DOLAR 32,5318 -0.85%
EURO 34,9632 -0.93%
ALTIN 2.436,61-0,34
BITCOIN 2099008-3,87%
Hatay
28°

AÇIK

03:24

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yayman’dan “Betonik” EXPO çıkışı

Yayman’dan “Betonik” EXPO çıkışı

ABONE OL
1 Nisan 2022 10:38
Yayman’dan “Betonik” EXPO çıkışı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yayman: “Şehirde su akmazken, yollar yapılmazken burada Hatay halkının parasının çarçur edildiğini görüyoruz. Dokuz aydır Hatay Büyükşehir Meclisine gelmeyen bir Belediye Başkanı var. Biz bunu milletimizin takdirine arz ediyoruz”AK Parti Hatay Milletvekili Doç. Dr. Hüseyin Yayman, 1 Nisan’da açılışı gerçekleştirilecek olan EXPO’nun sadece kağıt üzerinde açılacağını, hiçbir hazırlığın tamamlanamadığını belirtti.

TBMM’de söz alan Yayman, yaptığı konuşmada; “Hatay, barışın ve kardeşliğin başkentidir; Hatay, Türkiye’nin açık hava müzesidir; Hatay, dillerin, dinlerin, medeniyetlerin beşiğidir; Hatay, hikâyesi olan şehrimizdir. Bu bağlamda, bu girişle şunu altını çizerek belirtmek isteriz: Biz, Hatay’da taş üstüne taş koyan herkese sonsuz teşekkür ediyoruz; Hatay’da hizmetin yanındayız, Hatay’da çalışanın yanındayız, Hatay’ın yanındayız. En başta bunu söyledikten sonra, şu hususun altını çizmek isteriz: Şimdi size bir hikâye anlatmak istiyorum. Meseleyi kişiselleştirmeden, kuru eleştiriye boğmadan şu hususun kayda geçmesini istiyoruz: Hatay’da bir EXPO açılışı yapılacaktır. İsmi “Botanik EXPO” olmasına rağmen kendisi betonik EXPO’dur. 2017 yılında anlaşma imzalandığında o günden bu güne verilen sözlerin hiçbiri tutulmamıştır. Geçen beş yılda “2,5 milyon turist gelecek.” denilmiştir. Bu turistler nerededir? “45 ülkeden stant açılacak, buraya insanlar gelecek.” denilmiştir, bunların hiçbiri gelmemiştir. “Doğal Yaşam Akademileri kurulacak.” denilmiştir; bugün itibarıyla, açılışın yapılacağı gün ne doğa var ne yaşam var ne akademi var. EXPO tanıtım gezileri yapılmıştır, bu tanıtım gezilerinde ne kadar para harcandığı ve bu gezilerin sonucunun ne olduğu bilinmemektedir. Botanik EXPO’nun bölgenin ekolojisine, bölgenin gelişmesine, turizmine katkı sağlayacağı söylenmesine rağmen bölgenin ekolojisini, florasını, faunasını ve doğal yaşam örtüsünü yok etmiştir.

EXPO’ya bugüne kadar tam 2 katrilyon -eski parayla- para harcanmıştır. Sadece EXPO’nun tanıtımı için Öykü Ajans adında bir ajansa 16 milyon para verilmiştir. Yerel gazeteciler, yerel cemiyetler yok sayılmıştır. Beş yıl geçmesine rağmen EXPO’nun açılışı 2 defa ertelenmiş ama bugün hâlâ EXPO tamamlanamamıştır, kâğıt üzerinde bir açılış yapılacaktır. Hatay EXPO’da hayaller “Paris EXPO” gerçek ise maalesef ama maalesef -şehrim adına üzülüyorum- bir fiyaskodur. Çiçek EXPO’su beton EXPO’suna dönüşmüştür. Biz Hatay’da EXPO yapılmasına karşı değiliz, hizmet yapılmasına karşı değiliz. Arsuz’da, Samandağ’da devlet hastanesinin yolu yapılmazken, sebze halinin hiç adı dahi bahsedilmezken, Hassa’da, Akbez’de altyapı yokken, İskenderun’da, Kırıkhan’da içme suyu akmazken, Defne’de, Turunçlu’da buradaki arıtma tesisi ortada bulunurken, Antakya’da, Dörtyol’da, Reyhanlı’da, Kumlu’da, Erzin’de, Payas’ta, Altınözü’nde, Yayladağı’nda, tüm 15 ilçemizde yapılmayan yollar varken burada sadece Hatay halkı değil, sadece biz değil Cumhuriyet Halk Partisindeki kardeşlerimiz de Cumhuriyet Halk Partisinden seçilmiş olan bazı belediye başkanlarının ve milletvekillerinin de Hatay’a gelen paranın çarçur edilmesine karşı olduklarını görüyoruz. Özetle, Hatay Büyükşehir Belediyesi bu işi de beceremedi. HADO’yla turistleri getirecekti, ne HADO var ne turistler var ne de EXPO var. Biz “Kral çıplak.” diyoruz; daima hizmetin yanındayız, daima şehrimizin yanındayız. EXPO’nun amacı Hatay’ı tanıtmaktı, 2 katrilyon lira para harcandı ama ortada somut bir işin olmadığını bütün halkımız görmektedir. Buradan Büyükşehir Belediyesine bazı sorular sormak istiyorum: Bu EXPO’da halk nerede, sivil toplum kuruluşları nerede, ziraat odaları nerede, üniversiteler nerede, turizm dernekleri, gastronomi dernekleri nerede, esnaf odaları nerede, kadınlar nerede, üniversite nerede, ticaret, sanayi odaları nerede, Gazeteciler Cemiyeti nerede? Biz doğrunun yanındayız, büyüklerin çok güzel bir sözü var: “Doğru duvar yıkılmaz.” Hatay’daki EXPO’da gerçekten skandallar, fiyaskolar var. Şehirde su akmazken, yollar yapılmazken burada Hatay halkının parasının çarçur edildiğini görüyoruz. Dokuz aydır Hatay Büyükşehir Meclisine gelmeyen bir Belediye Başkanı var. Biz bunu milletimizin takdirine arz ediyoruz. CHP Genel Başkanı Hatay’a geliyor; gelsin, AK Parti’nin yaptığı dünyanın en büyük arkeoloji müzesini görsün. Bu vesileyle, ramazan ayınızı tebrik ediyorum, hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyorum” ifadelerini kulland

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r