı Tamamlandı”

ABONE OL
13 Kasım 2023 13:32
Vali̇ Yılmaz: “Osmani̇yede Deprem Konutlarında 2 Blok Deği̇l 100 Bloğun Kaba İnşaatı Tamamlandı”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Osmaniye Valisi Erdinç Yılmaz, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Osmaniye’de kalıcı deprem konutlarının yapımının yavaş ilerlediği ve tamamlanan 2 blok dışında henüz hazırlık aşamasında olunduğu iddiasının gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Osmaniye’de toplam 100 bloğun kaba inşaatı tamamlanmış olup, 86 blokta ince imalat devam etmektedir” dedi.

Vali Yılmaz, makamında gazetecilere yaptığı açıklamada, “6 Şubat’ta yaşadığımız Kahramanmaraş merkezli depremlerde Osmaniye’miz de çok etkilendi. Bin 10 vatandaşımızı kaybettik, 173 binamız yıkıldı, 527 acil yıkılacak binamız, 9 bin ağır hasarlı binamız, bin 54 orta hasarlı binamız oldu. Toplamda 30 bin binamız depremden hasar gördü. İlk andan itibaren Osmaniye olarak, Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde, ciddi bir mücadele verdik, 50 bin vatandaşımıza barınma ve beslenme imkanı sunduk. Çok hızlı bir şekilde konteyner kentler inşa ettik, şu anda hızlı bir şekilde kalıcı konutlarımız inşa edilmektedir. CHP Genel Başkanı Sayın Özgür Özel, ilimizi ziyareti sırasında, konuşmasında; ’bundan sonraki süreçte, tabii burası çok büyük bir konteyner kent, kış yaklaşıyor, sorunlar kışla birlikte artabilir, kalıcı konutlar için bir an önce harekete geçmek gerekiyor. Osmaniye’de bu işin biraz yavaş ilerlediğini üzülerek takip ediyoruz. İki TOKİ bloğu dışında Osmaniye’de maalesef daha hazırlık aşamasında’ şeklinde konuştu. Konuşmasını da Twitter’da paylaştı. Paylaşımın ardından bu bilginin doğru olmadığını, tamamen yanlış olduğunu CHP İl Başkanı Sayın Mehmet Döğüşçü’ye söyledim. Mehmet Döğüşçü Bey paylaşımın kaldırılacağını ve ilgileneceğini söyledi. Evet paylaşım kaldırıldı fakat kaldırıldıktan yaklaşık 1 saat sonra tekrar Twitter hesabından şu açıklamada bulundu: ’Kalıcı konutlar için bir an önce harekete geçmek gerekiyor. Buradan Meclisin ne yapması gerekiyorsa, onu getirsinler. Milletvekillerimiz bu sorunların çözümü için iki elleriyle oy verirler.’ Aynı minvalde, kalıcı konutlar hususunda çalışılmadığı, harekete geçilmediği yönünde bilgiler verdi. Bu tamamen yanlış bilgileri verdiği için bu açıklamayı yapmaya mecbur kaldık” diye konuştu.

Osmaniye’de kalıcı konutların yapımının hızlı bir şekilde sürdüğünü belirten Yılmaz, “Şu anda sizlerle bu bilgileri kısaca paylaşacağım. Osmaniye merkezde bin 820 adet, Düziçi ilçesinde bin 209 adet, Hasanbeyli ilçesinde 504 adet, Toprakkale ilçesinde 152 adet, Sumbas ilçesinde 190 adet konutun ihalesi tamamlanmış olup toplamda 3 bin 875 adet kalıcı konutun TOKİ tarafından yapımına başlanılmıştır ve yapım süreci hızlı bir şekilde devam etmektedir. Osmaniye ilimizde 31.12.2023 tarihinde, merkezde 260 konut, Toprakkale ilçesinde 152 konut, Düziçi ilçesinde 511 konut, Hasanbeyli ilçesinde 238 konut, Sumbas ilçesinde 190 konut olmak üzere toplam bin 351 adet konutun teslimatı yapılacaktır. CHP Genel Başkanı Sayın Özgür Özel ’2 blok’ diyor. Şu an Osmaniye ilimizde toplam 100 bloğun kaba inşaatı tamamlanmış olup, 86 blokta ince imalat devam etmektedir. Merkez ilçesinde 34 blok kaba inşaatı tamamlanmış olup ince imalat devam etmektedir. Toprakkale ilçesinde 7 blokta kaba inşaatı tamamlanmış olup, ince imalat devam etmektedir. Düziçi ilçesinde 38 blok kaba inşaatı tamamlanmış olup, 26 blokta ince imalat devam etmektedir. Hasanbeyli ilçesinde 12 blok kaba inşaat tamamlanmış olup, ince imalat devam etmektedir. Sumbas ilçesinde 9 adet kaba inşaat tamamlanmış 7 blokta ince imalat devam etmektedir. Osmaniye geneli kırsalda bin 204 köy evi ve 181 ahırın ihalesi yapılmış olup yapımına başlanılmıştır. Şubat ayından itibaren tamamlanan köy evlerinin hak sahiplerine teslim edilmesi planlanmaktadır” ifadelerini kullandı.

Vali Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı: “Sonuç itibarıyla bin 351 konutun teslimi Aralık ayında yapılacak, 2 blok değil 100 blok. Sayın Cumhurbaşkanımız depremin olduğu andan itibaren şahsımı aradı, gerekli desteği verdi. Devlet-millet birleşti, tek yürek olduk bu mücadeleyi verdik. Osmaniye olarak bu mücadelede çok iyi organize olduk, buna sizler de şahitsiniz. Vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için var gücümüzle çalışıyoruz, kalıcı konutlarımız hızla yükseliyor.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r