DOLAR 32,8139 -0.04%
EURO 35,1683 -0.04%
ALTIN 2.445,15-0,22
BITCOIN 2065000-2,40%
Hatay
22°

AÇIK

13:11

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

“YOLUMUZU “9 IŞIK” İLE AYDINLATACAĞIZ”

“YOLUMUZU “9 IŞIK” İLE AYDINLATACAĞIZ”

ABONE OL
14 Aralık 2021 14:49
“YOLUMUZU “9 IŞIK” İLE AYDINLATACAĞIZ”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hatay Ülkü Ocakları ‘nda İstikamet:

Ülkü Ocakları Hatay İl Başkanlığına yeni atanan Alihan Döner, yapılan atama sonrası plan, projelerini, Merhum Alparslan TÜRKEŞ’in “9 Işık” fikrinin Türk gençliğine aktarılmasını, MHP Teşkilatı ile Ülkü ocaklarının bağlantısını, Ülkü Ocakları’nın Z kuşağı ile ilişkilerini ve Odak 2023 Yazılımını anlatıyor.

İşte detaylar;

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Ben Alihan DÖNER.  1992 Hatay-Antakya doğumluyum. İlköğrenimden itibaren eğitim hayatım memleketimde ilerledi. İş Sağlığı ve Güvenliği ve Mimari Restorasyon Ön lisans, Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Lisans eğitimlerimi tamamladım. Mevcutta, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası Ticaret ve Bankacılık Yüksek Lisans öğrencisiyim. Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı ile bağımı kendimi bildim bileli şeklinde ifade edebilirim. Ülkücü- Milliyetçi çizgide, vatanperver ebeveynlere sahip olarak dünyaya gelmiş olmak sanıyorum en büyük şanslarımdan biridir. Henüz Nimet Fahri Öksüz Lisesi’nde talebeyken yani teşkilat içerisindeki jargonumuza göre; ortaöğretimken başlayan, gerek nefer ve gerek ocağın birçok farklı kademesinde yönetici olarak bulunmuş olduğum teşkilat serüvenime Genel Başkanımız Ahmet Yiğit YILDIRIM Beyefendi’nin emir ve tensipleriyle şahsıma İl Başkanlığı vazifesinin tevdi edilmesi ile devam etmekteyim.

Yapılan atama sonrası bir hareketlenme olduğu söyleniyor. Bu heyecan ve hareketlenme Ülkü Ocakları’nın Hatay yapılandırmasına nasıl bir vizyon katacak?

Doğrudur, sağ olsunlar milletimizin yoğun ilgi ve alakası söz konusu. Bu hareketlenmeyi temsil ettiğim makama karşı gösterilmiş bir teveccüh sayıyor, memnuniyet ve şükranla kabul ediyorum. Çıkılan her yola iyi niyet, cesaret ve en değerlilerimize hizmet düsturu ile çıkmayı ve milli kudretimiz olan teşkilatçılık vasfını atalarımızdan öğrenmiş durumdayız. Bu en değerlilerimiz; Vatan, Millet, Turan, Nizam-ı Âlem, İ’la-yı Kelimetullâh, Kızıl Elma kavramlarıdır. Bu bağlamda şehrimizin akil kimseleri, kanaat önderleri, eğitimcileri, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri, aziz halkımız ve bilhassa gençlerimizle daima dirsek temasında olup, çeşitli projeler gerçekleştirmek yapılanmamız için vereceğimiz çabanın temelini oluşturacaktır. Şükürler olsun ki görevlendirildiğimiz gün itibariyle de bu hususta sıkı çalışmalar yapmaya başladık ve inşallah hiç hız kesmeden, yorulmadan, daima ilerleyerek devam edeceğiz.

Başbuğ Alparslan TÜRKEŞ size ne ifade ediyor?

Röportajımızın duygusal olmamasını tercih ederdim aslında ama bu sorunuzdan sonra duygusal olmamam çok mümkün görünmüyor. Başbuğumuz cennet mekân Alparslan TÜRKEŞ, hepimiz için bir öncü, rehber, serdar, yol başçıdır şeklinde cevap vermek mümkün buna. Ama benim için ne ifade ettiğini soruyorsanız, bir fikriyat, bir duruş, bir yaşayış, bir rol model ve çokça özlem gibi daha yürekten ifadeler kullanırım. Ben henüz çok küçükken Başbuğumuz Rahim-ur Rahman’a kavuştular ancak az önce de belirttiğim gibi ülkücü ebeveynlere sahip olduğum için o dönemki acıyı çocuk halimle dahi sezmiştim. Hayal meyal de olsa evimde, çevremde bir yas havası hatırlıyorum aklım yettiğinde bunun haklı bir yas olduğunu idrak ettim tabii ki. Türk Milleti ve Türk Dünyası için çok büyük bir değer olan Başbuğumuzun vefatı elbette çok büyük bir kayıp olmuştu. Onun şahsı manevisi bugün öğretileriyle bizlerledir. Yolumuzu aydınlatmaya devam etmektedir. Allah ondan razı osun, mekânı cennet olsun.

