DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22166330,80%
Hatay
30°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

YAVUZ “30 ARALIK KUDÜS VE 1 OCAK MEKKE’NİN FETHİ MÜBAREK OLSUN”
  • Hatay Avlu
  • Gündem
  • YAVUZ “30 ARALIK KUDÜS VE 1 OCAK MEKKE’NİN FETHİ MÜBAREK OLSUN”

YAVUZ “30 ARALIK KUDÜS VE 1 OCAK MEKKE’NİN FETHİ MÜBAREK OLSUN”

ABONE OL
30 Aralık 2021 09:50
YAVUZ “30 ARALIK KUDÜS VE 1 OCAK MEKKE’NİN FETHİ MÜBAREK OLSUN”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz 30 Aralık Kudüs ve 1 Ocak Mekke’nin Fetih yıl dönümleri münasebetiyle kutlama mesajı yayınladı.
“Mekke, âlemlere rahmet olarak gönderilen, Peygamber Efendimiz (S.A.V)’in dünyaya teşrif buyurdukları, çocuk ve gençlik yıllarını geçirdiği, Nübüvvet kitabının hem ön sözünün, hem de son sözünün indirildiği, Hz. Adem ( A.S)’dan itibaren, tevhit inancının merkezi ve Müslümanların kıblesi Kabe’nin bulunduğu kutlu bir şehirdir.” Diyen Başkan Yavuz mesajında şunları söyledi; “Mekke’nin fethi İslam tarihinin en önemli olaylarından biridir. Hz. Muhammed ( S.A.V ) Mekke’yi fethederek İslam’ın önündeki en büyük engellerden birini ortadan kaldırmış, İslam’ın Hz Muhammed’den sonra yayılıp kurumlaşmasında çok önemli bir rol oynamıştır.
Efendimiz ( S.A.V) kendisine Allah (c.c.) tarafından Peygamberlik vazifesi verildikten sonra Mekkelileri Allah’ın (c.c.) dinine davet etmiş, fakat onlar bunu kabul etmedikleri gibi Müslüman olmaya başlayan herkese, ellerinden gelen her türlü eziyet ve işkenceyi çektirmişlerdir. Hatta o kadar ileri gitmişlerdir ki Resulullah ( S.A.V. )’i öldürme kararı almışlar ve Peygamberimiz, Cebrail (A.S.) ’ın haber vermesiyle müşriklerin kurdukları tuzak boşa çıkmıştır.
Mekkeli müşriklerin bitmeyen eziyetleri sonucunda müminlerin dayanacak güçleri sabırları kalmayınca Peygamber Efendimiz, müminlere hicret ve Mekke’yi terk etme izni vermişti. Peygamber Efendimiz Mekke’den çıkarılırken, yaşlı gözlerle Mekke’ye dönmüş ve şöyle buyurmuştur. “Ey şehir, senden çıkarılmasaydım vallahi seni terk etmezdim.” Demiştir.
Hicret sonrası Mekkeliler yine boş durmadılar Efendimiz ( S.A.V. ) ve Müslümanları yok etmek için uğraştılar. Bedir’de, Uhud’ da bozguna uğradılar ve nihayetinde bu yaşananların sonucunda Hudeybiye antlaşması ile Mekke’nin Fethine zemin hazırladı.
Fetih çok geniş anlama sahip olup, fetih denince Allah (c.c.) yolunda başarıdır. Bu başarının ilki 1 Ocak 630 Mekke’nin Fethidir.
Mekke’nin fethi ile yeni bir gün doğmuştur. Fetih bir güzelleştirme olayıdır. Bu gün yeryüzünün tarihi dahi değişti, yeryüzü zulümden kurtuldu. Efendimiz ( S.A.V ) Mekke’nin fethi tevhidin yeryüzüne kesin olarak yerleştirilmesi anlamındaki kıvılcımdır.
Kudüs, Filistin’in başkenti ve tüm Müslümanların ortak davası, ortak mirasıdır. 30 Aralık Kudüs ve 1 Ocak 630 Mekke’nin Fethi İslam Coğrafyasında büyük bir öneme sahip olup günümüzde dahi İslam’ın yayılıp şekillenmesinde büyük bir önem arz etmeye devam etmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle 30 Aralık Kudüs ve 1 Ocak 630 Mekke’nin Fethi İslam âlemine mübarek olsun.” Dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r