DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22077380,37%
Hatay
30°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

YEŞİLAY, BAĞIMLILIKLARLA MÜCADELEDE BİR ASRI AŞTI

YEŞİLAY, BAĞIMLILIKLARLA MÜCADELEDE BİR ASRI AŞTI

ABONE OL
9 Şubat 2022 14:29
YEŞİLAY, BAĞIMLILIKLARLA MÜCADELEDE BİR ASRI AŞTI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hidayet Şişkin- Yeşilay Hatay Şube Başkanı

 

1920 yılında kurulan Yeşilay, 101 yıldır alkol, sigara, uyuşturucu madde, kumar ve teknoloji Bağımlılıkları ile mücadele ediyor. Türkiye’nin en köklü sivil toplum kuruluşlarından biri olarak,  7’den 77’ye farklı yaş gruplarına yönelik projeleriyle bağımlılıktan uzak ve sağlıklı bir toplum hedefiyle çalışıyor.

 

Yeşilay, bir asrı aşkın süredir bağımlılıkla mücadelede canla başla, büyük bir sorumluluk ve titizlikle çalışmalarını sürdürüyor. Bu mücadelemizde önleyici çalışmalara büyük önem veriyor; sanattan spora farklı alanlarda sağlıklı yaşamı teşvik eden pek çok projeyi hayata geçiriyoruz. Ayrıca 2015 yılından bu yana da Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) çatısı altında bağımlı bireylere ve yakınlarına ücretsiz psikolojik ve sosyal destek veriyoruz. Sağlıklı nesiller için aralıksız çalışmaya bundan sonra da devam edeceğiz.

 

Yeşilay, beş bağımlılık türü olan alkol, sigara, uyuşturucu madde, kumar ve teknoloji ile başta çocuklar ve gençler olmak üzere; toplumun genelinde farkındalığın artırılmasını ve bu hedef kitlenin sağlıklı yaşam prensiplerine yönelik bilgilendirilmesi ile bağımlılığın önüne geçilmesini amaçlıyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) iş birliğiyle uygulanan Türkiye Bağımlılıkla Mücadele (TBM) Eğitim Programı ile bağımlı olmayan bireylerin bağımlılık sürecine girme riskini en aza indirmek için eğitimler verirken; okullarda görev yapan rehber öğretmenlerin eğitilmesine yönelik Okulda Bağımlılığa Müdahale (OBM) Programı’nı da yürütüyor.

 

2011 yılından bu yana T.C. Millî Eğitim Bakanlığı ile birlikte Sağlıklı Nesil, Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması’nı düzenleyen Yeşilay, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin “bağımlılık” konulu edebi ve görsel kategorilerinde eserler ortaya çıkarması sağlıyor.

 

Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması ile kamuoyunun ve özellikle gençlerin bağımlılıklara karşı dikkatini mizahın gücüyle çekmeyi hedeflerken, Sağlıklı Fikirler Kısa Film Yarışması ile de gençleri bağımlılığın yıkıcı etkilerini sinemanın diliyle anlatmaları için teşvik ediyor.

 

Yeşilay, 2015 yılından bu yana Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) çatısı altında rehabilitasyon hizmeti veriyor. Türkiye genelinde ve KKTC’de 104 YEDAM bulunuyor ve YEDAM’lara Türkiye’nin her yerinde 115 YEDAM Danışma Hattı üzerinden de ulaşılabiliyor. Bağımlı bireylerin yanı sıra aile üyelerine de destek sağlayan Yeşilay, Hatay YEDAM’da da bağımlılıklarından kurtulmak isteyenlere ücretsiz destek veriyor. YEDAM’ın tamamı bağımlılık alanında uzman psikologlardan oluşan ekibi, alkol, sigara, uyuşturucu madde, kumar ve teknoloji ile ilgili sorunlar yaşayan kişilere ücretsiz psikolojik ve sosyal destek sağlayarak yeniden hayata kazandırılmaları için yardımcı oluyor.

 

Bağımlılıkla mücadelede sen de bizim yanımızda ol. Şubelerimiz, Yeşilay Danışmanlık Merkezlerimiz, gönüllülerimiz ve Ülke Yeşilaylarımız ile toplumun her kesiminde ve tüm yaşam alanlarında varız. Sizi de bekleriz.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r