Merhum Alparslan TÜRKEŞ’in “9 Işık” ismiyle şekillendirdiği Türk Milliyetçiliği fikri bugün Türk gençliği tarafından yeterince idrak edilmiş midir?

Bir önceki sorunuza cevap verirken “Yolumuzu aydınlatmaya devam etmektedir.” şeklinde bir ibare kullandım. Bu aydınlatma 9 Işık iledir. Şanslı bir azınlık bu ışıklar ile aydınlanmakta ya da buna gayret etmekteyse de sorunuzun cevabı ne yazık ki; hayır, edilememiştir. Bu fikriyat bugün Türk Gençliğince tam manası ile idrak ve tatbik edilse ülkemiz dünya siyasetinde yol-yön tayin edici mutlak güç, otorite halini almış olurdu. Yanlış anlaşılmasın, umutsuzluğa mahal yok; günbegün büyüyor, aydınlanıyor, gelişiyoruz, çok şükür. Ve fakat henüz tam manası ile idrak edebilmiş değiliz. Bizim gayretimiz de bu idrak sürecini hızlı ve kolay kılmak. Bu noktada zihinlere, yüreklere dokunarak Başbuğumuzun açtığı Işık yoluna 9 koldan sarılmak.

Biz isteriz ki her bir Türk Genci; “Her şey Türk için, Türk tarafından, Türk’e göre.” Emrine uyarak milliyetçiliği; “Türklük gurur ve şuuru, İslam Ahlâk ve fazileti.” şifresiyle hareket ederek ülkücülüğü; “Bir millet iman ve ahlâkla yaşar.” Sırrına kulak vererek ahlakçılığı; “Hayatta en hakiki mürşid; ilimdir, fendir.” Deyişini kulağına küpe yaparak ilimciliği; “Aç milleti tok, az milleti çok kıldım, çıplak milleti giydirdim, tutsak milleti efendi kıldım.” Diyen Bilge Kağan’ı rehber alarak ve serbest piyasa ekonomisi, karma ekonomi, fırsat eşitliği, destekleyici devlet gibi kavramları kavrayarak toplumculuğu; “Köylü milletin efendisidir.” Sözünün ehemmiyetini kavrayarak, köylünün ekonomiye ve kalkınmaya dâhil edilmesi çabasıyla köycülüğü; “İlim ilim bilmektir/İlim kendin bilmektir/ Sen kendini bilmezsen/ Bu nice okumaktır” diyen Bizim Yunus’a kulak vererek kendini bilen ve “Türk esir olmaz!” nişanını göğsünde taşıyan kimseler olmaya çalışarak hürriyet ve şahsiyetçiliği;  “Eğer insanlar elde ettikleriyle yetinseler ve bu bize yetiyor deselerdi medeniyetler olduğu gibi kalır, gelişemezdi.” Öğüdüne kulak vererek halk için ve halka birlikte hareket etmekle gelişmecilik ve halkçılığı; “Türk Milleti’nin kalkınması için acele sanayileşmesi lazımdır!” reçetesini tatbik arzusuyla endüstiricilik ve teknikçiliği anlasın ve bu ışıkları yaşamaya da yaşatmaya da gayret göstersin.

Atamanızın ardından MHP İl Teşkilatı ile güzel bir uyum içerisinde olduğunuz görülüyor. Ülkü Ocaklarının, Milliyetçi Hareket Partisi ile ilişkisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ülkücü- Milliyetçi Hareket bir bütündür. Biz elbette bir siyasi parti değiliz, Eğitim ve Kültür Vakfıyız. Ancak Başbuğumuzdan aldıkları icazet ve veraset ile bizlere yön tayin eden Liderimiz Sayın Dr. Devlet BAHÇELİ Beyefendi’nin daima emrinde ve yanındayız. Hâl böyle olunca yerelde de İl ve İlçe Ocak ile İl ve İlçe Milliyetçi Hareket Partisi teşkilatlarımızın birlikte mücadele, hizmet ve gayret etmesi gerekmektedir. Bizlerde bu doğrultuda hareket ediyoruz. Yanyana, omuz omuza.

Son dönemde sıkça gündeme gelen Z kuşağı var. Bu konudaki görüşleriniz nedir? Ülkü Ocakları Hatay’da Z kuşağına ulaşabiliyor mu?

Toplumda Z Kuşağına karşı negatif bir bakış açısı, anlamsız bir ön yargı söz konusu. Biz ise bunun tam karşında duruyoruz. Z Kuşağı’ndan umutluyuz. Onların özgürlükçü, adaletli, yenilikçi, barışçıl bakış açılarını destekliyoruz. Gençlerle sağlıklı ve sürdürülebilir iletişim kurmak ana hedeflerimizden biri olduğu için elbette Z Kuşağına da ulaşmaya çalışıyoruz ve bu konuda başarılıyız da. Örneğin Z Kuşağı, iletişim ve teknoloji çocukları hatta büyük çoğunluğu teknoloji, oyun ve sosyal medya bağımlısı bu konuda da iyileştirici çalışmalar planlıyoruz. Örneğin bu çalışmalarımızdan biri Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Merkezimizce geliştirilen ODAK2023 yazılımı.

Evet, bizim de bir sonraki sorumuz buydu, son günlerde adını sıkça duyar olduk; Nedir bu ODAK2023?

ODAK2023 Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Merkezimiz bünyesindeki eğitimci, tasarımcı ve mühendislerden oluşan bir ekiple ve yapay zekâ teknolojisi kullanılarak hazırlanmış, kullanıcının okuma hızı ve algılama kapasitesini arttırmayı, motor kas becerilerini geliştirmeyi hedefleyen bir yazılım. Hatta yazılımın nihai hedefi kullanıcının yaş grubu ve beceri seviyesi fark etmeksizin algılama kapasitesini %300 arttırmak ki düzenli kullanımla bu hedefin gerçekleşeceğini de taahhüt ediyoruz. Ön test- eğitim- son test prensibi ile çalışan bu yazılım, 25 seviyeden oluşuyor. Kullanıcının başlangıçtaki performansını kaydedip, seviye seviye zorlaşan eğitimlerle bu seviyeyi geliştiriyor hem her bir seviye arasında hem de yazılımın sonuna erişildiğinde gerçekleştirdiği son test uygulamasıyla, kat edilen mesafeyi yazılım içerisinde var olan algoritmalarla, hesaplayıp kullanıcıya raporluyor. Yazılım bir yıllık lisanslı üyelik şeklinde kullanıcıya sunuluyor. İçerisinde seviyelerden hariç bu seviyeleri destekleyici eklenti ve uzantılar da bulunuyor. Tüm bu kapasite arttırma faydalarının yanı sıra biz bu yazılımdan başka bir şey daha umuyoruz; bağımlılık terapisi. Bu nasıl mümkün olacak? Şöyle. Gençlerde hatta günümüzde çocuklarda dahi ciddi bir ekran bağımlılığı söz konusu. Bu yazılımın bir yaş sınırlaması yok, yalnızca bilişsel ve fiziksel gelişimin yeterliliği bağlamında 10 yaş ve üzeri kullanımı tavsiye ediyoruz. 10 yaş ve üzeri çocuklarımızın, gençlerimizin günde yarım saat dahi olsa ekran sürelerini ODAK2023 ile değerlendirmeye yönlendirirsek bir yandan ufuklarını açıp, kas-koordinasyonları ve okuma hızı- algılama kapasitelerini geliştirirken bir yandan da ekran karşısında geçirdikleri sürenin önemli bir kısmını verimli bir şekilde değerlendirmelerini sağlamış olacağız. Yani yine ekran karşısında olsalar dahi verim elde edecekleri bir zaman dilimi yaratarak bağımlılıklarını doğru bir yöne kanalize etmiş olacağız. Bu yazılımın arttıracağı bilinç ile de gene ekran bağımlılıklarının azalmasını, ekrandan uzaklaşıp edindikleri yeteneğin coşkusuyla kitap okumaya duydukları arzu ve iştiyakın artmasını umuyoruz.

Ülkü Ocakları’nın Hatay’da gençliği daha fazla kucaklayabilmesi için ne tür çalışmalar yapacaksınız?

Bu konuda hummalı plan proje çalışmaları yürütmekteyiz. Görüyorsunuz, sohbetimizin başından beri dilimizde hep aynı temenni var; gençliği iyileştirmek. Çünkü gençlik bizlere, geleceğimiz ise gençlere emanet, bu durumun bilincinde bu hususun bize ağır sorumluluk getirdiğinin farkındayız. Bu bağlamda gençliğe ulaşmak, onlarla bütünleşmek, birlikte iyileşme, birlikte gelişmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz, göstereceğiz. Gençlerin ilgi ve eğilimlerini takip ediyoruz. Bunlardan gelenek ve göreneklerimize, örf ve adetlerimize ters düşmeyen hemen hepsini projelendirerek Hatay Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfımızın çatısı altında onların hizmetine sunacağız. Kurslar, seminerler, kültürel ve teknik geziler, sempozyumlar, konserler, gençlik buluşmaları, doğa ve spor faaliyetleri, kültür ve sanat etkinlikleri noktasında birçok etkinlik planımız var bir yandan yeni projeler de geliştirmeye devam ediyoruz. Elbette bu konuda pandemi sürecine dikkat edip maske-mesafe-hijyen konularını gözetecek, devletimizin halk sağlığımız açısından bildireceği her türlü tavsiye ve emirlere riayet edeceğiz. Ülkücü Türk Gençliğine yakışır bir duruş ve olgunlukla milletimizin her bir gencine ulaşmayı planlıyoruz.

Değerli vaktinizi ayırdığınız ve her hususta bizi detaylıca bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz efendim. Çalışmalarınızda muvaffakiyetler dileriz.

Rica ederim. Şahsınıza ve kurumunuza gösterdiğiniz ilgi ve alakadan dolayı teşekkür etmekle beraber, vazifeye başladığımız ilk günden itibaren desteklerini hissettiğimiz, Hatay Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı’mıza teveccüh gösteren basınımızın güzide mensuplarına şahsım ve kurumum adına şükranlarımı sunarım.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r